Sıcak Şarap Tarifi Malzemeler ve Yapılışı

Beyaz Sıcak Şarap Tarifi


Sıcak şarap denilince akla baharatlarla ve meyvelerle pişirilmiş kırmızı şarap gelir genellikle. Bizde daha önce kırmızı şarap ile hazırlanan bir sıcak şarap tarifi yayınlamıştık. Geçtiğimiz günlerde misafirlerimizi değişik bir şey ile ağırlamak istedik. Bunun için küçük bir değişiklik ile beyaz şarap kullanarak bir sıcak şarap hazırladık. Konuklarımız memnun kaldıkları için beyaz şarap ile yapılmış sıcak şarap tarifimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz :)

Sıcak Şarap Tarifi ve Malzemeler

Öncelikle malzemeleri verelim:

 • 1 şişe elma suyu (1 lt)
 • 1 şişe beyaz şarap (1 lt)
 • 2 adet kabuk tarçın
 • 2 adet yıldız anason
 • 3-4 adet karanfil
 • 50 gram taze zencefil
 • 2 portakal
 • 2 limon
 • 1 ayva
Sıcak Şarap Tarifi Malzemeler ve Yapılışı

Sıcak şarap tarifi için şarap dışındaki tüm malzemeleri bir tencereye koyup kaynatın. En son şarabı ekleyip servis edin.

Yapılışı ise şöyle:

 1. Büyükçe bir tencereye elma suyunu boşaltın.
 2. Tarçın, anason ve karanfilleri doğrudan tencereye atın.
 3. Zencefilleri küçük parçalara bölüp bunları da elma suyuna ekleyin.
 4. Bir limonu, bir portakalı ortadan ikiye kesip tencereye atın. Ayvaları ise biraz daha küçük parçalara ayırıp tencereye ekleyin.
 5. Bir limonun ve portakalın suyunu sıkıp tencereye ilave edin.
 6. Ocağı yakın ve tencerenin içeriği kaynayana kadar kısık ateşte pişirin. Bir müddet kaynattıktan sonra ateşten alın ve şarabı ekleyin.

Sıcak şarabınız hazır. Afiyet olsun :)

Bir Kupa Sıcak Beyaz Şarap

Bir Kupa Sıcak Beyaz Şarap

Bir kaç dip not eklemek istiyorum. Biz şarapsız karışımı genellikle önceden hazırlayıp soğumaya bırakıyoruz. Servis yapacağımız zaman karışımı baştan ısıtıp üzerine şarap ekliyoruz. Genellikle şarapla beraber birazcık rom veya votka :) Servis ederken bardağa küp küp kesilmiş elmalar  ve portakallar atmak güzel oluyor. Ayrıca mevsim kış olduğundan yanında kestane ile servis edilmesi çok iyi olacaktır.

Uzun lafın kısası bu tam bir kış tarifi. Bu içeceği hazırlarken daha önce yazdığımız Romlu Sıcak Limonata Tarifimizden esinlendik. Eğer bu sıcak şarap tarifini beğendiyseniz diğerini de mutlaka denemelisiniz. Her iki tarifte soğuk kış günlerinde bir grup misafiri mutlu etmek için muhteşem tatlar.