Ev Yapımı Sangria

Ev Yapımı Sangria Tarifi


Güneşin tepemizde parıl parıl parladığı, denizin dalgalarını kıyıya vurdurduğu bir güne eşlik etmesi için Sangria hazırlamaya karar verdik. İspanyolların meşhur içkisi Sangria’nın yazlık konseptine uyduğunu ve kalabalık aile toplantıları için eğlenceli bir içki olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple gereken malzemeleri toplayıp, bir de 5 lt’lik bir pet şişe bulup, işe koyulduk. Tabiiki sangria tarifi sizlerle paylaşılmazsa bir işe yaramaz :) İşte ev yapımı Sangria tarifi için malzemelerimiz:

6-8 kişilik (Herkese 2-3 kadeh kadar)

– 1.5 lt’lik ya da iki şişe 0.75 lt’lik kırmızı şarap
– 17.5 cl votka
– 2-3 adet karanfil
– 1 şişe gazoz
– meyve
– 1 tam limon suyu

Bu sangria tarifi, kullanılan malzemeler ve sertliği tamamen bizim zevkimize göre ayarlanmış durumda. Şarap miktarı aynı kalacak şekilde kendi tercihiniz doğrultusunda vokta, karanfil, gazoz ölçülerini azaltıp-çoğaltabilirsiniz. Biz meyve olarak evimizde olan şeftali,limon ve kırmızı elmadan birer adet, böğürtlenden ise 10-15 adet kullandık kullandık. Yeşil elmayı ise daha sonra servis ederken ekledik. Meyveleri evinizde olan ya da sevdiğiniz meyveler ile değiştirebilirsiniz.

Hazırlanışı:

Sangria’nın içilmesini en keyifli yapan şey bence hazırlanmasının kolay olması. Önce şarap, sonra votka, gazoz, limon suyu, karanfil sırası ile 5 lt’lik pet şişeye ekleyin. En sonda, kestiğiniz meyveleri şişenin içine atın. (Eğer büyük bir sürahiniz ya da kavanozunuz var ise onu da kullanabilirsiniz.)

Sangria’yı en az bir gün buzdolabında bekletin. (Karışımı bekletmek hem meyvelerin tadının şaraba geçmesi için hem de buzdolabında bekletip soğuk içmek için önemli.)

Sunumu ve servisi:

Sangria’yı bardaklara koymadan önce, her bir bardağa taze bir kaç meyve koyun. Mutlaka birer dilim de limon. Ardından, Sangria’yı ve sangria içerisinde bekleyen meyvelerden ekleyin. En sonunda ise en güzel kısmı geliyor, keyifle için ☺

Not: Beyaz şarap ile de Sangria hazırlayabilirsiniz, bu durumda sarı üzüm, nektarin, kivi ve ahududu gibi meyveler tercih edebilirsiniz Ayrıca, yine beyaz sarap kullanıp meyve suyu ya da vişne/çilek likörü ile karışıma renk verebilirsiniz.