Barcelona’da paella nerede yenir?


Barcelona’ya gidince tapas barları ziyaret etmek, yerel alışkanlıklara uyum sağlamaya çalışmak çok keyifli fakat İspanya deyince bir çoğunun aklına gelen paella’yı denemeden de dönmek olmaz değil mi? Paella’nın aslen Valencia yemeği olduğunu belirtmekte fayda var fakat Barcelona’ya kadar gitmişken ve Valencia’ya uğramayacakken bir mekan bulup bu yemeği denemeden dönülmez değil mi? Kesinlikle! Buradaki en önemli soru ise Barcelona’da paella nerede yenir? tabiki. Bu sebeple gitmeden nerelerde paella yiyebiliriz diye araştırma yaptık ve kendimize bir yer seçtik.  Paella için biz 7 Portes adında eski bir restoranı seçtik. Diyeceksiniz ki tek restoran için yazı yazılır mı? Belki evet, belki hayır ama bu yazıdaki amacımız daha çok paella’yı tanıtmak ve alternatif mekanlar sunmak. Biz hem çok fazla sayıda kişi önerdi diye hem de mekanların her gün açık olmaması gibi nedenlerden ötürü 7 Portes’e gittik. Gitmeden yaptığımız araştırmada bulup, merak ettiğimiz fakat deneyemediğimiz farklı birkaç restoran daha çıktı ve bunları da paylaşmadan duramadık :)

Paella nasıl bir yemektir?

Paella, safranlı pilav, deniz ürünleri ya da etle hazırlanan bir yemek. İspanya’ya giderseniz safran ya da paella karışımı satan birçok yer bulabilirsiniz. Paella yaparken kullanılması gereken pirinç çeşidi bomba. Paella yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan birinin pilavın altının biraz yakılması gerektiğiymiş. Yanık pilav yapmaktan bahsetmiyorlar tabi, pilavın dibini biraz tutturup çıtırlaştırmaktan bahsediyorlar. Bununda ancak paella için kullanılan özel tavalarda en iyi şekilde olabileceğini belirtiyor kaynaklar. Bu arada bu tavanın adı paella, yemek adını tavadan alıyor diyebiliriz :)

Tarihi?

Paella Valencia’da ortaya çıkıyor ve burada geliştirilerek bugünkü halini alıyor. Aslında bu yemeğin birçok kültürün ortaklaşa bıraktığı bir miras olduğundan bahsediliyor. Nitekim pirinci Arapların İspanya’ya getirmiş olduğu bir gerçek.  Valencia’nın, Romalıların sulama sistemini, Arapların ise pirinci getirdiği yer olması sebebi ile paella’nın çıkış noktası olabileceğine yönelik görüşler var.

Peki nasıl ortaya çıkmış paella? Deniz ürünü ya da et yemeklerinden kalanların sonradan pilav ile servis edilmesinden doğduğu belirtiliyor.  Moorish kraliyetinin hizmetkarları bu kalan yemekleri alır ve pilav ile karıştırarak evlerine yemek götürürlermiş. İsminin ise iki farklı kaynaktan gelmiş olabileceği belirtiliyor. Paella kelimesinin ya  Arapçada yemek artığı anlamına gelen “baqiyah”’tan ya da Latince bir kelime olan ve tanrılara dini tekliflerini sunarken kullandıkları düz tabak anlamına gelen “patella”dan gelmiş olabileceğine dair farklı kaynaklar var.

Eğer pirinç ile yapılan yemekleri seviyorsanız paella tam size göre bir yemek.  Pilavı, özellikle de iyi yapılmış bir pilavı çok seven biri olarak İspanya’da tatmayı en çok merak ettiğim yiyeceklerden biriydi paella. Tabi kabul etmek gerekirki standart bir pilav yemeğine göre daha zahmetli ve sofistike bir yemek. Gitmeden Barcelona’da paella nerede yenir diye de bir araştırma yaptık tabiki. Hatta hızımızı alamayıp, İspanyol blogları ya da siteleri araştırmaya çalıştık. (Google translate sağolsun :)) Yaptığımız araştırmalar sonucunda karşımıza 4-5 mekan çıktı. Bunlardan bir kısmı yereller, bir kısmı ise hem yereller hem de turistler tarafından öneriliyordu. Biz içlerinden 7 Portes’i tercih ettik. Aslında benim ilk tercihim burası değildi ama bir tek pazartesi akşamı vaktimiz vardı ve asıl gitmek istediğim yerler pazartesi açık değillerdi, bu sebeple 7 Portes kazandı. 7 Portes’de yediğimiz paella ve diğer yemekleri aşağıda paylaşıyorum. Arkasından da merak edip gidemediğim diğer yerleri. Barcelona’da paella nerede yenir ile ilgili detaylar için buyurunuz :)

Barcelona’da paella nerede yenir?

