Budapeşte’nin termal havuzları


Budapeşte’ye gitmeden önce şehirde yapılacaklar ile ilgili önerilere baktığınız zaman Budapeşte’nin termal havuzları diye mutlaka karşınıza çıkacak. Osmanlı’nın da etkisi olan bu havuzlar turistik olduğu kadar, lokaller içinde keyifli bir seçenek. Gerçi gençlerin ne kadar ilgisini çektiği tartışılır, biz gittiğimizde sadece tonton amcalar ve teyzeler vardı :). Termal havuzlardan en büyüğü olan Szcheny açık hava havuzu  ile bence en dikkat çekici olanı. Dışarıda hava soğukken, 38 derece suya girmek çok keyifli oluyor. Özelikle de sabahın epey erken bir saatinde giderseniz gün doğumu karşısında termal su keyfi yapabilirsiniz :)

Budapeşte’nin termal havuzları  

Széchenyi

Budapeşte’nin en büyük termal havuzu burası. Dışarıda kocaman bir havuzu var, içeride ise Sülfür havuzundan tutun, normal yüzme havuzuna kadar küçüklü büyüklü bir sürü havuz var. Termal havuzlarında kendi içlerinde ısıları farklılık gösteriyor. En sıcağı 38 derece, en keyiflisi de bu zaten. Kafamızdan dumanlar çıka çıka durduk suyun içinde.

Burada ister günlük, ister saatlik bilet alabilirsiniz. Fakat saatlik bilet sadece sabah 06-08 saatleri arasına giderseniz 2 saat için geçerli. Biz bu şekilde girdik, 2 saat yeterli oluyor. Hem sabah bu kadar erken gidince kalabalıkta olmuyor.

Girerken isterseniz ayrı kabin satın alabiliyorsunuz ya da sadece kilitli dolap almanız da mümkün. İçerisi eskiden olduğu gibi korunmuş, epey otantik ama temiz. Kabinlerin orada çalışan teyze İngilizce bilmiyor ama yine de anlaşıyorsunuz, hiç problem değil :)

 Ve diğerleri..

Budapeşte’de yer alan diğer termal havuzları da aşağıda paylaşıyorum. Bazı akşamlar bu havuzlarda özel partiler de düzenleniyormuş. Eğer merakınız varsa gitmeden bir kontrol edin :) Biz gidemedik ama fotoğraflardan gördüğümüz kadarı ile Gellert’ın içi muazzam fakat açık hava havuzu yok :(

  • Gellert
  • Kiraly Medicinal Bath
  • Rudas Baths
  • Lukács Baths