Ev Yapımı Makarna Lezzeti


En sevdiğin yemek ne diye sorsalar, sanırım pek de düşünmeden “makarna” derim. Her gün, her gün bıkmadan yiyebileceğim nadir lezzetlerden biridir makarna. Açıkça söylemek gerekirse de, tam bir makarna delisiyim ama öyle hazır paket alalım suya atalım kaynasın yiyelim seklinde değil. Hem İtalyan yemek kültürünü çok sevmem, hem de makarna yapımı ile ilgili bir çok program izlemiş olmamdan kaynaklı, makarna yapımının başlı başına bir sanat olduğuna inanıyorum. Tuz, un, yumurta ve su gibi basit malzemeler ile hazırlanan makarna hamurunun, sevilen bir sos eklenerek pişirilince bu kadar lezzetli olması bence mucizevi bir durum. Makarnanın en güzeli evde yapılanı. Ev yapımı makarna hem daha lezzetli  oluyor hem de kıvamı paket makarnalara göre daha yumuşak oluyor. Ayrıca, ev yapımı makarnanın, lezzetinin yanı sıra hem paket makarnalara göre çok daha taze  olması,  hem de yumurta kullanılması sebebi ile besin değerinin daha yüksek olması gibi avantajları bulunuyor. Üstelik, “bunu ben yaptım diyerek” sunması da çok havalı :)

İşte tamda bu sebepten,  evde makarna yapmaktan çok keyif alıyorum. Bir kaç kez elde açmayı denedikten sonra ise, bir makine almanın daha mantıklı olabileceğini düşünerek, evimize İtalyan yapımı bir makarna makinesi aldık. Makine dediysem öyle elektrikle çalışan  otomatik bir alet değil. Üzerine takılan kolu çevirerek  içinde yer alan merdaneler arasına yerleştirilen hamuru hem açan hemde istenilen şekilde kesen basit bir şey. Makine spagetti, tagliatelle, ravioli gibi farklı çeşit makarnalar yapmaya yarayan parçalar ile birlikte geliyor.

Makarna makinemiz gelir gelmez hemen ilk denememizi yaptık. Hazırladığımız hamuru, ki burada tamamen kas gücü gerekli, makinede önce düzleştirdik sonra ise tagliatelle olarak kestik. Kesilen makarnamız kururken bir tarafta bolonez sosumuzu hazırladık. Kullandığımız domates sosumuz yine her zamanki gibi tabiki ev yapımı, doğal ve mis gibi. Evde elde açılan ve hazırlanan makarnanın pişme süresi paket makarnalara göre çok kısa, bizim makarnalarımız kaynar suya girdikten 1-2 dk içerisinde pişmişti.  Pişen makarnamız üzerine taze fesleğen, kekik ile lezzetlendirilen bolonez sosumuzu da ekleyince enfes bir lezzet çıktı ortaya.

Bu arada, makarna pişirme konusunda bir ipucu, izlediğim o kadar programdan ve okuduğum bir çok tariften anladığım kadarı ile İtalyanlar makarna hazırlarken, suyun önceden kaynamış olmasına dikkat ediyorlar ve pişirme esnasında suya yağ eklemiyorlar. Sadece tuz ile pişirilen makarna servis edilirken sos ile beraber gerekli yağı alıyor. Tabiki kullanılan yağın da kaliteli bir zeytinyağı olması çok daha güzel bir tat katıyor.

Sadece ev yapımı makarnayı değil, tüketilen ürünleri olabildiğince evde yapmak ve bu malzemeler ile yemek yapmak çok ayrı bir keyif. Masaya servis edilen lezzetin kokusu bile daha iştah açıcı ve daha cazip oluyor. Bu yüzden ne kadar az vaktimiz olursa olsun, yemek yapmaktan birazcık keyif alınıyor ise eğer, arada sırada bu tur elde hazırlanan lezzetleri yapmak ve sunmak bence denemeye değer.

Merakla ve ilgi ile takip ettiğim İngiliz aşçı Jamie Oliver’ın öğrencileri tarafından ev yapımı makarnanın nasıl hazırlandığı aşağıdaki videoda görülebilir.

Afiyet olsun.

Sevgiler,

  • Busra

    Kullandiginiz makinenin markasi nedir

    • Merhaba, makarna makinasının markası Marcato Atlas 150 Wellness.