7 Portes

Diğer tüm paella mekanları gibi 7 Portes’te Barcelonata bölgesinde yer alıyor. 7 Portes eski bir binada yer alan eski bir restoran. Elit ve klasik bir havası var. Önceden rezervasyon yaptırmanız epey önemli. Biz The Fork uygulamasını kullanarak yaptırdık, böylelikle anlaşmaya çalışma vs. gibi sorunlarında önüne geçmiş olduk. The Fork üzerinden istediğiniz saati ve günü seçebilirsiniz.

7 Portes şık bir mekan, sunumları, dekorasyonu ve genel müşteri kitlesi itibari ile insan kendini gerçekten önemli bir yerdeymiş gibi hissediyor. Fakat asıl önemli olan yemeklerin nasıl olduğu. Saat 22:00’de başladığımız akşam yemeği zaten yeteri kadar geç değilmiş gibi biraz uzun olsun diye paella öncesinde karides salatası ve midye istedik. İkisi de epey lezzetli idi.  Öncesinde getirdikleri zeytinyağı ve zeytini de baya tuttuk. İspanya’da bir yere oturduğunuzda ekmek, zeytin, zeytinyağı ikram ettikleri zaman genelde ücretlendiriyorlar. Dolayısı ise istemiyorsanız geri göndermenizde fayda var. Ücretlendirme ile ilgili de genelde menülerinde ufak bir açıklama oluyor.

Gelelim paella’ya. Biz menüde yer alan “Rich Men’s Paella”dan istedik yani deniz mahsüllü paella. Paella adını alan özel tavasında hazırlanarak servis ediliyor. Servis edilmeden önce deniz kabukluları ayıklanıyor ve paella masaya öyle getiriliyor. Arkadaşlarımızdan duyduğumuz kadarı ile kabukluların ayıklanması çok karşılaşılan bir durum değil.  Paella epey lezzetli idi fakat nedense bana “uf efsane” anı  yaşatmadı. Tabi başka bir yerde yememiş olmam dolayısı ile de karşılaştırma şansım olmadı. Bence eğer İspanya’ya gidiyorsanız, paellayı mutlaka farklı bir iki yerde yiyin.

Bu arada eğer gittiğiniz yerlerdeki eski, tarihi restoranlara gitmekten hoşlanıyorsanız 7 Portes tam size göre. Nitekim bu restoran 1836 senesinde açılmış. Tarihini merak ederseniz, sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu arada bence buraya gidince, mekanın ambiyansını daha iyi hissetmek için içeride oturmak lazım. Mekan 13:00- 01:00 arası açık.

Araştırmalarımızda bulduğumuz ama gidemediğimiz mekanlar için okumaya devam edin :)

Can MaJo

Barcelonata’dan başka bir paella mekanı. 1968 senesinde kurulmuş. Web sitesinden mekanın fotoğraflarına ve menüsüne ulaşabilirsiniz. Epey keyifli gözüküyor. Pazartesi kapalı, salı- cumartesi 13:00- 15:30 ile 20:00- 23:00 arası, pazar ise 13:00- 15:30 arası açık.

Suquet de l’Almirall

En çok merak ettiğim restoran buydu diyebilirim. 7 Portes ne kadar oturaklı ise, burası da o kadar cıvıl cıvıl. En azından fotoğraflarından bana geçen izlenim bu yönde. Pazartesi günü kapalı olduğu için gidemedik, bir dahakine :) Salı- Cumartesi 13:00 – 23:00 arası, Pazar 13:00- 16:00 arası açık. Merak edenler içi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Cheriff

Eğer esnaf lokantası tarzı bir yer isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Web sitesi yok, hakkında çok fazla bilgi de yok ama yerel blogların çoğunda adı geçen bir mekan. Her gün 13:00- 16:30 ile 20:00- 23:00 arası açık gözükmekle beraber, gitmeden öncesinde bir uğrayarak teyit etmekte fayda var. Belirttiğim gibi kendi sitesi olmayan ve hakkında çok bilgi yer almayan bir mekan.

Can Sole

Barcelonata’da yer alan bu diğer restoranda aramalarda iddalı restoranlar arasında çıkıyor.  Bu mekanında 1903’te kurulduğu belirtiliyor, fanatik Beşiktaş taraftarları için bir seçim nedeni olabilir :)  Menü ve detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı,  Salı- Perşembe 13:00- 16:00 ile 20:00- 23:00 arası, Cuma- Cumartesi günleri 13:00- 16:00 ile 20:30- 23:00 arası, Pazar ise 13:00- 16:00 arası açık.

Şimdiden afiyet olsun :)