Bologna Gezisi ve Şehir Rehberi


İtalya denilince insanın aklına Roma, Venedik ve Floransa gibi şehirler geliyor genellikle. Bu yazımızın konusu Bologna saydığım turistik şehirlerin gölgesinde kalıyor. Yine de Emilia Romagna bölgesi ve onun merkezi olan Bologna şehri İtalya’nın gastronomik başkenti olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla sadece yeme içme için bile bir Bologna gezisi yapmayı düşünebilirsiniz. Bana sorarsanız Bologna’nın kemerlerle kaplı kaldırımları, orta çağdan günümüze kadar gelmiş binaları ve yamuk kuleleri (İtalyan’lar kule yapmakta gerçekten kötüler :)) görülmeye değer. Bologna turistik olarak popülaritesini arttırmak amacıyla Bologna’nın Sırları konulu girişimlerde bulunulmuş ve pek çok blogta bu konuda yazılar yazılmış. Gezilecek yerler başlığımızın altında bu konuda beğendiğim bir yazının bağlantısını ekledim ancak İngilizce olduğunu belirtmekte fayda var.

Bologna’ya ne zaman gidilmeli?

Bologna aslında bir öğrenci şehri. Havaların çok sıcak olduğu, öğrencilerin tatilde olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında bu şehri ziyaret etmekten kaçının. Yeme/içme veya eğlence için gidebileceğiniz pek çok yer bu aylarda öğrencilerinde gitmesi sebebi ile kapalı oluyor. Bunun dışında hemen her mevsim gidilebilir Bologna’ya. Tabii ki bizim gibi kışın ortasında gitmektense ilk bahar veya son baharda gitmenizi tavsiye ederim. Önemli bir festival, fuar vb. duymadım Bologna için dolayısıyla mutlaka şu zaman gidin diyemiyorum.

Bologna’da nerede kalınmalı?

Biz Hotel Cavour‘da kaldık. Şehrin tarihi merkezine çok yakındı. Hava alanı otobüslerinin kalktığı tren istasyonuna ise yaklaşık 1,5 km uzaklıkta. Kahvaltısı vardı, fiyatı uygundu ve her şeyden önemlisi temizdi.Bu otelde kalmasanız bile konum olarak yakın bir yeri tercih etmenizi tavsiye ederim. Konum olarak hem gece hayatı hemde yeme içme mekanlarına oldukça yakın. Günübirlik geziler yapmak isterseniz trene ulaşmakta o kadar zor değil. Şehri gezmeye başlamak için de gerçekten muhteşem.

Bologna’da gezilecek yerler nelerdir?

Bologna’nın İkiz Kuleleri

Şehrin simgesi ikiz kuleleri. Eğer yalnızca Pisa kulesi yamuk sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İtalyanlar araba ve yemek konusunda çok iyiler ama kuleleri düz yapamıyorlar. Yalnızca kulelerde değil üstelik, İtalya’da geçmişten günümüze gelen pek çok binanın yamuk olduğunu görebilirsiniz. Kulelerden kısa olanı Garisenda, uzun olanı ise Asinelli. Eğer 500 basamak çıkmayı göze alıyorsanız Asinelli (yani uzun olan) kulesine çıkıp Bologna’nın kuş bakışı manzarasını izleyebilirsiniz.

Maggiore Meydanı

Şehrin en büyük meydanı. Görülecek yerlerin çoğu bu meydan çevresinde. Ben Avrupa şehirlerinin meydanlarını seviyorum çünkü genellikle bu meydana bakan mekanlarda oturup bir şeyler yemek veya içmek, bu esnada meydandan gelip geçenleri izlemek mümkün oluyor. Ben bu işten epeyce keyif alıyorum. Piazza Maggiore’de böyle bir seçenek yok maalesef. Belki de bu yüzden ısınamadım bu meydana, pek sevemedim.

San Petronio Bazilikası

Bazilikanın girişi Pizza Maggiore’de olduğu için kaçırmanız mümkün değil. Meydana kadar gelmişken kapıyı aralayıp içeriye baktık bizde. Hatta güzel olduğunu düşündüğüm bir fotoğraf çektim kilisenin içerisinde sırf o yüzden gezilecek yerler arasında yer veriyorum :P Fotoğrafım aşağıda, eğer beğenirseniz beni bu yazıya yapacağınız yorumlarla veya Instagram’dan şımartın lütfen :)

[instagram url=”https://www.instagram.com/p/BBASZm5P46l/” width=”320″]

Benim güzel bir fotoğrafını çekmem bu kilisenin, bence, en önemli özelliği ama siz arka tarafından kilisenin terasına çıkıp kuş bakışı Bologna’yı izlemeyi de düşünebilirsiniz.

