Barselona’da Churros nerede yenir?


Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım. İspanya’nın şarabı, sangriası, paellası, tapasları, chorizosu ve bir de churrosu meşhur. Bu tatlı çubuklar sıcak çikolata ile birleşerek muhteşem bir ikili oluşturuyor. İstanbul’da Anadolu yakasında churros yapan bir yer var. İspanya’ya gitmeden önce burada bir iki kez denemiştim, bana çok tatlı ve iç bayıcı gelmişti. Dolayısı ise Barselona ve Madrid’de yiyeceğim churroslar içinde ön yargılı idim. Yine de denedim ve iyi ki denedim :)

İspanya’da churrosu ayrı, sıcak çikolatayı ayrı sipariş ediyorsunuz. Çikolata sevmeyenler için kızartılmış ve şekerlenmiş hamurları tek başına yemekte mümkün. Çikolata için de seçenekleriniz var. Sütlü, bitter, İsviçre çikolatası vs vs. Hatta gittiğimiz birkaç mekanda insanların çikolatanın üstüne krema da istediğini gördük. Bir tanesini bizde öyle denedik. Eğer bitter çikolata isterseniz, biraz tadını yumuşatıyor. Peki Barselona’da Churros nerede yenir? Biz iki mekan denedik. İtalya’da olduğu gibi İspanya’da da mekanlar bazı günler açık, bazı günler kapalı. Dolayısı ile yine listemizde olan ve deneyemediğimiz bir iki yer kaldı. Onları da paylaşacağız tabi ki :)

Barselona’da Churros nerede yenir?

Granjala Pallaresa

Barselona’da en sevdiğim yerlerden olan Barri Gothic’de yer alan Pallaresa geçmişten günümüze gelen ve özgünlüğünü koruyabilmiş bir mekan. Churroslar tazecik servis ediliyor. Masanıza geldiğinde sıcak ya da epey ılık. Çıtır çıtır kızartılmış , şekerlenmiş bir şekilde servis ediliyor. Biz öğlen yemeğini de yakın bir zamanda yemeği planladığımızdan dolayı bir porsiyon istedik, yanında da bir fincan sıcak çikolata. Fakat o kadar çok beğendik ki, öğle yemeğini de yeriz ne olacak diyerek bir porsiyon daha istedik . Bir porsiyona 6 adet geliyor, ikinci tabağımızda ise torpilli olarak 7 tane geldi. Sanırım garson amca çok sevdiğimizi anladı ve bizi mutlu etmek istedi :) Sipariş verirken yanımızdaki teyzeden görüp sıcak çikolatamızı krema ile istedik.  Bu mekanı ve Churroslarını epey sevdik. Hiç çikolataya gerek kalmadan kendi başlarına da bence yeterince lezzetliler.

Xurreria Trebol

Sabah Casa Batllo, Casa Mila’yı gezdikten sonra , Barselona’nın diğer güzel evlerini de görelim diye gezmeye başlayınca tesadüfen rastladık buraya. Listemizde olan ama uzakta kalıyor diye gitmekten vazgeçtiğimiz bir yerdi. Tesadüfen gezdiğimiz yerlerde karşımıza çıkınca çok sevindik. Burada içi dolgulu churroslardan aldık. Birimiz sütlü çikolata, birimiz beyaz çikolata aldık. Kendimizi bir anda yemeğe verdiğimiz içinde fotoğrafını çekmeyi unuttuk. Neyse ki mekanda beklerken aşağıdaki fotoğrafı çekebildim :)

Pallaresa’da yediklerimiz ile karşılaştırdığımız zaman Trebol’ün dolgulu churrosları biraz geri planda kaldı. Belki de sadeden vazgeçmemek gerekir. Bunlar dışında listemizde olup gidemediğimiz diğer churros mekanları ise şunlar:

  • Granja Dulcinea (Carrer de Petritxol, 2, 08002 Barcelona, İspanya)
  • Xurreria Dels Banys Nous ( Carrer Dels Banys Nous, 8, Barcelona, İspanya)
  • Granja M. Viader (Carrer d’en Xuclà, 6, 08001 Barcelona, Spain) – Churrosdan ziyade diğer yerel tatlıları deneyebileceğiniz bir yer
  • Comoxurros ( Calle Muntaner 562, Barselona, İspanya)

Tatlı geziler!! Ben Barselona değil Madrid’e gidiyorum diyenler buraya tıklasınlar!