çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları selfie çekmek

Çevrimdışı Kullanılabilen Seyahat Uygulamaları


çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları selfie çekmek

Astronomik ücretli yurt dışı internet paketleri sağ olsun telefonumu yalnızca selfie çekmek için kullanabiliyorum.

Akıllı telefonum ve bana sağladığı uygulamalar olmadan günlük hayatımı devam ettiremezdim gibi geliyor genellikle. Bir şeyler dinlemek, bir şeyler izlemek, bir yerlere gitmek, biraz eğlenmek hepsi telefon üzerinden. Tabii ki bütün bunlar mobil internet bugünkü gibi hızlı ve yaygın hale gelmeden önce mümkün değildi. Şu anda çevrimdışı kaldığım zamanlar çok sınırlı. Hatta yurt dışı gezileri dışında yok bile denilebilir. Astronomik ücretli yurt dışı internet paketleri sağ olsun telefonumu yalnızca selfie çekmek için kullanabiliyorum. Eğer sizin içinde durum aynıysa birazdan bahsedeceğim çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları çok hoşunuza gidecek.

Harita (Navigasyon)

çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları harita

Ününü çok duyduğum, aylardır gitmek için can attığım hatta uğruna para biriktirdiğim o restoranı bulamıyorsam asla bu çift gibi mutlu olamam!

Benim için İstanbul’da, ve hatta doğup büyüdüğüm Bursa’da bile, bir yere gitmenin en kolay yolu onu Google Maps’te yada benzer bir harita/navigasyon programında gideceğim yeri aramak ve hedefe ulaştınız denilene kadar verilen direktiflere uymak. Yurt dışında da en çok aradığım fonksiyonların başında bu geliyor. Herhangi bir haritayı çevrimdışı olarak telefonunuza kaydettikten sonra, internet gerektirmeyen GPS özelliğini kullanarak istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Tabii ki akla ilk gelen uygulama Google Maps. Ancak Apple kullanıcıları için bu uygulamayı telefona indirmek, uygulama aracılığı ile bir haritayı kaydetmekten daha zor. Haritaların nasıl çevrimdışı kayıt edilebileceğini buradan öğrenebilirsiniz. Google Maps uygulamasını iPhone’a yükleyebilmek için bu videoya göz atabilirsiniz. Mağaza değiştir falan ben uğraşamam diyenler için güçlü bir alternatif önerebiliriz: City Maps 2 Go. İtiraf etmek istemesem de bu uygulama Google Maps’ten daha iyi bir seçenek olabilir.

Gezi Rehberi

çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları gezi rehberi

Geziye başlamadan önceki ağırlığı 100 gramsa günün sonunda otele dönerken 1 kilo hissedilir.

Bizim gibi eski kafalı iseniz telefonunuza uygulama yüklemek yerine bir buçuk kiloluk rehber kitabı çantanızda taşımak isteyebilirsiniz. Gittiğiniz gördüğünüz yerleri çiziktirmek, üstüne notlar almak falan bu şekilde dolaşmanın keyifli yanı. Biraz daha pratik bir insan rehberi elektronik kitap olarak telefonuna kaydetmeyi düşünebilir. Bunun bir üst aşaması ise rehber programlardan birini kullanmak. Harita kısmında bahsettiğimiz City Maps 2 Go bu konuda da size yardımcı olabilir. Bir diğer alternatif olarak Trip Advisor’ın City Guide uygulamasını deneyebilirsiniz.

Sözlük

Ben Sesli Sözlük ya da Google Translate kullanıyorum çeviri işlerinde. Sesli sözlük hiç bir platformda çevrim dışı kullanılamıyor. Google Translate ise  iPhone’da çevrimdışı kullanma seçeneği yok. Android telefonlarda Google Translate ile çevrimdışı sözlük indirilmesi mümkünmüş. Nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz. Apple kullanıcıları Google Translate üzerinde sıkça kullandıkları kalıpları yıldıza basarak kayıt edebiliyorlar. Apple’da Slovoed kullanıcılar tarafından tavsiye edilen bir sözlük, tabi maliyetine katlanmak isterseniz.

Döviz Çeviri

Satın alacağım şeyin, yiyeceğim yemeğin kaç TL olduğunu bilmeden rahat edemem derseniz tavsiyemiz: XE Curreny App. IOS, Android hemen hemen her cihaza uygun bir versiyonu var. Uygulama son güncellenen kuru kullanarak çevrimdışı hesaplamaları yapabiliyor. Yani sabah otelden çıkmanızla akşam dönmeniz arasında ülke ciddi anlamda karışmazsa ne kadar harcadığınızı bilebilirsiniz.

Müzik/Kitap vs.

Gezinin özellikle ulaşım kısımları (uçak/tren/otobüs vs.) oyalanacak bir şey olmadan geçmez bence. Kitap konusunda biz hala kağıt basımları tercih ediyoruz. Ancak telefonun kendi uygulamalarına ilave olarak tavsiye edebileceklerim; iKitap ve Idefix Kitaplık uygulamaları. Hem istediğiniz kitabı kolayca satın alabiliyorsunuz hemde aldığınız kitapları çevrimdışı kullanabiliyorsunuz. İngilizce kitap okuyanlar için Oyster’da şiddetle tavsiye edilir. Müzik konusuna gelirsek açıkçası ücretsiz ve çevrimdışı kullanılabilecek bir alternatifim yok. Ben müzik işlerimi Spotify ile çözüyorum, bu uygulama çevrimdışı müzik kaydetmeye yalnızca Premium üyeliklerde izin veriyor.

Her ne kadar bu yazının amacı size faydalı olacağına inandığımız çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamalarını tanıtmak olsa da internetsiz bir gezi geçmeyeceği de gerçek. Nede olsa az önce çektiğiniz fotoğrafı Instagram’a yüklemeniz, Facebook’tan arkadaşlarınızın durumlarına bir göz atmanız, Whatsapp’tan evdekilere bir selam çakmanız gerekecek. Bu sebeple sizi ücretsiz internete götürecek bir uygulama ile yazıma son veriyorum: Free Wi-Fi Finder. Bu uygulamayı telefonunuza indirip çevrimdışı bilgileri indirmeniz ve belirli aralıklarla güncellemeniz faydalı olacaktır. Son olarak, kafanızı telefondan kaldırıp çevrenizden zevk almayı sakın ihmal etmeyin. O e-posta’ya 2 gün sonra yanıt verseniz de kıyamet kopmayacak! =)

çevrimdışı kullanılabilen seyahat uygulamaları

Önemli uyarı: Geziniz sırasında kafanızı telefondan kaldırıp çevrenizden keyif almayı unutmayın!

Bu yazıda kullanılan fotoğraflar Google Görseller aracılığı ile elde edilmiştir.

  • anon

    Merhaba,

    Gittiginiz bazi ulkelerde internet bulsaniz bile yogun sansur ile karsilasabilirsiniz. Biz turk internet kullanicilari olarak sansurle mucadeleye aliskiniz gerci ama hatirlatmak istedim telefonunuzda bir VPN uygulamasi bulunmasinda fayda var. Ben Onavo kullaniyorum. Bu uygulama ayni zamanda internette kullandiginiz veriyi kuculttugunu iddia ediyor. Boylece eger zorunda kalip data roaming yaparsaniz sansur acmak disinda faturanizi da kucultecektir.