Ev yapımı sıcak şarap

Ev yapımı sıcak şarap


Biraz geçte olsa yılbaşında içtiğimiz enfes ev yapımı sıcak şarap tarifini edinebildik. Tarif için Lal ve Emir’e  teşekkür  ediyoruz.

Ev yapımı sıcak şarap malzemeler: (10 kisilik)

1 bardak elma suyu
10 adet cubuk tarcin
5-6 karanfil
2 adet portakal
3 adet elma
4 sise kirmizi sarap
1 bardak toz seker

Aromalı kırmızı  şaraplardan kaçının çünkü sıcak şarabın tadını bozabilir ve çok şekerli bir hale gelmesine sebep olabilir. Metro gibi büyük marketlerde sıcak şaraba özel kırmızı şaraplar da satılıyor. Ama doğal olmadıkları için tercih etmiyoruz.

Yapılışı:

Büyük bir tencereye şarapları dokun ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. 2-3 dakika sonra 1 bardak toz şekeri de ilave edip biraz karıştırıp ısınmaya bırakın. Şarap ısınırken bir yandan da portakal ve elmaları dilimlemeye başlayabilirsiniz. Biz genelde sangria gibi bol meyve parçacıklı sıcak şarap sevdiğimiz için elma ve portakalları küp küp doğruyoruz. Tercihinize göre büyüklüklerini ayarlayabilirsiniz. Yarım portakalın kabuğunu da bir tarafa rendeleyin.

Şarabın kaynamamasına dikkat edin zira alkolü uçacaktır. Şarap ısınırken içine bir bardak elma suyu ve rendelediğiniz yarım portakal kabuğunu ilave edin. Ardından doğradığınız elma ve portakalları ve 3-4 karanfili şarabınıza katın. Bu noktada ocağı orta ateşe alın. Elmalar ve portakallar istediğiniz yumuşaklığa geldiğinde tencerenizi ateşten alabilirsiniz.

Sıcak şarap pişerken şekerini ve aromasını kendinize göre ayarlamak için tadına bakin. Bazıları çok karanfilli sever bazıları çok meyveli vesaire..

Tenceredeki  sıcak şarabı bir kaseye koyup kepçe yardımıyla tarçın çubuğu koyduğunuz kupa ya da kadehlere dökebilirsiniz.