Rotisserie Noir

Bağdat Caddesinde bir Fransız: Rotisserie Noir


Bir cumartesi akşamı evde oturmuş, ne yesek diye düşünürken yeni açıldığı aklımıza gelen Rotisserie Noir ’a gitmeye karar verdik. Rotisserie aslında bir tür fransız et pişirme şekli. Mekana aslında  hem adını hem de havasını veren de Rotisserie tarzda etleri pişirmekte kullandıkları özel makine. Makinenin içerisine etleri asarak yavaş yavaş pişiriyorlar, fakat tabiki her  tür et bu şekilde pişirilmiyor. İllaki Rotisserie tarzı ile pişen et yemek istiyorum dersiniz, sipariş verirken ne tür et seçenekleri olduğunu öğrenebilirsiniz. Rotisserie tarzı pişirme ile ilgili daha detaylı bilgiyi ise mekanın kendi sitesinde bulabilirsiniz.

Rotisserie Noir aslında sadece et yemekleri ile ünlenecek bir yere benzemiyor.  Benim gibi et olsa da olur, olmasa da yaklaşımındaysanız, şarap ve yanında keyifli atıştırmalıklar olsun kafasındaysanız bence Rotisserie Noir çok ideal bir yer.

Bize ikram ettikleri ya da bizim sipariş verdiğimiz lezzetleri teker teker paylaşmak istiyorum. Fakat öncelikle belirtmem gerekir ki, mekanın işletmecisi çiftin her masa ile ilgilenmesi, tercihler esnasında yardım etmesi, yönlendirmesi ve her tattığınız yemek sonrasında fikrinizi sorması ya da size yemekle ilgili bilgi vermesi çok keyifli. İnsan hem kendini özel hissediyor hem de yediği yemeğin özel bir şey olduğunu anlıyor. Öte yandan, denememiz için kendilerinden bazı başlangıçlardan ikram etmeleri de çok hoş bir jestti. Gelelim yemeklere,

1-    Fırınlanmış keçi peynirli bruschetta

Sanırım bu keçi peynirinin en güzel hali. Güveç içerisinde erimiş keçi peyniri ile tarçının acayip uyumu. Keçi peyniri dedikleri zaman biz çok önyargılı bakmıştık ve zaten yoğun olan bu tadı eritmenin daha da ağır bir tat yaratacağını düşünmüştük. Fakat, beraberinde servis ettikleri kızarmış ekmek ve tuzlu tereyağ ile tatlımsı keçi peyniri beraber müthiş bir uyum yakalamış. Kendimi yemekten alıkoyamadım diyebilirim.

2-    Enginar/ Kereviz Ranch sos

Izgarada pişirilmiş enginar ve kereviz ile ranch sosun uyumu. Enginarı yazın mangalda pişirip yemişliğimiz var, hem de çok güzel oluyor ama kerevizi ilk defa ızgara denedik ve çok sevdik. Hatta ilk misafirimize de döküm ızgara tava da yaptık. Pek de güzel oldu.

3-    Lokum ve Bonfile

Ana yemek için ben lokum, eşim ise bonfile seçti. Birbirimizden tamamen farklı et yeme alışkanlığımız var, ben epey pişmiş yerim, eşim ise orta pişmiş. Yine de kendimi bonfile denemekten alıkoyamadım ve gayet beğendim. Yine de etin lezzeti konusunda yetkin olmadığımdan dolayı eşimin görüşlerini paylaşmak isterim:

“Sen o tabağındakileri yemeyecek misin? Nom nom nom nom… ”

4-    Ek lezzetler: Tatlı patates, kremalı ıspanak ve irmikli patates

Etin yanına alabileceğiniz epey bir seçenek var, ben tatlı patates seçtim, eşim de kremalı ıspanak. İrmikli patatesi de çok merak ettiğimiz için bize ikram ettiler.  Hem patates hem da ıspanak epey lezzetli idi. Küçük döküm tencerelerde servis ediliyor ve muhtemelen döküm tencerede pişiyor. Sunum da, lezzeti kadar başarılı idi.

5-    Tatlı: Noir Muz, nutella, ballı cevizli krema

Tatlı konusunda beklentim pek karşılandı diyemem ama sanırım tercihim yanlıştı. Noir Muz, Rotisserie tarzı ile pişirilen muz ve yanında küçük bir kase nutella ve içinde ağızda patlayan şeker olan krema ile servis ediliyor. Muzu, mangalda arasında çikolata koyarak pişirmeye bayılan biri olarak, tabi ki bu tadı çok sevdim ama sıradan geldi. Bir sonraki gidişimde cheesecake ya da portakal çikolatalı truffle yemeyi düşünüyorum.

Yemekler konusunda, mekanın atmosferi de çok başarılı idi. Adına da uygun olarak siyah ağırlıklı döşenmişti ve keyifli aksesuarlar ile tamamlanmıştı.  Bir sonraki sefer, bir şişe şarap eşliğinde aşağıdaki lezzetleri denemeyi düşünüyorum:

  • Peynir tabağı
  • Soğuk et tabağı
  • Ayvalı etli roll
  • Merguez sosis
  • En sonda da cheesecake ya da portakal çikolatalı truffle

Afiyet olsun,