Irish Coffee

Irish Coffee Tarifi


Kahve demleyebilmek zor iştir. Zaten öyle olmasa bir kahvenin kırk yıllık hatırı da olmazdı muhtemelen. İyi bir kahve hazırlamak için bir bilim adamı gibi titizlikle çalışmak gerekir. Dünyanın en güzel kahvesini de hazırlasan, iyi bir sunum yapamazsan tadı beğenilmeyecektir. Yani iyi bir kahve hazırlamak yalnızca ölçüler ile ilgili değildir, işin birde estetik ve sanatsal tarafı mevcuttur. Tabii ki her zaman kısa yollar, kolay çözümler bulunabilir. Örneğin bu yazının konusu Irish Coffee tarifi, yapım ve sunum aşamasındaki kusurlarınızı gece gibi örtecektir.

Irish Coffee tarifine geçmeden önce bu güzel viski kahve kokteylinin tarihçesinden biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü bence çok eğlenceli. Hava taşımacılığının henüz günümüzdeki kadar gelişmediği 1940’larda Amerika ile Avrupa seferlerini denizden kalkan uçaklar gerçekleştirirmiş. İrlanda’da yer alan Foynes limanıda bu uçuşlar için önde gelen merkezlerden biriymiş. Bir rivayete göre Joe Sheridan isimli bir şef hava ve deniz yoluculuğu ile karaya varan ıslanmış, üşümüş ve yorgun yolcuları karşılamak için onlara güzel bir kahve yapmış. Tabii ki her İrlandalının yapacağı gibi işin içine birazda viski katmış. Kahveyi içip beğenen ve çekirdeğin orijinini öğrenmek isteyen bir yolcunun “Bu Brezilya kahvesi mi?” sorusuna, Sheridan “Hayır, bu İrlanda Kahvesi” diye cevap verince Irish Coffee efsanesi de doğmuş.

Madem ısıtıyor neden Temmuzun sıcağında bize Irish Coffee Tarifi veriyorsun diyebilirsiniz. İnternette gezinirken denk geldiğim “Fakir Sofralarında Viski Neden Biranın Yerini Almasın?” isimli bu yazıyı okuyunca içimden viski ile birşeyler yapmak geldi ve bende yaptığım kahvenin içine biraz viski damlattım. Sizlerle paylaşmadan da olmazdı tabii ki.

Malzemeler:

 • Kahve
 • Viski (kokteylin adında da anlaşılabileceği gibi İrlanda viskisi)
 • Toz şeker (servis yapılacak her bir bardak için 1 – 2 çay kaşığı)
 • Krema
 • Sıcak su

Bu kokteylin temel 2 malzemesi var. Bunlar viski ve kahve. Sonuçta güzel bir kokteyl elde etmek isterseniz bu iki malzemeyi bulabildiğiniz kadar kaliteli kullanın. Kahveyi nasıl almak gerektiği konusu kendi başına bir blog açmaya yeter, o yüzden çok detaya girmeyeceğim. Tadını bildiğiniz, hoşunuza giden bir kahveden edinin. İyi bir viski derken işi abartıp single malt falan kullanmaya kalkmayın. Viski olarak İrlanda’dan bir şey tercih etmeniz tarif ile uyumlu olacaktır. Jameson ve Tullamore Dew kolaylıkla bulunabilecek ve çokta pahalı olmayan İrlanda viskileridir. Irish Coffee’nin ABD’de yayılmasını ve ünlenmesini sağlayan Buena Vista‘nın tercihi Tullamore Dew olmuş. Siz hangisini bulursanız onu kullanın.

Yapılışı:

 1. İşe kahveyi hazırlamak ile başlayalım. Ben bu tarifte kullanacağım kahveyi french press yöntemi hazırlayacağım. Uygun şekilde çekilmiş kahveyi french press içine koyup üstüne sıcak su ilave ediyorum. Tahta yada plastik bir çubuk yardımı ile tüm çekirdekler ıslanana ve çoğunluğu dibe batana kadar karıştırıyorum. Şimdi 5-6 dakika boyunca demlenmesini bekleyeceğim. Siz dilediğiniz yöntemle kahvenizi hazırlayın.
 2. Keyifli bir kahve içmek için, kahveyi servis edeceğiniz bardağın sıcak olması gerekir. Bardağı ısıtmak için en etkili ve ucuz yöntem içine sıcak su koyarak onu bir kenarda bekletmektir.
 3. Bardağın ısınmasını ve kahvenin demlenmesini beklerken kremayı çırparak servise hazır hale getirin.
 4. Bardaktaki sıcak suyu boşaltıp, önce şeker sonra kahveyi ekleyin ve şeker çözünene kadar iyice karıştırın.
 5. Şimdi sıra en önemli malzemede. Bardağın üstünde 1 bardak boşluk kalana kadar viski ilave edin.
 6. Son olarak bir kaşığın tersi üzerinden kremayı bardağın üstüne dökün.

İrlanda kahveniz hazır! Kremayı koyduktan sonra sakın karıştırmayın. Bu viski kahve kokteylinin özelliği kahveyi kremanın içerisinden yudumlamak ve içindeki tüm tatları birlikte almaktır. Bu arada neyi ne kadar kullandığım bilgisini de vererek Irish Coffee tarifine son vereceğim. Benim serviste kullandığım bardağın hacmi yaklaşık 150 ml. Bardağın yaklaşık 4 te 3üne yani 100 ml. kadarına kahve doldurdum. Bunun üzerine de 30 ml viski ilave ettim. Bardağın tepesinde yaklaşık 1 parmaklık bir boşluk kaldı ve bunuda krema ile doldurdum. Bu ölçüler tavsiye niteliğindedir. Daha fazla viski ekleyerek daha sert bir kokteyl hazırlamak mümkündür. Ancak çoğu zaman bundan fazla viski koyarak servis ettiğimde olumsuz geri dönüşler alıyorum.

Afiyet olsun!