Ege’nin lezzetlerinden Ödemiş Pidesi


Türk mutfağında önemli bir yer olan pideyi nedense hep Karadeniz bölgesine ait bir yemek olarak dikkate alırız. En azından çevremdeki kişiler ve kendimden yola çıkarak bunu söyleyebilirim. Halbuki Ege bölgesi de pide açısından epey zenginmiş. Bunu öğrenince Çeşme gezimizin bir kısmını pide yemek için Ödemiş’i ziyaret etmeye ayırmak istedik.  Sabah erken bir saatte kalkarak yola koyulduk ve sabah kahvaltısı niyetine Ödemiş pidesi yemeği kendimize görev edindik. Ödemiş ile Çeşme arası 2.5 saat kadar sürüyor, dolayısı ile o kadar aç bekleyemem derseniz evden çıkmadan bir şeyler atıştırın.

Ödemiş pidesi nerede yenir?

Bu sorunun cevabını bizde Instagram’da severek takip ettiğim Ömür Akkor’dan öğrendik. İnternetten de biraz araştırınca zaten direk bir yer çıkıyor karşınıza: Meşhur Tongül Pide. Yılların eskitemediği bir yer. Ödemiş sessiz, sakin bir kasaba. Hemen arabamızı park edip, pideciyi aramaya koyulduk. Kime sorsanız gösterir yerini zaten. Tongül Pide’nin içerisinde de yer var ama karşı taraftaki çay bahçesinde de oturabilirsiniz. Önce pidenizi sipariş edip, sonra karşıdaki çay bahçesine geçip oturun derim ben. Yanına bir de çay isteyin. Pidelerin gelmesi için acele etmeyin ama geldiği zaman enfes bir lezzet ile karşılaşacağınızı da unutmayın. Tongül Pide’nin sahibi, bir gazete yazısında okudum, henüz pidemizi beğenmeyen olmadı demiş. Bu kadar lezzetli pideler yapan birinin bunu demesinden daha doğal bir şey göremiyorum.

Peki Ödemiş Pidesi nasıl bir şey?

Öyle süslü tabaklarda gelmiyor. Masanıza bir kağıt seriliyor. Plastik tabak içinde peçete, çatal bıçak ve ıslak mendil geliyor önden. Arkasından aynı beyaz tabaklarda pideler geliyor. Tüm sadeliğine rağmen bu pide öncelikle göze hitap ediyor. Tereyağının üzerinde oturtulan otlu ve peynirli pide üstündeki bol peynir rendesi ile önce gözü doyuruyor. Pideyi kimse elle yemiyor bu arada. Zaten ufak parçalar halinde lokmalık kesilmiş olarak geliyor. Çatalınızı alıp dalabilirsiniz. Tek kelime ile leziz. Tire’ye devam edip köfte yiyeceğimiz için birer tane yedik ama resmen tadı damağımızda kaldı. Çeşme’ye dönüş yolunda keşke birer tane daha yeseydik diye söylenip durdum. Bu arada Çeşme’de ne yerseniz ateş pahası ve lezzet ortalamanın altında bence, Ödemiş’te yediğimiz bu efsane pide ise 3 TL’ydi. 2,5 saatlik yolu gitmeye değer  mi? Bence kesinlikle değer!

Pideleriniz bittikten sonra ise soğuk bir koruk suyu isteyin. Üzümden yapılan koruk suyu tam tadında, baymayan ve serinleten bir içecek. Bu arada vaktiniz var ise ve nargile seviyorsanız, çay bahçesinde nargile de tüttürebilirsiniz.

Ödemiş pidesi yiyip, keyif yaptıktan sonra Birgi’ye geçip kar helvası yiyin. Birgi’de çok güzel bir yer.

Şimdiden afiyet olsun.