Barselona Gezisi: La Boqueria

Barselona gezisi ve şehir rehberi


Barselona gezip gördüğüm şehirler arasında en çok beğendiğim ilk beş arasında yer alıyor. Her şeyden önce bir Barselona gezisi yapacaksanız çok güzel yemekler tadabileceğinize emin olabilirsiniz. Dünyaca ünlü Barcelona Futbol Kulübünün mabedi Nou Camp’i gezebilir, Gaudi’nin rengarenk ve doğadan esinlenen eserlerine göz atabilirsiniz. Barselona gezisi için en uygun zaman nedir, Barselona’da nerede kalmalı, nereleri görmeli gibi sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Katalonya’nın başkentini sizlere tanıtmaya çalıştığımız bu yazı umarım hoşunuza gider.

Barselona’ya ne zaman gidilmeli?

Yaz aylarını düşünmeyin derim. Bizim gezimiz Haziran başıydı ve güneşin kendisini gösterdiği günler gerçekten çok sıcaktı. Temmuz ve Ağustos aylarını düşünemiyorum bile. Sanırım gittiğimiz dönem en ideal zamanlardan biriydi. Mayıs sonu, Haziran başı tavsiye edilir.

Barselona’da nerede kalınmalı?

Barselona küçük bir şehir değil. Birazdan göreceğiniz gibi gezilip görülecek yerler arasında da ciddi mesafeler var. Araba filan kiralamıyorsanız mutlaka toplu ulaşımı kullanacaksınız. En fazla turistik noktaya temas eden metro hattı yeşil (L3) olan. Eğer metro kullanmayı seviyorsanız en mantıklısı bu hattın duraklarına yakın bir yer bulmak. Az öncede söylediğim gibi en fazla turistik noktaya temas eden hat bu olduğu için bu hattın duraklarına yakın oteller pahalı olabilir.

Biz Plaça Catalunya’ya yürüyerek bir kaç dakika mesafede olan Hostal Q‘da kaldık. Konum sayesinde kolaylıkla La Ramblas ve Passeig de Gràcia gibi caddelere kısa sürede ulaşabiliyorduk. Otel iki yıldızlı. Odalar ne büyük ne de konforlu. Yinede tertemizdi. Bir kaç gün kalmak için güzel ama uzun süreli bir konaklama için can sıkıcı olabilir. Her zamanki gibi Booking.com‘da bir araştırma öneriyoruz.

Barselona’da gezilecek yerler nelerdir?

Gaudi

Barselona Gezisi: Casa Batllo - Gaudi

Barselona Gezisi: Casa Batllo – Gaudi

Barselona denilince akla gelen ilk şey Gaudi’nin eserleri oluyor. Bir Barselona gezisi yapıp, Gaudi’nin eserlerinden bir veya bir kaçını görmeden dönmeniz mümkün değil. Görülecek 10 yerin 8-9 tanesi falan Gaudi’nin. Örneğin; Casa Batllo, Sagrada La Familia, La Pedrera… Liste uzayıp gideceği için bu konu için ayrı bir yazı yazmıştık, merak edenler şöyle tıklasın.

Barcelonata

Barselona Gezisi: Barcelonata Plajı

Barcelonata Plajı hangi mevsim giderseniz gidin mutlaka uğranması gereken yerlerden.

Barselona denilince aklımdaki çağrışımlardan bir diğer ise plajları. Barselona şehri upuzun plajlara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en meşhuru Barcelonata plajı. Barselona’ya ne zaman giderseniz gidin bu güzel plajı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eğer Barselona ziyaretiniz denize girebileceğiniz sıcak yaz aylarına denk gelmediyse üzülmeyin. Bir örtü bulun ve yoldan içecek birşeyler alıp, plajın yolunu tutun. Barcelonata aynı zamanda Barselona’nın semtlerinden biri. Deniz ürünleri ve özellikle paella yemek içinde bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Las Ramblas ve La Boqueira

