Atina gezisi: A for Athens Teras Barı

Tanrıların Şehri: Atina Gezisi


Yunanistan’ın başkenti, felsefenin ve tanrıların şehri, antik çağın en önemli temsilcisi Atina. Antik Yunan, Bizans ve Osmanlı döneminden eserleri barındıran bu şehir hemen hemen her görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor. Bizde merak ediyor ve bir Atina gezisi yapabilmek için hevesle bekliyorduk. Gittik, gördük. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki bu şehri görmeyi biraz daha ertelesek çok bir şey kaybetmezmişiz. Biz taş toprak müze gezmeyi sevmeyen daha çok gittiğimiz şehrin restoranlarını, cafe ve barlarını talan etmeyi seven bir çiftiz. Söz konusu bir Yunanistan şehri hem de başkenti olunca, gittiğimiz diğer Yunan şehirlerini de düşündüğümüzde burada muhteşem yemekler yiyeceğimize emindik. Hayal kırıklığına uğradığımız noktada tam olarak bu. Sizler tarihle, özellikle Antik Yunan Kültüründen kalma eserler ile ilgileniyorsanız gitmek için bilgelik, el sanatları ve savaş tanrısı Athena’nın şehrinden daha iyi bir yer bulamazsınız. Ancak Yunanistan denildiğinde aklınızda bizim gibi enfes deniz ürünlerini uzo eşliğinde gömerek geçirilen saatler canlanıyorsa yönünüzü adalara çevirin. Bu yazıda Atina gezisi boyunca yapmaktan keyif aldığımız şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Athinas Caddesi ve Halk Pazarı Çevresindeki Sokakları gezin

Omonia ile Monastiraki meydanları arasında yer alan upuzun caddenin adı Athinas Caddesi. Bu cadde deyim yerindeyse Atina’nın kalbi konumunda. Özellikle Halk Pazarı (Dimotiki veya Varvakios adları ile de anılıyor) ve çevresindeki sokaklar kesinlikle gezmeye değer. Pazarın kapalı tarafı komple kasaplara ait. Et falan severim ama pazarın bu tarafında bir yürüyüş hafiften midemi kaldırdı. Çevreleyen sokaklarda zeytinciler, meyveciler, antikacılar bulmak mümkün. Tam bu bölgede size tavsiye edebileceğim yerler şöyle:

  • Mokka isimli kafe tam kapalı pazarın köşesinde yer alıyor. Yunan kahvesi içmek, eve gelirken kahve almak için güzel bir yer. (Adres; Athinas 44, Atina)
  • Diporto isimli restoran, tam bir esnaf lokantası. İngilizce konuşan bir çalışanı yok, önünüze ne gelirse onu yiyorsunuz ve gelenler gerçekten lezzetli. Yemeğin yanında ise bir maşrapa beyaz şarap.  (Adres; )
  • Atinalı pastırmacılar da meşhur. En çok bilinen Karamanlidika (Adres; Sokratous 1, Atina) ve hemen köşesinde Arapian (Adres; Evrypidou 41, Atina) pastırma ve sucuk almak isteyenlerin uğraması gereken yerler.
  • En kuvvetli tavsiyem ise Peri Lesvou (Adres; Athinas 27, Atina), Midilli’den gelen zeytinyağı, şarap, uzo gibi şeyleri bulabileceğiniz bir yer. Aklınızda uzo almak varsa Midilli’nin bu işin başkenti olduğunu hatırlatır ve bu dükkana uğramanızı tavsiye ederim.

Gün batımında Parthenon’a karşı kokteyllerinizi yudumlayın

Atina gezisi: A for Athens Teras Barı

A for Athens’ın Teras Barından, Monastiraki Meydanı ve Parthenon Manzarası.

Başka bir blogta olsanız mutlaka Parthenon’u gezin derlerdi ama burası ezber bozar. Taş toprak merakınız yoksa kendinizi öyle tepelere falan vurup yormayın. Şöyle gün batımına doğru Monastiriki meydanındaki 360 Kokteyl Barı‘nda veya A for Athens otelinin terasında güzel bir yer bulun ve kendinizi kokteyl menüsündeki içeceklerden biri ile şımartın.

Gece Dionysiou Areopagitou Caddesinde Yürüyüşe Çıkın

Atina Gezisi: Dionysiou Areopagitou caddesi

Acropolis’in ışıkları altında Dionysiou Areopagitou caddesi

Dionysiou Areopagitou caddesi Zeus Tapınağından başlayıp Monastiraki Meydanına kadar uzanıyor. Yol Parthenon’un ve Agora gibi görülmesi gereken yerlerin çevresinden dolaşıyor. Gece Parthenon’un ışıkları eşliğinde bu yolda yürümek gerçekten keyifli bir deneyim. Özellikle Thissio durağı etrafı ve bu duraktan Monastiraki Meydanına uzanan kısım pek çok mekan ve insan ile çok canlı.

Atina’nın mahallelerini keşfedin

Atina Gezisi: Plaka'da merdivenlere kurulmuş kafeler

Bir kafe bulun, oturun Yunan Kahvesi için. Yunanlara uyup olabildiğince gürültülü bir şekilde yanınızdakiler ile bol bol muhabbet edin :)

Her ne kadar biz Yunanistan batıyor sansak bile adamlar sürekli olarak kafe ve barlarda, restoranlarda vakit geçiriyor. Bu açıdan eşim ve benim gezi anlayışımız ile Yunanların eğlence anlayışı güzel örtüşüyor. Atina’nın Plaka, Psirri ve Gazi Mahalleleri gece hayatı açısından meşhur. Bu mahalleler pek çok cafe, bar ve restorana ev sahipliği yapıyor. İster gece isterse gündüz gidip bu mekanların keyfini çıkartın, mahalleleri keşfedin. Oturun bir Yunan Kahvesi için, kalkın gezin, oturun bir şeyler atıştırın, akşam olsun biraz meze ve uzo isteyin. İşte Atina’nın tadı budur.

  • ELİF sarı

    Benim de ara ara aklıma gelir Atina, aslında benin yalnız gezebileceğim bir yer gibi duruyor çünkü eşim taş-toprak da sevmez, yeme-içme de :)