Avrupa'nın en batı noktası: Cabo Da Roca

Avrupa’nın en batı noktası – Cabo Da Roca


Bana sorsalar en büyük hayalin ne diye, düşünmeden yanıt verebilirim: “Dünyadaki her ülkenin en az bir şehrine gideyim. Mümkünse her ülkenin bir çok yerini göreyim.” Gerçekleşir mi? Kim bilir. Gerçekleşmesi için elimdeki tüm fırsatları kullanacağıma şüphe yok. Hayatta insanlar başarı ister, aşk ister, çocuk ister, yeni araba ya da ev ister, bir sürü eşyası olsun, son model olsun ister. Bunları zaman zaman bende isterim mutlaka ama her koşulda seyahat etme arzum diğer isteklerimi baskılıyor. Seyahat etmenin insanı özgürleştirdiğine inanıyorum. Ev-iş arasında sıkışıp kalan hayatımızdan biraz olsun uzaklaşmak ve uzaklaşmışken dünyanın geri kalanında neler olup bitiyor diye görmek muhteşem tatmin edici bir duygu. Tam da bu nedenden dolayı gittiğimiz şehirlerde eğer mutlaka yapmadan, görmeden dönmeyin dedikleri bir şey varsa peşinden gidiyoruz. Portekiz gezimizde Avrupa’nın en batı noktası olan Cabo da Roca’ya (Roca Burnu) gitmek istememiz de işte tam da bu duygunun esiri olmamızdan kaynaklanıyor.

Avrupa’nın en batı noktası olarak geçen Cabo da Roca’ya gitmek için dar ve virajlı orman yollarından geçmeniz gerekecek. Yol bitip de Cabo da Roca’ya ulaştığınız zaman kendinizi uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusunun kıyısında mutlu hissedeceksiniz. Burada, ünlü Portekizli şair Camões’in de söylediği gibi, kara bitiyor ve deniz başlıyor (Aqui… Onde a terra se acaba e o mar começa). Avrupa’nın en batı noktasına git görevini artık listenizden silebilirsiniz :)

Cabo da Roca’ya gitmek için araba kiralayabilirsiniz ya da tura katılabilirsiniz. Buraya gideceğiniz zaman önce Sintra’ya gelip, burada gezip buradan turlara katılabilirsiniz. Cabo da Roca Sintra’ya bağlı ve epey yakın. Biz araba ile gitmeyi tercih ettik, istediğimiz kadar kalıp, istediğimiz zaman dönmek istedik. Avrupa’nın en batı noktası hakkında söylenebilecek pek bir şey yok aslında, adı üstünde en batı nokta.  Atlantik kıyısında durup, karşıda Amerika kıtası olduğunu düşünüp, dünya üzerinde ne kadar miniğiz aslında hissini veren yerlerden biri bence burası. Daha önce paylaşılan fotoğraflara baktığımda günlük güneşlik görünen yer, bizim gittiğimiz gün sisli ve rüzgarlı idi. Her ne kadar ortama mistik bir hava katsa da,  Atlantik’in kıyısında sert esen rüzgara karşı durmak çok güzel sonuçlar vermiyor. Nitekim, Avrupa’nın en batısını göreceğim diye,  soğuk algınlığı geçirdim :)

Lizbon’a yolunuz düşerse, yarım saat uzaklıktaki Sintra’ya gidin. Oradan da Avrupa’nın en batı noktasını görmek için mutlaka uğraşın!

Avrupa’nın en batı noktası Cabo Da Roca’dan fotoğraflar:

Keyifli geziler.

  • Ozan

    Yazı için teşekkürler, umarım tüm dünyayı gezip yazarsınız.

    • bu güzel dileğin için biz teşekkür ederiz :) umarım bir ara beraber bir yerlere gitmeyi de başarırız.