San Petronio Bazilikası

San Petronio Bazilikası

Neptün Meydanı ve Çeşmesi

Piazza Del Nettuno, Piazza Maggiore’ye komşu meydanlardan biri (Diğeri Piazza Re Enzo). Bana sorarsanız bu 3 meydanın hepsi Maggiore meydanı ve Neptün Çeşmesi de burada. Bu çeşme vaktiyle papanın gücünü simgelemek üzere yapılmış. Nasıl ki Neptün denizlerin hakimi ise papada dünyanın hakimi gibi. Anlaşılan tarihin hiç bir döneminde sanat ve sanatçı yeterince özgür değilmiş. Bir rivayete göre heykeltraştan Neptün’ün bazı uzuvlarını küçültmesi istenmiş. Heykeltraş bu isteğe boyun eğmek durumunda kalmış ama kendince bir muziplik yapmayı da es geçmemiş. Benim size sunduğum Bologna’nın sırları versiyonunda bu detay atlanmış ama çok merak ediyorsanız bulursunuz zaten :)

Quadrilatero

Maggiore Meydanında Neptün çeşmesinin olmadığı taraftaki sokakları içine alan bölgeye çok yaratıcı bir biçimde Quadrilatero yani dikdörtgen diyorlar. Bu sokaklar alışveriş yapmak için ideal. Alışveriş derken genellikle yiyeceklerden bahsediyorum tabii ki. Et ürünleri, balık, meyve ve sebzeler. Belkide bu kısmı Bologna’da ne yenir başlığı altına koymak gerekirdi ama yeri gelmişken değinmek istedim. Tabii Bologna’da mutfağı olan bir yerde kalmıyorsanız çok ilginç gelmeyebilir. Aşağıda ne yenir kısmında buraya geri döneceğim.

Palazzo dell’Archiginnasio

Bologna’nın bugün bir üniversite şehri olduğunu yazının başında belirtmiştim. Bu tarihte de bu şekilde olmuş hep. Örneğin bu bina vaktiyle sanat ve hukuk öğrenimi için tasarlanmış. Bence çok keyifli bir binaydı. Duvarlar bu okulda eğitim almış ailelerin armaları ile süslenmiş. Binada şu anda bir kütüphane yer alıyor ama turist olarak buraya girmek mümkün değil. Turistik olarak gezebileceğiniz bir anatomi sınıfı birde geçmişte hukukçulara ait olan şu an ise çeşitli toplantıların yapıldığı oda. Anatomi sınıfı baştan aşağıya ahşap kaplı, tıp dalında önemli pek çok ismin yine ahşap figürleri bu sınıfı süslüyor.

Kanala açılan pencere

Kanal mı? Nerede? diyebilirsiniz tabii ki. Bir rivayete göre Bologna eskiden Venedik gibi kanallarla örülü bir şehirmiş. Tabii ki planlı şehircilik sayesinde bu kanalların çoğu şu anda yer altında kalmış veya binaların arasında kaybolmuş. Şehirde hala bu kanalların görülebildiği bir kaç yerden biri Via Piella üzerindeki bu pencere. Bakınca insana kendini Venedik’te hissettirdiği söyleniyor ama bence Venedik’i gördüyseniz bu görüşe katılmayabilirsiniz.

İstanbul’a döndükten sonra kanallar hakkında öğrendiğim bir detayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir kısmı yer altında bulunan bu kanallarda rafting yapılıyormuş. Detaylı bilgi için buraya bir göz atabilirsiniz. İtiraf etmem gerek bu sitede gösterdikleri hali ile epeyce sıkıcı ama Tripadvisor gibi sitelerde insanların kör karanlıktaki rafting fotoları tüylerimin diken diken olmasına yetti. Belki bir mail atıp konuşmakta fayda olabilir.

