Yer Fıstığı Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Ev yapımı fıstık ezmesi tarifi


Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi ve reçelli sandviç ile 1996 yılında İtalya’da tanışmıştım. O günden beri fıstık ezmesine bayılıyorum. Fıstık ezmesinin biraz tatlı, biraz tuzlu ve tabii ki fıstıksı tadı bence kesinlikle denemeye değer. Yer fıstığının yüksek miktarda protein içeriyor. Bu sebeple sağlıklı beslenmek isteyenler içinde vazgeçilmez yiyecekler arasında. Piyasada pek çok farklı markanın fıstık ezmesini bulmanız mümkün. Kimisi pürüzsüz, kimisi parçacıklı. Tabii ki her zaman için en sağlıklısı malzemeleri alıp birleştirerek ev yapımı fıstık ezmesi elde etmek. Bu yazıdaki fıstık ezmesi tarifimizi izleyerek bunu kolayca yapabilirsiniz.

Ev yapımı fıstık ezmesi tarifi için zorunlu tek bir malzeme var: yer fıstığı :) Opsiyonel olarak biraz tuz, zeytinyağı ve bal ekleyebilirsiniz. Peki fıstık ezmesi yapmanın adımları neler? Biz kabuklu yer fıstığı kullandık. Açıkçası bu fıstık ezmesi tarifinin en zor kısmı o kabukları ayıklamaktı. Kabuklu hali 1 kilo gelen fıstıkları 2 kişi ayıklamamız yaklaşık 40 dakika sürdü. Ayıkladığımız tüm fıstıkları yağlı kağıt üzerinde bir fırın tepsisine yaydık ve fırında düşük sıcaklıkta yaklaşık 15 dakika kavurduk. Bu işlemi tavada da yapmak mümkündü ama hazırladığımız miktar fazla olunca fırını kullanmak daha kolay geldi bize. Fıstığı kavurmamızdaki temel sebep ısınınca yağlarının daha kolay açığa çıkması. Buda bir sonraki adımda fıstık ezmesinin kıvam kazanması sırasında işimize yarayacak.

Fırında geçen 15 dakikadan sonra fıstıkları önce mutfak robotu ile parçaladık daha sonra ise el blenderı kullanarak yer fıstıklarımız püre haline gelene kadar uğraştık. Bu sırada sürekli olarak karışımımızın tadına bakarak keyfimize göre tuz ve bal ekledik. Kıvamı beğendiğimiz hale gelene kadar zeytinyağı ekleyerek işlemi sürdürdük. Bu seferki fıstık ezmemiz pürüzsüz oldu. Bu fıstık ezmesi tarifini bir sonraki denememizde parçacıklı yapmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili tecrübelerimizi de sizinle paylaşırız. İşte sizlere gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir fıstık ezmesi tarifi. Afiyet olsun!

Tarifimizi denediyseniz veya eklemek istediğiniz püf noktalar varsa yorumlarınızı yazının altından bizimle paylaşmayı unutmayın!