La Rambla Barselona şehrinin merkezinde yer alan, bir ucu Catalunya meydanına diğer ucu denize Kolomb anıtına kadar uzanan upuzun bir alışveriş caddesi. Caddenin ortası geniş bir yaya yolu olarak düzenlenmiş. Bu yaya yolu ağaçlar ve irili ufaklı bir çok tezgahlar ile dolu. Yaya yolunun her iki tarafında önce araç yolları ve sonra binalar yer alıyor. Dükkanlar gerçekten çok çeşitli, hediyelik eşyadan dönerciye her şey var.

Barselona Gezisi: La Boqueria

Barselona’ya gelen her ölümlü La Boqueria’ya gelecektir.

Bu cadde ve çevresinde saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Madde madde yapılacaklar:

  1. Bu yazımızda bahsettiğimiz güzel çikolatacıların çoğu yakınlarda, güzel bir Churros ziyafeti çekmek için ara sokaklardan birine dalabilirsiniz.
  2. La Boqueira pazarı hemen yolun üzerinde. Meyve/sebze standlarında satılanlar ve meyve suları çokta taze veya lezzetli değil bence. Yinede bu standlar rengarenk görsel bir şölen sunuluyor. Eğer aklınızda bir piknik yapmak varsa konservecilerden, kasaplardan birşey alıp yola devam edebilirsiniz. Tapas denemek isterseniz bu yazıda bahsettiğimiz El Quim ve  Bar Pinotxo’da pazarın içinde yer alıyor.
  3. Liceu tiyatrosunda bir oyun izleyebilirsiniz.
  4. Palau Güell’e bir göz atabilirsiniz.
  5. Plaça Reial’de Ocaña’da bir şeyler içebilir veya Les Quinze Nits’te birşeyler yiyebilirsiniz.

Cadde üzerinde irili ufaklı bir sürü başka ilgi çekici şey var, mesela Jamon Experience‘da Jambon tadımı yapabilirsiniz. Barselona gezisi boyunca yolunuz defalarca bu caddeye çıkacaktır.

Colombus Anıtı ve Port Vell

Catalunya meydanından denize doğru yürürseniz, La Ramblas caddesinin sonunda Kolomb anıtını göreceksiniz. Kristof Kolomb’u tanımayan yoktur herhalde. Macerasına biraz aşinaysanız İngilizler için yelken açtığını bilirsiniz. Barselonalılar onun bir İspanyol olduğunu vurgulamak için Dünya Fuarlarından birini de bahane ederek kendisine bir anıt yapmış. Yazının ilerleyen kısmında bu Dünya Fuarı olmasaymış Barselona ne yapacakmış diyebilirsiniz.

Hemen anıttan sonra, Vell Limanını görebilirsiniz. Bu liman 1992 yılı olimpiyatları için yapılmış. Şu an bu liman ve çevresinde bir kaç müze ve bir alışveriş merkezi var. Mutlaka uğrayın diyebileceğim bir şey yok ama alışveriş merkezi içindeki restoranlardan biri olan ELX, paella yemek için en iyi yerler arasında çıkıyor. Bizim paella tecrübemizi merak ediyorsanız tıklayın.

Barri Gothic ve Barselona Katedrali

Barselona Katedrali ve Sardana Dansı

Barselona Katedrali ve Sardana Dansı

Barri Gothic Barselona’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. Eski şehir olarak geçen bu bölgenin karakteristik özellikleri daracık sokakları ve eski güzel binaları. Turist kalabalığı ile sürekli canlı bir yer. Barselona Katedrali bu bölgede görülmesi gereken en önemli binalardan biri. Bölgede yaşanacak olmazsa olmaz tecrübe ise katedral önünde yapılan Sardana Dansları. Katedralin merdivenlerine yerleştirilmiş bir grubun canlı olarak çalarken, el ele tutuşmuş grupların dans ettiğini görebilme şansını yakalayabilmenizi dilerim. Pazar kilise ayini sonrası bunun için güzel bir zaman. Sardana dansı Katalanlar arasında dayanışmayı simgeleyen sadece bu insanlara ait bir dans. Çok zor değil, biraz izledikten ve adımları öğrendikten sonra dilerseniz sizde gruplardan birine katılabilirsiniz.

