Beşiktaş İnönü Stadında Son Maç

İnönü’de Son Maç


Beşiktaş İnönü Stadında Son Maç

Beşiktaş İnönü Stadında Son Maç

11 Mayıs Cumartesi günü oynan Beşiktaş – Gençlerbirliği maçı ile bir devir sona erdi. Cumartesi günü oynanan bu maç Beşiktaş’ın mabedi İnönü’de son maç olarak tarihe geçti. Daha önce yazmıştık bu asla veda değil, biz yine gideceğiz diye… Yinede pek çok taraftar Cumartesi günü akın etmişti Dolmabahçe’ye. İnönü Stadı’na geçici bir süreyle veda ettiğimiz bu son maç bizim içinde yıllarca anlatılacak bir hatıra oldu. Bu yazıda bu duygu yüklü büyük günü biz nasıl yaşadık anlatmak istiyorum.

Maçtan önce Beşiktaş Çarşı’da buluşmak üzere arkadaşlarımızla konuşmuştuk. Kardeşimle ilk olarak Çarşı’ya vardığımızda atmosfer gerçekten müthişti. Her yerde siyah beyaz formalar, atkılar, bayraklar. Öncelikle bu güne özel hazırlanan ürünlerden almak üzere Kartal Yuvası’nın yolunu tuttuk. Her ikimizde bu özel gün için hazırlanmış atkılardan birer tane alıp boynumuza doladık. Saatler ilerledikçe Beşiktaş Çarşı’daki kalabalıkta artıyordu. Bir tesadüf eseri arkadaşlarımızla karşılaştık. Tesadüf diyorum çünkü kalabalıktan ötürü telefonlar hizmet veremez durumdaydı. Maç saati yaklaştıkça Çarşı’da adım atacak yer kalmamıştı. Beşiktaş taraftarı 7’den 70’e genciyle yaşlısıyla Beşiktaş Çarşı’sını doldurmuştu.

Derken günün en tatsız olayı yaşandı. Emniyet güçleri öncelikle havaya ateş açtı. Daha sonra doğan tepki yüzünden ise kendi halinde eğlenmekte olan, bu özel günü kutlamakta olan taraftarın üzerine biber gazı ile saldırdı. Bu biber gazı ile ilk tanışmamız oldu. Kazan’ın yanından ilk olarak Çarşı’nın içine, buradan Şairler Parkına ve daha sonra Dolmabahçe yoluna önde biz arkada gaz yürüdük durduk. Son olarak stadın oraya vardığımızda biz gaz bulutu bizleri karşıladı. Neyseki sonunda içeri girip maç saatini beklemeye başladık.

Son maç için İnönü Stadı’nı dolduran on binlerce taraftar bu son santra ile yeri göğü inletmeye başladı. Taraftarın yoğun desteği 90 dakika boyunca sürdü. Gerek tribünde taraftar gerekse sahada futbolcular maçı bir veda karşılaşmasına yakışır şekilde tamamladılar. İnönü’ye hoşçakal dediğimiz bu maçta Beşiktaş rakibini tam üç birbirinden güzel gol ile mağlup etti. Taraftar olarak kendime düşeni yaptığımı ise maç sonunda fark ettim. Karşılaşmada üç gol olmasına rağmen ben birini bile görmemiştim.

İnönü’deki bu son maçı bitiren düdük ile birlikte taraftar olarak öncelikle takımımızı tribünlere çağırarak alkışladık. Takım sahayı terk ettiği anda ise taraftarın hatıra alma yarışı başladı. Öncelikle sahanın koltukları söküldü, daha ne olduğunu anlayana kadar binlerce kişi İnönü Stadında sahanın içindeydi. Bizde bu tarihi fırsattan yararlanıp sahanın içine girdik, yıkılmadan önce ilk ve muhtemelen son kez çimleri bizde ezdik. Ben görmedim ama sonradan takip ettiğim kadarıyla İnönü Stadı’nın her iki kale direğide sökülmüş. Kale direklerinden biri Beşiktaş’ın kalbi Çarşı’ya öteki ise Taksim’deki Demirören AVM’ye götürülmüş. Nihayet eve dönmek için stadın dışına çıktığımızda gördük ki taraftarın hatıra alma savaşı burada da devam ediyor. İçeriden koltuk almaya fırsatı olmayanlar dışarıda stada ait ne varsa söküyorlardı. Taraftarın İnönü sevdası görülmeye değerdi.

Sonuç olarak İnönü’deki bu son maç günü, iyi ve kötü yönleri ile aklımıza kazındı. Yıllar boyunca hatırlayacağımız, defalarca anlatacağımız anılarımız var artık. Kesinlikle gittiğimize değdi!