Santuario Madonna di San Luca

Yani kısaca San Luca Kilisesi. Doğruyu söylemek gerekirse biz Bologna gezisi sırasında bu kiliseye uğramadık. Neden derseniz; ilk olarak şehir merkezine biraz uzaktı. Otobüs mü yok binip gitseydin diyebilirsiniz ama bu kilisenin olayı zaten yürümek. Nasıl yani diyecek olursanız açıklayayım. Bu kiliseye çıkan yolda 600’den fazla kemerin (bu kemerli ve kapalı yapıya portico diyor İtalyan’lar) altından geçerek ve yaklaşık 4 km yürüyerek ulaşıyorsun. Dolayısıyla yürümek istemiyorsan gitmeye gerekte yok :)

Santo Stefano Meydanı ve Bazilikası

Bu bazilika aslında bir kiliseler kompleksi. İtalyanlar Sette Chiese yani Yedi Kilise diyorlar Santa Stefano Bazilikasına çünkü aslında yedi kilisenin birleşiminden oluşan tek bir bina gibi gözüküyor.

Yazımın başında vaat ettiğim gibi sizlere Bologna’nın en iyi korunan 10 sırrını sunuyorum. İngilizce olduğunu bir kez daha hatırlatırım. Bologna’da pek çok tarihi yapı var, bu yazıda hepsini tek tek anlatmadığım. Şehir küçük olduğundan eninde sonunda önünden geçiyorsunuz aklımda kalan güzel binalardan biri Uni Credit’in binası. Bu sitede Bologna’da gezilecek yerler hakkında çok detaylı bilgi var isterseniz faydalanabilirsiniz.

Bologna’da nerede, ne yenir?

Yazının başında da bahsettiğim gibi Bologna’yı da içine alan Emilia Romagna bölgesi İtalya’nın gurme başkenti sayılıyor. Hemen herkesin bildiği bolonez sos bu şehrin adını almış. Bölgenin peynir ve et ürünlerinin ünü İtalya sınırlarını çoktan aşmış, dünya mutfağına yön veriyor. Özellikle bu bölgeden çıkan parmesan peyniri pek çok şefin favori malzemelerinden. İşte bu sebeplerle Bologna’da ne yenir? Nerede yenir? sorularını farklı bir yazıya bırakmak istiyorum. Zaten bu yazı da çoktan 1000 kelimeyi geçti, giderek okunmaz hale geliyor :)

Bologna hakkında ki sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdaki formu kullanarak bu yazıya yorum bırakabilir veya bize ulaşın sayfasını kullanarak bir e-posta gönderebilirsiniz.

 • Betül

  Temmuz ayı başında yapacağımız Bologna gezisi için çok yararlı oldu teşekkürler

  • Isinize yaramasina cok sevindik. Donuste ilave edilecek seyleriniz olursa bekleriz. Simdiden iyi geziler :)

   • Betül

    Geçtiğimiz hafta Bologna gezimizi gerçekleştirdik. 5 gün boyunca kaldığımız ev Maggiore Meydanına çok yakındı Neptün Çeşmesi restorasyondaydı akşamları meydanda konser veya sinema gösterimleri vardı başta dondurma olmak üzere lezzet şenliği yaşadık . Günü birlik gezilerle Floransa ve Parmaya trenle gittik .Hava sıcaktı ama çok bunaltıcı olmadı özellikle akşamları çok rahattı. Zaman sıkıntısı olmayınca Bologna da sokak sokak dolaştık . Bavulumuzda makarna balsamik ve permesanla döndük. Paylaşımlarınızdan yararlandık teşekkürler .

    • Verdiginiz guncel bilgiler icin biz tesekkur ederiz :) Biz Floransa’ya bayilmistik umarim sizde begenmissinizdir.

 • Arda

  Merhaba.. Bologna kenti ile ilgili internette araştırma yaparken sitenize rastladım. Çok yararlı bilgiler var. Elinize sağlık. Merak ettiğim konu kaç günlük bir plan bologna’nın keyfini çıkarmaya yeter? Teşekkürler

  • Yorumlarınız için çok teşekkür ederiz :)
   Bologna’nın keyfini çıkartmaktan kastınız sadece bu şehri gezmek ise 1-2 gün yeterde artar bile. Yukarıdaki haritada da görebileceğiniz gibi görülecek tüm yerler birbirine çok yakın (San Luca hariç). Hatta bu süre içerisinde yarım günlük bir mutfak atölyesine katılıp İtalyan tarzı makarnalar yapmayı da öğrenebilirsiniz.
   Eğer Bologna’nın keyfini çıkartmak derken bu şehri de içine alan Emilia-Romagna bölgesini tanımayı kastediyorsanız, ki bölge bir gurme cenneti olduğundan biz şiddetle tavsiye ederiz, işin içine Parma ve Modena gibi şehirler girer. Parma’nın etleri, Modena’nın balsamik sirkesi mutlaka denenmesi gerekenler arasında. Hal böyle iken çevre iller içinde 1-2 gün ayrılabilir.