Cacio e pepe

Cacio e Pepe Tarifi


Geleneksel Roma mutfağı sakatatlar, kızartmalar ve İtalya’nın genelinde olduğu gibi makarnalar üzerine kuruludur. Roma’da denemeniz gereken makarnalar; Amatriciana, Carbonara ve Cacio e Pepe olarak sıralanabilir. Cacio e pepe’yi Roma’da denemek isterseniz Roma gezisi: Hangi restoranlara gitmeli? yazımızda bir tavsiyemiz bulunuyor. Çoktan geri döndük diyenler, bu tadı özleyenler, gitmeden denemek isteyenler için denemeyedeger.com gururla sunar: Cacio e Pepe tarifi. Daha önce İtalyan yemekleri ile ilgili yazımızda da bahsettiğimiz gibi İtalyanlar hangi sosun hangi makarna ile tüketileceği konusunda biraz tutucular. O yüzden bu tarifi denemek isterseniz mutlaka spagetti kullanın derim.

Cacio y pepe

Cacio e pepe

Cacio e Pepe Tarifi

Bir porsiyon makarna ana yemek olarak tüketilecek ise 100 gramdır. Bu tarif 4 kişiliktir.

Malzemeler

 • 400 gram Spagetti makarna
 • 2 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • 200 – 250 gr. rendelenmiş Pecorino peyniri
 • Damak tadınıza göre tuz
 • Makarnayı haşladığınız sudan 1 – 1,5 bardak

Yapılışı

 1. Bir tencereye 4 litre su koyup kaynamaya bırakın. Makarnanın her 100 gramı için 1 litre su ideal pişirme ölçüsüdür.
 2. Su kaynayana kadar Pecorino peyniri mümkün olan en küçük şekilde rendeleyin.
 3. Su kaynadığında önce tuz ilave edin sonra makarnayı.
 4. Kullandığınız makarnaya göre pişirme süresi farklılık gösterecektir. Paketin üzerinde yazan süreye göre makarnanızı haşlayın.
 5. Belirtilen süre yaklaşırken makarnayı sos ile birleştireceğiniz kabı ısıtın. Bunu yapmak için mikrodalga fırın kullanabilirsiniz ya da kabınızı bain marie (ben mari) yapar gibi makarna pişirdiğiniz tencerenin içindeki sıcak suya oturtabilirsiniz.
 6. Makarnanın haşlama suyundan 1-1,5 bardak ayırın, makarnayı süzün. Makarnayı süzdükten sonra soğuk suya değdirmeden sosu hazırlayacağımız kaba alın.
 7. Peyniri ve suyu yavaş yavaş makarnanın üstüne ilave edin ve karıştırın. Sosun kremamsı bir kıvamı olmalı. Çok sulanırsa peynir, çok katılaşırsa haşlama suyu ilave ederek istenen kıvama gelene kadar karıştırın. Karabiberi eklemeyi unutmayın :)
 8. Pecorino peyniri yeterince tuzludur. Haşlarken suyada tuz ilave etmiştik ama az geldiyse bu aşamada sosun tadına bakıp tuz ilave edilebilir.
 9. Sosta istenen kıvam yakalandığında tabaklara alın ve sıcak servis edin. Güzel bir sunum için tabakta biraz daha rendelenmiş peynir ve karabiber ekleyin.

Cacio e Pepe tarifi ile ilgili bir takım yanlışlar var yemek tarifi veren sitelerde ve bloglarda. Bunlardan en önemlisi kullanılan peynir çeşidi. Pek çok sitede bu tarifi Parmesan (parmigiano reggiano) peyniri ile veriyorlar. Oysaki Parmesan peyniri Romalı değil, bu sebeple Cacio e Pepe tarifi için mutlaka Romalı olan Pecorino Romano kullanılmalı. Eğer tavsiyemize uyar Roma’da Cacio e Pepe yemek için Roma Sparita‘yı seçerseniz burada Cacio e Pepe’nin Parmesan’dan yapılmış çıtır çıtır bir kasede sunulduğunu görürsünüz. Tabii ki bu kısım opsiyonel ama biz bir Denemeye Değer bonusu olarak bunu nasıl yaptığımızı da anlatacağız.

Parmesan Kase Bonusu

Kaseleri yapmanın 2 yolu var. Tava ya da fırın kullanmak. Nasıl yaparsanız yapın, şekil vermek için çokta derin olmayan bir kase yada tabak gerekecek. İşlem basit. Parmesan peynirini rendeleyin. Fırında yapacaksanız fırın kağıdı üzerine rendelediğiniz peyniri keyfinize göre kare yada yuvarlak şeklinde yayın. Boyu ne kadar olsun derseniz,  şekil vermekte kullanacağınız tabağa/kaseye göre ayarlayın derim. Fırını 150 derecede biraz ısıtın ve tepsiyi fırına verin. Tavada yapacaksanız, yapışmaz bir tava kullanın. Tavayı yağlamayın.  Peyniri kullandığınız tavanın şekline göre yayın. Peynir altın rengi almaya başladığında fırından çıkarın/tavayı ocaktan alın. Bir spatula yardımı ile peyniri tavadan/kağıttan ayırıp soğuyup şekil almak üzere istediğiniz kaba alın. İşlemi yeterli sayıda kaseye ulaşana kadar tekrarlayın. Kaseleri bir kaç gün öncesinden yapıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun!