Drip Coffee İst

Drip Coffeeist: Kahve Laboratuvarı


Bizim için kahve bir yaşam biçimi. İyi kahve içmekten fazlasıyla keyif alıyoruz. Tercihimizi genellikle sade filtre kahve ya da americano gibi espresso bazlı seçeneklerden yana kullanıyoruz. Aroma açısından zengin, biraz da sert kahvelerden hoşlanıyoruz. Bu sebeple güzel kahve içilebilecek mekanları çok sıkı bir takip altında tutuyoruz. Son gözdemiz, Drip Coffeeist. İstanbul Şaşkınbakkal’da, Bağdat Caddesini kesen sokaklardan birinde küçük bir mekan burası.

Drip Coffeeist, Bağdat Caddesi üzerinde yer alan Starbucks, Caribou vb. zincirlerden ve hatta diğer kafelerden hemen ayırt edilebiliyor. Mekanın ayırt edici özelliği kahve demlemeye yaklaşımı. Burası kahve işine bir bilim dalı gibi yaklaşıyor ve adeta bir kahve laboratuvarı gibi çalışıyor. Drip’te onlarca çeşitli kahve çekirdeğini, geleneksel (espresso makinesi, french press vb.) yöntemlerin yanında pek sık rastlayamayacağınız Cold Brew, Horatio, Siphon ve Aeropress gibi değişik yöntemler ile demleterek tadabilirsiniz.

Bu yöntemler ile elde edilen kahvenin aroması diğer metotlara göre daha yoğun oluyor. Sonuç olarak Drip Coffeeist’te içeceğiniz kahvenin lezzetini çok daha iyi kavrayabiliyorsunuz. Biz son gittiğimizde Cold Brew ve Siphon denemiş her ikisinden de büyük keyif almıştık. Aslında yöntemleri de biraz anlatmak isterdim ama pek uzmanlık alanım sayılmaz. Eğer yolunuz buraya düşerse tüm yöntemler hakkında dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Mekanın işletmecileri kahve konusunda iyi bir sohbetten asla kaçınmıyorlar. Yinede değinmeden geçemeyeceğim:

Cold Brew: Kahvenin soğuk su ile demlenmesi ile yapılıyor. Bu işlemin sıcak su ile demleme yöntemine göre daha fazla meyvemsi notayı açığa çıkarttığı ve sonuçta elde edilen kahvenin daha az asidik olduğu söyleniyor. Soğuk su kullanıldığı için demlenme süresi uzuyor ama aslında bu kötü bir haber değil çünkü bu metot ile demlenmiş bir kahveyi yaklaşık 2 hafta kadar buzdolabında saklayabiliyorsunuz. Drip Cofeeist’te bu yöntem ile demleme yapmak için özel ekipmanlar kullanılıyor ancak internettte biraz arama yapınca çok basit bir biçimde bu şekilde demleme yapılabileceği sonucuna ulaştım. Çok yakında deneyip sizlerle paylaşacağız =)

Siphon: Bu yöntem mutlaka araç gereç gerektiriyor. Üst üste yer alan iki cam hazneden birine su, diğerine ise kahve konuluyor. Alttaki haznenin altına ise bir ısı kaynağı yerleştiriliyor. Su yavaş yavaş buharlaşıp üstteki hazneye doluyor ve kahve demlenmeye başlıyor. Alt haznedeki su bittiğinde ısı kaynağı sistemden uzaklaştırılıyor ve üstteki kahve yeniden alttaki hazneye doluyor. Tadına ise doyum olmuyor =)

Drip Coffeeist’te kullanılan kahve çekirdeklerini istediğiniz şekilde çektirip eviniz için de alabilirsiniz. Sizde bu pazar gününde güzel bir kahve içmek isterseniz mutlaka Drip’e uğrayın. Kesinlikle denemeye değer!