İspanya Tren Yolculukları Rehberi

İspanya Tren Yolculukları Rehberi


Son gezimizi İspanya ve Portekiz’e yaptık. Her zamanki gibi gidilecek yerleri, yenilecek şeyleri önceden hazırlamıştık. Hazırlıklarımız sırasında bizi en çok zorlayan şeylerden biri Barcelona’dan Madrid’e nasıl gideceğimize karar vermek oldu. Sonunda tren ile gitmeye karar verdik ama Renfe‘nin sitesi anlamsız hatalar vermesi ile ünlü olduğundan bir türlü bilet almayı beceremedik. Sonra TripAdvisor’da İspanya tren yolculukları için hazırlanmış detaylı bir rehbere rastladık ve bu işlerimizi baya kolaylaştırdı. Bu yazıda rehberin önemli gördüğümüz yerlerini Türkçe’ye çevirip sizlerle paylaşıyor olacağız. Orijinal versiyona ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz (İngilizce) ama uyarmam gerek toplamda 17-18 sayfa ve yaklaşık 90 maddeden oluşuyor. Sizler için hazırladığımız İspanya tren yolculukları rehberi umarım hoşunuza gider ve işinize yarar.

Öncelikle alternatif yöntemlerden başlayalım;

 • Otobüs muhtemelen en ucuz yol. Akşam yolda uyurum sabah kalkar gezerim böylece bir gece de konaklama ücretinden yırtarım diyen olursa Alsa‘dan bilet alabilirler.
 • Araba ile seyahat yaklaşık 6-7 saat sürecek gibi gözüküyordu. Dolayısıyla bu seçenekten vazgeçmek kolay oldu. Ben geze geze gideceğim diyenler için Izzirent veya RentalCars siteleri tavsiye edebilirim.
 • En mantıklı yollardan biri uçakla gitmek, biletler için Vueling‘e göz atabilirsiniz. Süre olarak hızlı trenler ile yaklaşık eşit olacaktır.

Gelelim Renfe’nin sitesinden tren bileti almaya. Ben bu yazıyı okumaya uğraşamam diyenler için iki alternatif site önerebilirim. Bunlar; Loco 2 ve RailEurope. Her iki siteden de Avrupa’nın pek çok tren operatörü için bilet satın alabiliyorsunuz. Herhangi bir komisyon alıp almadıklarını bilmiyorum. Bana sorarsanız İspanya’da tren biletleri aşırı pahalı, birde üstüne komisyon vermeniz gerekecek ise uçakla gidin derim. Renfe yalnızca İspanyol (ve belki Avrupa Birliği) bankalarından verilmiş kredi kartlarını kabul ediyor. Dolayısıyla biletinizi yukarıda söylediğim iki siteden birinden almayacaksanız PayPal hesabı açmaya hazırlıklı olun. Bunları söylediğime göre çeviri kısmına başlayabilirim. Çeviriyi iki kısımda toplamaya çalıştım. Birincisi İspanya tren yolculukları hakkında genel bilgiler, diğeri ise Renfe sitesine özgü bilgiler.

Bölüm 1: Renfe ile tren bileti almak

Kredi kartı ile bilet alamazsınız, PayPal hesabı edinin

En önemli başlık ile başlıyorum. Türk Bankalarına ait kredi kartları ile Renfe’nin sitesinden bilet alabilmeniz mümkün değil. Bu sebeple ya üstte belirttiğim sitelere dönün yada PayPal hesabınızı ayarladıktan sonra devam edin.

İspanya’da ucuz tren bileti almak için önceden plan yapın

Biletler 62 gün önceden satışa çıkıyor ve fiyatları her geçen gün artıyor. Biz beklediğimiz için bilet başı 15 € kadar zarar ettik. Ayrıca bir takvim yılı içerisinde kullanılacak şekilde gidiş dönüş bilet alırsanız (aynı istasyonlar arasında) %20 indirimli oluyormuş. Bu bilginin doğruluğunu teyit edemiyorum çünkü biz tek yön bilet aldık.

