Turkish Coffee at Kozahan

Kozahan’da Türk Kahvesi Keyfi


Eğer bir gün yolunuz Bursa’ya düşer ise mutlaka Kozahan’a gitmeniz gerekir. 1491 yılında inşaatı tamamlanan ve zamanında koza satışı için önemli bir pazar olarak kullanılan Kozahan, bugünlerde Bursa’nın en güzel yerlerinden biri olma konumunu koruyor. Kozahan’da ipekten üretilen bir sürü ürün, eşya bulabilirsiniz. Aynı zamanda da farklı, otantik, geleneksel bir sürü güzel şeyle karşılaşarak, mutlu olabilirsiniz. Ayrıca Kozahan içindeki modern butiklerden başka yerlerde bulamayacağınız bir kaç şey satın alabilirsiniz.

Burası İstanbul’daki Kapalı Çarşı ile benzerlik gösterse de, Kozahan bence çok daha iyi. Hem daha samimi, hem de daha az kalabalık.  Kozahan ’ın ortasında yer alan bahçede kocaman ağaçların altında açık havada otururken bir yandan da lezzetli bir türk kahvesi ya da çay içebilirsiniz. Hem de Türk kahvenizin keyfine geleneksel, eski usul kulpsuz  Türk kahvesi fincanı ile içerek  varabilirsiniz. Fincanların desenleri ve şekli bence ayrıca çok güzel.

Kozahan nostaljisinden sonra ise Uludağ Kebapçısı- Cemal ve Celil Usta’ya uğrayarak mutlaka İskender yemelisiniz. Uludağ Kebapçısı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.