Meşhur Edirne Tava Ciğeri

Edirne Tava Ciğeri


Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, 5 Mayıs’ta Kakava Şenlikleri için Edirne’deydik. Edirne ve Kakava ile ilgili izlenimlerimiz bir başka yazının konusu. Şimdi asıl ilgilendiğimiz Edirne tava ciğeri. Edirne’nin badem ezmesi, kurabiyeleri (kavala ve kallavi), meyve sabunu ve camiileri meşhur. Bütün bunlara ek olarak birde Edirne Tava Ciğeri meşhur. Yukarıda sayılanlar bir yana ciğer kesinlikle denenmeye değer bir lezzet.

Edirne’de nereye baksanız bir ciğerci var. Hatta ciğeri sokakta, seyyar satıcılarda bulmakta mümkün. Biz yinede gözlerimizi tüm ciğercilere kapattık ve daha önce sorup öğrendiğimiz, Edirne’de ciğer burada yenir denilen; Meşhur Edirne Ciğercisi – Kazım ve İlhan Usta’nın dükkanını bulduk. Aslında bulmak içinde çok zorlanmadık, dükkan Edirne’nin en önemli caddelerinden Saraçlar Caddesi’ne sırtını dayamış bekliyor. Saraçlar Caddesinde kime Kazım Usta’yı sorsanız hemen tarif ediyor.

Edirne ciğercisinde ikramlar

Meşhur edirne ciğercisinde, ciğerin yanında acı biber, soğan ve domates ikram ediliyor.

Dükkana girip masaya oturduğunuzda garson hemen siparişinizi soruyor. Aslında sipariş belli ciğer yiyeceksiniz çünkü burada sadece ciğer satılıyor. Onun öğrenmek istediği kaç porsiyon yiyeceğiniz. Siparişi alır almaz sofrayı donatmaya başlıyor, önce domates ve acı biber geliyor. Acı biber dediğim öyle normal birşey değil, buda yöreye özgü. Acı yeşil biberler önce kızarıncaya kadar kurutuluyor, daha sonra hafif yağda kızartılarak soframıza geliyor. Soğanda masaya konulduktan sonra ciğerlerimizin gelmesini bekliyoruz. Bu arada yoğurt, cacık ve diğer içecek siparişlerimiz alınıyor. Yoğurt ve cacık gerçekten lezzetli, söylemeden geçemeyeceğim.

Biberle ağzımızı yakıp biraz yoğurt, biraz domatesle serinlemeye çalışırken sıcacık ciğerler masamıza geliyor. Hemen yumuluyoruz tabii. Herşeyden önce yumuşacık. Tadı kelimelerle anlatılamayacak kadar nefis. Ben bir porsiyon yerim gibi gelmişti ama daha tabağım bitmeden ilave istedim. Yemeye doyamadım =)

Meşhur Edirne Tava Ciğeri

Meşhur Edirne Tava Ciğeri

Edirne tava ciğeri’nin arnavut ciğerinden temel farkları; dana ciğerinden yapılması ve uzun parçalar halinde kesilmesi. Tabii birde ustaların marifetini eklemek gerekli. Hazırlanışı çok basit gözüküyor. Önce ciğerler una batırılıyor, daha sonra fazla un temizlenerek kocaman bir tava içindeki kızgın yağa atılıyor. Yaklaşık 5-6 dakika içinde ciğerler servise hazır. Delikli bir kepçe ile güzel bir porselen tabağa alınıyor ve size sadece afiyetle yemek kalıyor. Olurda yolunuz Edirne’ye düşerse mutlaka meşhur tava ciğerini deneyin. Ciğer konusunda kendinizi bizim gibi Kazım Usta’nın maharetli ellerine bırakın.

 

 

  • Gulrufin

    Enfes..

  • kenan hoşgör

    Slm arkadaşlar Bursada Nilüfer ilçesinde Ata bulvarı üzerinde pideli tava ciğeri diye bir yer var yolunuz Bursaya düşerse muhakkak gidin ben ömrü hayatımda böyle lokum gibi özel soslu ve yedikçe insanın yiyeceği gelen bir ciğer görmedim hepimiz bu nedir ya olduk firma işletmecisi ve ustası belkıs abla helal olsun.