El Born Bölgesi, Picasso Müzesi ve Basílica de Santa Maria del Mar

El Born bölgesi Barselona’nın daha az turistik alanlarından biri. Bana kalırsa Barri Gothic gibi daha kalabalık yerlerden de çok farklı değil. Aynı doku, aynı hava ama daha tenha. Bölgede uğranması gereken turistik yerlerin başında Picasso Müzesi ve Santa Maria del Mar kilisesi geliyor. Kilise güzel ama bir noktadan sonra hepsi birbirine benziyor bence.

El Born Sokakları Barselona

El Born semtinde bir meydan.

Picasso müzesi için ise yorum yapamayacağım çünkü biz ziyaret edemedik. Aslında müzeyi ücretsiz ziyaret edebilecektik ama bilet almak için 45 dk – 1 saat arası beklememiz gerektiğini söylediler. Bileti aldıktan sonra ise girmek için bir o kadar daha bekleyeceğimizi. Bizde sokağın hemen karşısında yer alan El Xampanyet isimli tapas barda vakit geçirmeyi bu kuyruğu beklemeye yeğledik açıkçası. Size de mutlaka buraya uğramanızı tavsiye ederim. Normalde değişik yerler denemeyi sevmemize rağmen bu mekan o kadar çok hoşumuza gitti ki ertesi gün yine geldik :) Picasso Müzesine giriş her Pazar 15.00’dan sonra ve her ayın ilk pazarı tüm gün ücretsiz. Bunun dışında 12 Şubat, 21 Mayıs ve 24 Eylül günleri de müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

İlgi çekici olabilecek birde El Born Kültür Merkezi var. Bu bina eskiden bir pazarmış. Şimdi ise şehrin 1700’lü yıllardaki kalıntılarını barındıran bir yer haline gelmiş. Gitmeden önce bir arkadaşım bu semtte yer alan La Paradeta‘da mutlaka yemek yememiz gerektiğini söylemişti ama biz başaramadık. El Born semti bir sonraki başlıkta yer alan Parc de La Ciutadella’ya da komşu.

Arc de Triomf ve Parc de La Ciutadella

Ciutadella Park Barselona

Ciutadella Park ziyaretimizde koca parkta en çok eğlendiğimiz kısım mamutla oynadığımız kısımdı :)

1888 yılında gerçekleştirilen Dünya Fuarı bu alanda kuruluymuş. Arc de Triomf fuarın giriş kapısıymış ve şu anda hayvanat bahçesi olan parkın en uç noktasında ise fuar için kurulmuş yapılar bulunuyormuş. O dönemde yapılmış pek çok bina hala yerinde duruyor. Bunlardan en ilgi çekici olanları Katalan Parlamentosu (Parlament de Catalunya) ve Ejderhalar Kalesi (Castell dels Tres Dragons). Bizim en çok ilgimizi çeken şeyse parktaki mamut oldu :)

Magic Fountain ve Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC)

Barselona Gezisi: Magic Fountain ve MNAC

Magical Fountain gündüz sıradan olsa da gece ışık gösterileri ile bambaşka bir hale geliyor.

