Tapas ve Vermut

Barcelona gezisi ardından: Nedir bu tapas?


Çok uzun bir süre İspanya ilgi alanıma girmemişti. Bir çok başka ülkeye gitmeyi deli gibi istememe rağmen, İspanya nedense hep listenin sonlarında kalıyordu.  Portekiz’e gitmek ise tam anlamıyla hayallerimi süslüyordu. Portekize direkt uçuşlar biraz daha pahalı olduğu için, neden İspanya üzerinden gitmiyoruz dedik ve rotamızı belirledik. İlk durak Barcelona oldu. Barcelona’dan Madrid’e, oradanda Portekiz’e geçecektik. Ayarladık, gittik ve Barcelona’yı daha önce tercih etmemiş olmamın çok anlamsız olduğunu anladım. Barcelona Avrupa’dan değil, belki de bu dünyadan değil. Kendine has, olabildiğince özgür, hayalperest bir yapısı var Barcelona’nın. 3,5 gün süren gezimiz bize yetmedi. Her köşesi canlı olan bu şehrin, yine her köşesi farklı duygular yaşatıyor resmen.  Bu nedenle Barcelona gezisi için tek bir yazı yazmak, deneyimlerimizi tek bir yazıya sığdırmak imkansız gibi. Barcelona gezisi hakkında yazacağımız ilk yazının  benim favorim olan tapas kültürü ile ilgili olmasına karar verdik. Doldurun vermutları, Barcelona gezisi ve tapas serüveni başlıyor :)

Tapas olayını ben çok sevdim.Barcelona gezisi boyunca en keyif aldığımız anlar bir tapas bara gidip, biraz şundan biraz bundan sipariş ettiğimiz anlar olabilir. Küçük porsiyonlarda bir çok şey isteyince, farklı lezzetleri tatma şansı da yakalamış oluyoruz. Sevdiğimiz şeyi bir kere daha sipariş etmenin önünde de bir engelde yok. Fakat nedir bir tapas diye bahsettikleri? Tapas nedir, nereden gelir diye biraz araştırdım. Buyurun tapas da neymiş okuyun efendim :)

Tapas da neymiş?

Tapas içkinin yanına eşlik edecek küçük porsiyonlarda hazırlanan atıştırmalıklar. Bu bir tabak zeytin de olabilir,  İspanyolların meşhur patatas bravası da (acı soslu patates kızartması, sos enfes bu arada). Kanepe gibi ekmek üzerinde servis edilen versiyonları da var. Nereden çıkmış bu tapas peki? Yediğim yemekler ile ilgili en çok merak ettiğim şey nasıl hazırlandığından ziyade, kimin aklına geldiği ve tarihinin ne olduğu sanırım. Tarihçesini öğrenince yenilen yemeğin daha da bir anlam kazandığına inanıyorum. Tabi illaki hikayesi tarihin tozlu sayfalarından çıkmış olmak zorunda değil, herhangi birinin ya şunla bunu denedim süper oldu, o zaman da şu şehirdeydim diye anlattığı ufak bir hikaye bile anlam katabilir o yemeğe. O yemeği özelleştiyor bence. Neyse konuyu dağıtmayalım, nerede kalmıştık? Tapas diyorduk, nereden çıkmış bu tapas?

Okuduğum kadarı ile öncelikli olarak paylaşmam gereken tapas kültürünün aslında İspanyolları bir araya getiren birlikte, tabiri yerinde ise, aile gibi vakit geçirmelerini sağlayan bir yanı olduğu. Bir çok farklı lezzeti denerken  sohbet etmek,  karınlarını doyurmak, sosyalleşmek için ideal bir yöntem anlayacağınız. Barcelona gezisi  boyunca bizim içinde böyle oldu diyebiliriz. Gittiğimiz yerlerde yanımızdakilerle konuşup, muhabbet etme, güzel vakit geçirme şansımız oldu.

Hem de küçük porsiyonlarda gelen tapas öğle ya da akşam yemeği için düşük maliyetli bir çözüm oluyor. Tabi eğer bizim gibi kısa bir vakit için geldiyseniz ve her şeyi denemek istiyorsanız bu düşük maliyetli kısmı pek geçerli olmuyor :) Buna ek bir görüşte, tapas kültürünün İspanyolların keyif ve eğlence anlayışlarını simgelediği.

Peki tarihçesi?

