Sakız Adası Limanda Bir Tekne

Sakız Adası Gezisi: Damla sakızından bir hafta sonu


Geç kalan bir yazı.. 2012 Ağustos ayından kalma anılar.. Sakız adası.. Frappe… Geçen sene Ağustos ayında gittiğimiz ve çok sevdiğimiz Sakız Adası hakkında yazmamak olmaz diye düşündük ve böylelikle bu yazı ortaya çıktı. Eğer yolunuz çeşmeye düşerse ve hazırda vizeniz var ise bir yada iki günü Sakız Adası’na ayırmak kesinlikle planlarınız arasında olmalı. Gerçi artık sadece adalar için Çeşme’deki turizm acentelerinden de vize alabiliyorsunuz, daha az dokümanla ama çok az bir süre için. Bizim hali hazırda vizemiz olduğundan dolayı tercihimizi Ertürk Lines‘dan yana kullandık ve yaklaşık 45 dakika süren bir yolculuk sonrasında Sakız Adası’na vardık. Çeşme ve Sakız Adası arasındaki seferler kısıtlı, bir sefer sabah saatlerinde, diğeri ise akşam üstü oluyor.

Sakız Adası Deneyimleri

1- Araba kiralama:

Sakız Adası, Araba Kiralama

Sakız Adası, Araba Kiralama

Sakız Adası’nda geçirecek 2 tam günümüz olması ve tura katılmaktan çok hoşlanmıyor olmamız sebebi ile 2 günlük araba kiraladık. Araba kiralama işini Ertürk Lines aracılığı ile Çeşme’den halledebiliyorsunuz. Önemli bir nokta!–> mutlaka yanınızda kullanmayacağınız ve yüksek limiti olan bir kredi kartı götürün, araba kiralarken bloke koyuyorlar kredi kartına, güvence ve sigorta amaçlı.

Araba ile adayı gezmek çok çok keyifli, turun gitmediği köylere ve kimsenin olmadığı koylara gitme şansı oluyor. Ayrıca, gece adada kalacaksanız ve oteliniz merkezde değilse de araba baya işe yarıyor. Araba kiralarken de zaten adanın haritasını veriyorlar, yolları bulmakta çok zor değil fakat sürekli dağ yolu kullanarak ulaşım sağlanıyor. (Evet, Sakız Adası epey dağlık)

2- Frappe:

Sakız Adası ile ilgili en çok hoşuma giden şeylerin başında cafeleri geliyor sanırım. Sahil yolu kenarında sabahları cafe akşamları ise club olarak hizmet veren bir sürü mekan var.  Bu mekanlardan herhangi birine oturduğunuz zaman daha ne içeceğinizi sormadan herkese kocaman bardaklarda buz gibi su ikram ediyorlar ve siz içtikçe de sürekli dolduruyorlar. Adanın en meşhur içeceği uzo tabiki ama Frappe’nin de ondan aşağı kalır yanı yok. Soğuk kahve aslında ama nasılsa tadı, kıvamı nefis. Şeker oranının nasıl olacağına siz karar veriyorsunuz. Eğer çok tatlı sevmiyorsanız, “çok az şeker” demeyi ihmal etmeyin. Şekerli isteyince epey tatlı oluyor. Ayrıca Frappe’lerin yanında da mutlaka küçük paketlerde kurabiye ya da gofret ikam ediyorlar. Biz hepsine bayıldık.

3- Sakız Adası Pastahaneleri:

Candio

Candio

Daha önceden duyumlarımıza ve sokaklardaki baştan çıkartıcı kokulara dayanarak adadaki pastahaneleri denemeye karar verdik. Öncelikle adanın ana alışveriş merkezinde yer alan ve gözümüze kestirdiğimiz “Candio”ya gitmeye karar verdik. Pastahaneye adım attığımız anda, bize bazı kurabiyelerden ikram ederek denememizi istediler. Denediklerimiz içerisinden acıbadem kurabiyesi ve sakız aromalı başka bir kurabiye çeşidi daha alarak yolumuza devam ettik. Sonrasında ise bir sokak arasında rastladığımız ufak bir fırından küçük yuvarlak parçalar halinde hazırlanmış peynirli pizzalardan aldık. Bu pizzalarda kurabiyeler kadar lezzetli idi.

4- Sokaklar ve alışveriş:

Adanın sokakları arnavut kaldırımlardan oluşmuş, dar, bolca motorsikletin oluğu ve renkli müstakil evlerle donanmış keyifli yerler. Daracık sokaklardan geçip, farklı yerlere caddelere ve adanın merkez alışveriş noktasına ulaşmak gibi güzellikleri var. Bu arada alışverişten bahsetmişken, adalılar öğlen 14:00’e kadar çalışıyorlar. Bu saate kadar tüm alacaklarınızı almanız gerekiyor. Turistlere yönelik hediyelik eşya satanlar ve sahil kısmında bulunan dükkanlar ise akşama kadar açık oluyorlar. Sakız adasında gitmişken damla sakızlı lokum, Mastiha Shop’tan sabun, damla sakızı şekeri, domates reçeli, UZO, yerel ev yapımı şarap ve yunan kahvesi almak gerekiyor. Bunların dışında ise gezilen köylerdeki küçük butikler ya da seramik dükkanlarından alışveriş yapılabilir. Bizim gittiğimiz dönemde giyim, kozmetik ve aksesuar satan mağazalarda da çok güzel indirimler vardı. Eğer denk gelebilirseniz mutlaka bir göz atmak gerekir. Özellikle parfümlerde ciddi indirimleri vardı.

5- Restoranlar ve gece hayatı:

UZO’su ve deniz ürünleri ile meşhur bir adaya geldiğiniz zaman mutlaka sahil kenarındaki bir restoranda akşam güneşin batışı esnasında keyif yapmanız gerekir. Aynı zamanda etleri de meşhur, biz tercihimizi et restoranından yana kullandık. Yemeklerimizin yanında da ev yapımı yarı tatlı yerel bir şarabı tercih ettik. Tercih ettiğimiz restoranda serviste kullandıkları tabaklar, bardaklar çok güzeldi. Sakız Adası’na kadar gitmişken ayrıca Yunan Salatasından da denemelisiniz. Şahane. Gece hayatına gelince, sabah sahil kenarında gördüğünüz nerdeyse tüm cafeler birer gece kulubüne dönüşüyor. Eğer yüksek sesli müzik, dans havasında değilseniz de,sahil kenarında oturarak gecenin güzelliğini izleyebilirsiniz.

Sakız Adası çok güzel vakit geçirilebilecek bir yer ve adanın içindeki köyleri gezmek ise ayrı bir keyif. Köyler ile ilgili bilgiler ise başka bir yazıya.

Yaz tatiliniz çok güzel geçsin.

Sevgiler.