Aperol Spritz

Aperitivo Vaktinin Yıldızı: Aperol Spritz Tarifi


Bu yazımızın konusu Aperol Spritz tarifi. Tarifi Aperol’ün sitesinde yayınlandığı şekli ile sunacağız. Zaten 3 adımda kolayca yapılabiliyor. İçeriğinde en zor malzeme Prosecco. Bunun yerine kullanılabilek bir iki önerimizde altta yer alıyor, ama öncesinde bu keyifli kokteyl konusunda sizlere biraz bilgi vermek isterim.

Aperol Spritz, özellikle kuzey İtalya’da, halkın içecek tercihleri arasında önlerde geliyor. Aşağı yukarı tüm masalarda büyük şarap kadehleri içerisinde bu turuncu kokteylden görmek mümkün. Genellikle yanında cips ve zeytin ile servis ediliyor. Tabii eğer Aperitivo zamanı geldiyse ve Milan’daysanız daha fazlasını bekleyebilirsiniz. Milano’ya gitmeden Navigli’de Aperitivo Zamanı yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Aperol Spritz’i son İtalya seyahatimizde bizde sıklıkla tükettik ve doğal olarak bir çok fotoğraf karesinde kendisine yer verdik. Hatta çektiğimiz fotoğraflardan biri (aşağıdaki) çok beğenildi ve Aperol Almanya tarafından yeniden yayınlandı.

[instagram url=”https://www.instagram.com/p/BA7ke7iDjIz/” width=”480″]

Evet gelelim Aprerol Spritz tarifine:

  • 3 ölçek Prosecco
  • 2 ölçek Aperol
  • 1 ölçek soda

İşte 3 malzeme ile 3 kolay adımda kolayca yapılan güzel bir kokteyl. Servis ederken bir büyükçe bir şarap kadehi kullanın. Kadehe bir kaç küp buz ve bir dilim portakal ekleyin. Afiyet olsun!

Gelelim malzemelerin alternatiflerine. Aperol bu kokteylin ana malzemesi olduğundan onu es geçmek pek mümkün değil. Soda yerine gazoz kullanabilirsiniz ama kokteylin gereksiz tatlı olmasına sebep olabilir bu. Bence bundan kaçının, zaten bulunması da kolay bir malzeme. Prosecco, İtalya’ya özgü köpüklü bir beyaz şarap çeşidi. Türkiye’de yok demiyorum, havalı süpermarketlerde veya şarap konusunda özelleşmiş mağazalarda bulunabileceğine eminim. Ancak bulamadığınız noktada yerli bir köpüklü şarap kullanabilirsiniz. Eğer onuda bulamıyorsanız düz bir beyaz şarap kullanarak bu kokteylin keyfini çıkartabilirsiniz. Afiyet olsun!