Siteyi İspanyolca kullanın

Ben bir sorunla karşılaşmadım ama söylentiler sitenin İngilizce versiyonunun çalışmadığı yönünde. Site ilk açıldığında İspanyolca açılıyor. Dili değiştirmek için sayfanın en üstünde bulunan ve bildiğiniz dilde Hoş geldiniz diyen linke tıklayın. Eğer bu öneriye uygun olarak İspanyolca kullanmaya karar verirseniz aynı anda 2 sayfa açıp birinde bildiğiniz  dilde diğerinde İspanyolca ilerleyebilirsiniz.

İhtiyacınıza göre sınıf ve tarife seçimi yapın

Renfe’de üç farklı sınıf var bunlar ucuzdan pahalıya doğru turista, turista plus ve preferente şeklinde sıralanabilir. Turista, çoğunluğun talebini karşılayacaktır. Vagonlarda bir sırada 4 koltuk bulunur. Bir üste geçtiğinizde, yani turista plus’ta bir sıra 3 koltuğa düşüyormuş. Bir üst sınıf olan preferente’de öncekine ilave olarak gazete/dergi sunuluyormuş. Ayrıca otopark indirimleri, lounge kullanımları vb. ilave ayrıcalıkları da varmış bu sınıfta seyahat etmenin.

Yapacağınız tek seçim sınıf seçimi değil, sınıfa karar verdikten sonra birde tarife seçimi yapmanız gerekiyor. Tüm promo, promo +, flexible ve mesa tarifelerinden birini seçebilirsiniz. Promo koltuk seçimi olmayan, iptal/değişiklik işlemlerine izin vermeyen tarife biçimi. Promo + ve flexible’da farklı oranlarda bu özellikler ekleniyor ama mesa bambaşka bir seçim. Trenlerde her vagonda dörtlü grup koltuklar bulunuyormuş ve bunlar yalnızca dördü bir arada olarak satılıyormuş. Eğer 4 kişi birlikte seyahat ediyorsanız alabileceğiniz en ucuz bilet tarifesi bu. Not olarak belirtmekte fayda var bu dört koltuktan ikisi trenin seyahat yönünün tersine bakıyor.

Bölüm 2: İspanya Tren Yolculukları ile ilgili genel bilgiler

Tüm biletleri online alamazsınız

Rodalies adı ile anılan Katalonya Bölgesinin banliyö ve bölgesel trenlerine online bilet alamazsınız. Bu trenler için biletleri seyahatten hemen önce otomatlardan alabilirsiniz. Ayrıca Hola BCN gibi kartlar almak Rodalies trenlerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

Seyahatinizden en az 30 dk önce istasyonda olun

Trenlerde kapılar seyahat başlamadan 2 dk önce kapılarını kapatıyormuş. İstasyonlar biraz büyükçe olduğundan treni bulmanızda zaman alabiliyormuş. Bu sebeple trenin kalkış saatinden en az 30 dk önce istasyonda olun. Bana sorarsanız 5 dk öncede trene binmiş olun :)

Emanet dolabı olan istasyonlar

 • Barcelona Sants
 • Madrid Atocha
 • Madrid Chamartin
 • Malaga Maria Zambrano
 • Seville Santa Justa
 • Valencia Joaquin Sorolla
 • Zaragoza Delicias
 • Girona
 • Cordoba (Not: Bu istasyonda emanet dolabı olmamasına rağmen yanındaki otobüs istasyonunun dolapları kullanılabilir)

Diğer

 • Trenlere kendi yiyecek ve içeceklerinizi götürebilirsiniz. Eğer atlarsanız trende de kafe vagonu olduğunu unutmayın.
 • Çantalarınızı ve bagajlarınızı seyahat boyunca göz önünde tutun. İspanya hırsızlıkları ile ünlü ve tren istasyonları her zaman için hırsızların uğrak mekanları arasında yer alıyor.
 • Renfe’nin sitesinden Portekiz, İtalya vb. ülkelere yataklı tren bileti alabilirsiniz.

Barcelona Madrid ulaşım ile ilgili bilgi ararken bulduğumuz ve Türkçeye çevirerek sizlere sunduğumuz bu rehber umarım işinize yarar, şimdiden iyi geziler :)