Barselona Dünya Fuarına 2 kez ev sahipliği yapmış. İlkinden kalanlar az önce bahsettiğim Ciutadella parkında yer alıyor. İkincinin ganimeti ise şu anda MNAC olarak bilinen Palau Nacional. Müzeler ve sanatla pek alakamız olmadığından içini biz es geçtik. Siz girmek isterseniz müzenin ücretsiz olduğu zamanlardan birini tercih etmek isteyebilirsiniz. Bunlar:

  • Her Cumartesi günü saat 15.00’dan sonra
  • Her ayın ilk pazar günü
  • 12 Şubat, 18 Mayıs, 11 Eylül ve 24 Eylül günleri.
Müzeye giden yolun başında ise Magical Fountain bulunuyor. Yani sihirli çeşme. Normal zamanlarında baktığınızda pek bir sihir göremeyebilirsiniz. Günlerden Cuma veya Cumartesi ise normalde sıradan gözüken bu havuz ışık gösterileri ile büyülü bir hale geliyor gerçekten. Gitmeye niyetlenirseniz güncel programına bakmayı unutmayın. Yaz ve kış saatleri ve günleri farklılık gösterebilir.

Palau de la Musica Catalana

Palau de la Música Catalana

Katalan müzik sarayında bir flamenko gösterisi izlemenizi tavsiye ederiz.

Katalan Müzik Sarayı UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ve bunu her yönüyle hak eden harika bir bina. Şu anda yüz yaşının üzerinde olan bu binayı rehberli turlardan biri ile gezebilirsiniz. Bir Barselona gezisi flamenko gösterisi izlemeden eksik kalacaktır. Bence bunu yapmak için en iyi yerlerden biri de bu güzel bina.

Bunlar olmadan Barselona gezisi eksik kalır dediğim yerleri yukarıda paylaşmaya çalıştım. Bunlar dışında uğranması gereken yerlerden biride Passeig de Gràcia. Casa Batllo ve La Pedrera gibi Gaudi eserlerini görmeye giderken ister istemez bu caddeden geçeceksiniz bu yüzden değinmedim. Bizim vaktimiz yetmediği için uğrayamadığımız yerler arasında Montjuic, Camp Nou Stadyumu, Tibidabo eğlence parkı, Joan Miro parkı ve müzesi, her Barselona gezisinde fix verilen Dali Müzesi sayılabilir. Dali müzesi Barselona’ya 1-2 saat uzaklıkta. Yine böyle 1-2 saat mesafede Sitges var, insanlar denize girmek için burayı öneriyor. Değinmeden geçmek istemediğim Poble Sec semti var. Yeme içme işleri, gece eğlenceleri için gidilebilecek. Sonra Poble Espanyol var, İspanya’nın dört bir yanındaki mimari yapıyı mimikleyen bir köy burası. Biz gittik ama gitmesek olurmuş dedik. Yani uzun lafın kısası var oğlu var…

Barselona’da ne kadar kalmalı?

Biz 3 gece kaldık. Sadece merkezde yer alan ana turistik noktaları görmeye yetti vaktimiz. Dali müzesi, Sitges falan kenarından bile geçemedik. Tabi biz yemek işini fazlasıyla ciddiye alıp, vakit harcıyoruz. Siz 3 güne daha fazla şey sığdırabilirsiniz. En çok Tibidabo’ya gitmemiş olmak kaldı içimizde. Her yeri en ince detayına kadar gezerim ben diyen Barselona gezisi için 7-10 gün arası zaman ayırmalı. 3 günün altını kesinlikle düşünmeyin.

Barselona’da nerede, ne yenir?

Söz konusu bir Barselona gezisi ise mutlaka bir tapas yemek gerekli. Nedir bu tapas? diyenler bu yazımıza, Barselona’da tapas nerede yenir diyenler şu yazımıza mutlaka bakmalı. Her ne kadar Valencia doğumlu olsa da Paella da Barselona’da denenmesi gereken şeylerden bence. Peki nerede dediğinizi duyar gibi olup sizi hemen ilgili yazıya yönlendiriyorum, tıklayın. Gün içinde gezerken canınız şöyle bir karbonhidrat takviyesi mi çekti? O halde buralardan bir porsiyon churros atıştırın.