Birgi Köyü Sokakları

Birgi Gezisi


Birgi, İzmir’in kendi halinde, küçük ve sevimli köyü. Taştan evleri, kocaman çam ağaçları, kar helvası ile ziyaret edilesi bir yer. Biz Ödemiş’e pide yemeğe gitmişken Birgi’ye de uğrayalım dedik. Ödemiş pide maceramızı okumak için hemen tık tık :) Birgi’de görülmesi gereken epey bir şey var küçük küçük ama biz bize en ilgi çekici gelen yere gittik: Çakıroğlu konağı. Burayı gezerken aslında Türkiye’de çok şahane eserler olduğunu ama Avrupa’daki şehirlerde olduğu kadar duyurusunu yapamadığımızı ve kıymet bilmediğimizi ne yazık ki bir daha fark ettik. Çakıroğlu konağının her bir odası birbirinden güzel  ve duvarlardaki el işleri hayranlık uyandırıcı. Bence mutlaka görülmesi gereken bir konak. Birgi gezisi yapmak için en fazla 2-3 saate ihtiyacınız olur diye düşünüyorum. Biz o kadar bile kalamadık. Hem sıcağın etkisi hem de daha başka duraklarımız olması sebebi ile. Birgi gezisi yapmaya karar verirseniz aşağıda paylaştıklarımızı yapmadan dönmeyin deriz :)

Birgi Gezisi önerileri

Kar helvası yiyin

İlk duyduğumuzda o nasıl oluyor ki dedik ama çok geçmeden kar helvasında adı geçen karın bildiğimiz kar olduğunu anladık. İzmir’in sıcağında, yazın ortasında kar nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim. Birgililer bunu yapmış, battaniyelerin içinde saklıyorlar ve karın üstüne karadut ya da böğürtlen suyu dökerek yiyorlar. Sıcağın ortasında hem serinlemek hem de azcık enerji toplamak için çok ideal bir içecek ya da yiyecek, bilemedim :)

Birgi Gezisi Kar Helvası

Kar helvasının tadına bakmazsanız Birgi Gezisi eksik kalır.

Çakıroğlu konağını ziyaret edin

Yazının girişinde de bahsettiğim üzere Çakıroğlu konağı çok güzel. Duvarlardaki, kapılardaki işlemelere bayıldım. Bu evi görünce, içimden Gaudi de ne yapmış ki demek geldi ama abartmış olabilirim azcık :)

Konağı bir seferde en çok 4-5 kişi ziyaret edebiliyor. Çok eski bir konak ve çok sağlam değil. Bu şekilde koruyabilmek için de gezileri kontrol altında tutuyorlar. Biz çok keyif aldık burayı gezerken. Her odası birbirinden güzel.

Birgi Gezisi: Çakıroğlu Konağı

Birgi Gezisi: Çakıroğlu Konağı

Sokaklarda dolanın

Birgi zaten küçük bir yer. Sokaklarda dolaşmak çok vaktinizi almayacaktır. Çam ağaçlarının gölgesinde yürümek de çok keyifli.

Birgi Köyü Sokakları

Çam ağaçları ile kaplı köy sokakları ve Birgi’nin tarihi evleri

El işi oyalardan alın

Birgi el işi oyaları ile meşhurmuş. Hani şu tülbentlerin kenarına yapılan kibar işlemeler. Bunun içinde bir Pazar kurulurmuş ama kurulmasa bile oya işleri satın alabileceğiniz dükkanlar, tezgahlar var.

Öncesinde ya da sonrasında Ödemiş’e uğrayarak pide yiyin.

Ödemiş pidesi bir şahane!

Keyifli geziler.