Tapasın anlamı ise aslında “kapak” diyebiliriz. Çok çok eskilerde içki servis ederken içine sinek ve benzeri mahlukatlar kaçmasın diye bardağın üstünü bir tabak ile örterlermiş. Böylelikle bir kapak yani tapa oluşurmuş. Taa o zamandan bu zamana bu bir kültür haline gelmiş ve içkinin  üstünü kapatan bu tabağın içinde servis edilen bu atıştırmalıklar tapas adını almış. Bu şekilde kullanılmasının yanı sıra tapas kültürünün bu denli yaygın olmasına yönelik geçmişten gelen iki farklı hikaye var. Aslında bir kaç tane var ama en yaygın olarak anlatılanı bu ikisi. Şöyleki vakti zamanında İspanyol kralı Alfonso X bir hastalık geçiriyor ve artık içkiyi tek başına içmemesi yanında atıştırmalık bir şeyler yemesi gerekiyor. İçkinin yanına servis edilen atıştırmalıklar ile hem öğünler arasında bir ara öğün oluşturması hem de bu şekilde beslenmenin kralı iyileştirmesi sonucu tapas kültürü yayılıyor. Çünkü denilene göre kral artık içki yanında bir ikram olmadan servis edilmesin istiyor.

Diğer bir hikaye ise işçilerin özellikle sıcak havalar uzun süren çalışma saatlerinde kahvaltı ile daha yoğun yemek yedikleri öğle yemeği arasında şarap yanında küçük atıştırmalıklar yemeleri tapas kültürünün dayanağı. O sıcakta çalışırken neden şarap içiyorlarmış diye sorarsanız, okuduğum kadarını söyleyeyim: “Kendilerine motivasyon sağlamak ve kendilerini iyi hissetmek için”. Bu küçük öğünler onları öğle yemeğine kadar tutuyormuş ve halk arasında da bu yaygınlaşarak alışkanlık haline gelmiş.

Tapas kültürü İspanyol barlarında, tavernalarında yaygınlaşınca, sipariş verilen içkinin yanına ikram olarak tapas getirilmeye başlanmış. Yani tapastan para alınmazmış, ancak özellikle bir şey sipariş edilmediği sürece. Günümüzde bu pek yok gibi. Sadece Madrid’de bu tarz bir yere gittik ama beraberinde getirilen tapaslar ile Barcelona’da yediğimiz tapasları kıyaslayamayız bile. Daha sıradan ama aslında içilen biranın yanında eşlikçi olması ile insanı keyiflendiren tapaslardı. Madrid yazımızda bahsedeceğiz:)

Sardalya, midye, zeytin, turşu, ızgara sebze geleneksel tapaslar iken İspanya’da gittiğiniz bölgeye göre farklı tapas çeşitleri de olabiliyor. Son olarak tapasların bir ortak özelliğininde fazla çaba gerektirmeyen, mütevazi atıştırmalıklar olması.

Yukarıda bahsettiğim sardalya, midye konserveden alınıp servis ediliyorlar. Bizim marketlerde satılan ton balığı gibi, sadece çok daha lezzetlisi. Genelde de mekanın kendisi bu konserveleri yapıyor. Tapas kültürü içerisinde konserve deniz ürünleri epey büyük yer kaplıyor. Biz bunu çok sevdik, zeytinyağı ve tuz ile konserve yapılan, içinde herhangi bir katkı maddesi olmayan bu deniz ürünü konserveleri muhteşem şarap eşlikçisi. İspanyaya yolunuz düşerse bir kaç kutu alıp getirmelisiniz. Sanırım bu konuyla ilgili ayrı yazı yazmamız gerekiyor :)

Biz hangi tapasları yedik, nerede yedik?

Barcelona gezisi boyunca 4 tapas mekanına gidebildik, aslında bu bizim için az bir sayı ama bir yeri o kadar çok sevdikki iki kere daha gittik. Bir akşam yemeğini de paella için ayırdığımız için vaktimiz kalmadı. Önden söyleyeyim, aşağıda sıralayacağım 4 yer, internette biraz araştırma yaptığınız zaman en iyiler olarak karşınıza çıkacak. Bunun neden olduğunu ben gittiğimde anladım. Turistik çok gitmeyelim diye ne olur vazgeçmeyin, yediğimiz her şey lezizdi. Diyorum ya bir tanesine o kadar bayıldıkki, Madrid  trenini kaçırmak pahasına bir kere daha gittik :)

Gittiğimiz mekanlar şunlar:

  • El Xampanyet
  • Quimet & Quimet
  • El Quim
  • Tapas 24

Bu mekanlar ile ilgili detayları ve neleri denediğimizi merak ediyorsanız Barcelona’da tapas nerede yenir yazımıza tıklayınız. Tık tık!

Keyifli geziler

Kaynak:

  • http://www.independent.ie/storyplus/the-history-of-tapas-tells-the-story-of-spain-31293265.html
  • https://www.lonelyplanet.com/spain/travel-tips-and-articles/77432