Met Opera Live in HD

internetten tiyatro izlemek


Met Opera Live in HD

internetten tiyatro izlemek

TEDx Reset 2013 bitse de, aşıladığı düşünceler üzerine kafa yormaya devam ediyoruz. TEDx Reset’e giderken ilham perisinin peşindeyiz demiştik. Şimdi sıra geldi fikirleri paylaşmaya.

Benim çokta sanatın sanatçının dostu olduğum söylenemez. Aslında bu benim suçum da değil. Teknolojinin içine doğmuş bir insan olarak sinemada onlarca dijital efektin yanında tiyatro çok sade geliyor bana. Sadece bundan da değil tabi sinemayı tiyatroya tercih etmem. Sinema filmini izlemek için tek alternatif sinema salonu değil.  İstersem DVD yada BluRay olarak satın alırım, istersem evde internet üzerinden yada telefonumdan yolda izlerim. Benim gibi üşengeç bir teknoloji çağı çocuğu için harika bir şey bu. Kısaca ben bir film izlemek için sinemaya gitmem, sinema ben nereye istersem oraya gelir. Oysa tiyatro söz konusu olunca bunu söylemek mümkün değil. İlla ayağına gideceksin, o salonda oturup izleyeceksin. Üstelik salon söz konusu olunca doğal olarak birde kapasite problemi ortaya çıkıyor. Sen ne kadar ben gideyim izleyeyim desende olmayabilir, bilet bitmiştir.

Az önce de söylediğim gibi ben pek sanat dostu bir adam değilim. Hoşlanmadığımdan değil genel olarak üşendiğimden. Yinede eşim bayılır bu tarz etkinliklere bende onun yarattığı rüzgara kapılır, takılırım peşine. Annem ve babam için durum biraz daha farklı. Onlar azılı sanatseverler. Nerede bir oyun, bir konser var hemen damlarlar. İzlemek istedikleri oyunlar kendi şehirlerinde kapalı gişe oynuyorsa üşenmeden başka bir şehre gidebilirler. Benim bu fikrim daha çok benim gibi üşengeç kişiler için: internetten tiyatro keyfi. Eğer ben tiyatroya gitmeye üşeniyorsam, tiyatro bana gelsin. Eğer koltuk sayısından dolayı bilet alamıyorsam, evimde de koltuk var. Belki salon benden uzakta, işten çıkıp bu trafikte vaktinde ulaşmak mümkün değil, olsun yolda da izlerim.

Yıllardır tiyatro sahnesi evlerimize taşınıyor televizyon aracılığıyla. Örneğin; Bir Demet Tiyatro’yu hiç sahnesinde izlemedim ben, sadece televizyondan gördüm Mükremin Abi’yi. Konserler radyolardan naklen yayınlanıyor. Neden tiyatro yayınlanmasın? Bu fikri TEDx Reset sırasında edindim, biz konferans salonunda oturmuş konferansı izlerken, insanlar konuşmaları canlı yayında evlerinin rahatlığında takip edebiliyordu internet üzerinden. Sonra biraz araştırdım dünyada örnekleri var mı diye. New York’ta bulunan Metropolitan Opera, “Live In HD” isimli bir program başlatmış. Metropolitan Opera’da sergilenen performans canlı olarak ve HD görüntü kalitesinde dünyanın pek çok noktasında bulunan salonlarda aynı anda gösteriliyormuş. Bu gösteriler  60 ülkede, yaklaşık 1800 salonda izlenebiliyormuş. Sadece bir sahnedeki gösterinin bu kadar insana yayılması bence inanılmaz bir fikir. Eğer işi salonlarla sınırlı tutmayıp direk internetten yayınlansa bir gösterinin kapsamı daha da arttırılabilir. Live in HD hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Konuyu özetlemek gerekirse, fikir basit: internetten tiyatro izlemek, izletmek. Amaç performansın kapsamını genişletmek. Kapsamı genişletmek derken benim gibi üşengeç izleyiciyi de kazanmak, bilet bulamayıp o gösteriyi izlemek isteyen kişiye de fayda sağlamak. Teknolojik olarak yapılabilir. Maliyet nedir bilemiyorum ama iyi sunucular gerektiği kesin. Her ne kadar sanata ulaşmayı kolaylaştırmak gibi güzel bir amaç içerse de bence kesinlikle ticari olarak yapılmalı. Yinede okullarda toplantı salonlarına yada sınıflara ücretsiz yayın yapmak ve böylece gençlerde tiyatro sevgisi aşılamaya çalışmak yapılabilecek işler arasında. Olayı ilginç bir hale getirmek, orijinal performansa biraz daha yakın hissettirmek için belki 3D yayın yapmakta düşünülebilir. Bence birkaç sponsorun da desteği alınarak bu fikir kesinlikle denemeye değer! Üstelik sadece yerel değil global olarak ele alınmalı.

Bu iş tiyatronun ruhuna aykırı,internetten tiyatro izlenmez, vb. pek çok karşı sebep üretilebilir tabii ki. Bu konuda söyleyebileceğim tek bir şey var, tiyatro salonları kapatmıyoruz, sadece performansı isteyene götürüyoruz. Yani isteyen ve aslında bu işten yerinde keyif almayı tercih edenler gidip salonda izleyebilir. Ayrıca Metropolitan Opera örneğini ele alırsak, kaçınızın New York’a giderek izleme şansı var? Peki ya bu gösteri internetten yayınlansa?

TEDx Reset 2013 izlenimlerimiz: Birinci Gün | İkinci Gün