Tel Aviv'de Gün Batımı ve Sahil

Israil Gezisi Tel Aviv


Israil’deki 3. günümüzde aksam konser olması sebebi ile Tel Aviv’den ayrılmamaya karar verdik. Sabah kalktık ve Dziengoff caddesi boyunca yürümeye başladık. King George, Dziengoff Center’ı geçip Camel Market’e geldik. Burası bizim bildiğimiz anlamda tam bir semt pazarı. Kıyafetler, yiyecekler, aksesuarlar ve başka bir sürü şey. Pazar Türkiye’de olduğu gibi bir kaç sokağa yayılmış durumda. Yerel tatları burada bulmak mümkün. Karnımız çok aç olduğundan herşeyi canımız istedi tabi ama bir an öncede internetten bulduğumuz ve yorumları epey iyi olan Eden Boutique House’a ulaşmak istiyorduk. Bu sebeple hızlı hızlı yürüyerek pazarı bitirdik. Sabahın erken bir saati olmasından dolayı rahat rahat dolanabildik. Eden Boutique House ise aslında bir otel ama dışarıdan gelen misafirlere de hizmet veriyorlar. Küçük bir yemek salonu olmasından dolayı yer bulamama ihtimalini de hatırlatmak isterim. Kahvaltı olarak Şakşuka ve İsrail Kahvaltısı istedik. Şakşuka dediğimiz bizim menemen. İsrail kahvaltısı içerisinde ise omlet, cevizli-domates kurusu ezmesi, otlarla ezilmiş feta peyniri, tahinli patlıcan, reçel, tereyağı ve ayrıca salata yer alıyor. İçeceği ayrıca kendiniz seçiyosunuz. Kahvaltının ve şakşukanın yanında ayrı ayrı ekmek getiriyorlar. Gelen ekmeklerin hepsi bir şahaneydi. Eden Boutique House ise romantik bir dekorasyona sahipti, kahvaltının servis edildiği çiçekli porselenler ise bu dekorasyonu tamamlıyordu.

Kahvaltımızı bitidikten sonra Neve Tzedek bölgesine gittik. Burası birbirinden şık butikler ve kafelerden oluşuyor. Ayrıca, çok keyifli küçük, müstakil evlerde bulunuyor. Neve Tzedek aynı zamanda Fransız Bölgesi olarak da biliniyor. Mimari ve kullanılan tarza bakıldığı zaman da bu çok net anlaşılabiliyor. Neve Tzedek’in sokaklarını gezip, sokak sanatını hayranlıkla seyrettikten sonra Eski Yafa’ya doğru yürüyüşe geçtik. Buraya doğru eskiden tren istasyonu olan fakat şimdilerde çok sevimli ve keyifli bir alışveriş merkezine dönen bir yere geldik. Tren istasyonunun önemi Osmanlı döneminden kalması. Trenler gelip gitmese de, kullanılan trenler korunmuş. Alışveriş merkezine çevrilmiş fakat binalar aynen korunmuş. Açık bir alanda taş duvarlardan oluşmuş çok keyifli dükkanlar var. Ayrıca, aldığımız bilgiye göre buradaki kafeler de akşam gelmek için ideal.

Sonraki durağımız ise Eski Yafa ve Yafa Liman’ı oldu. Bu bölge arapların yoğun olarak yaşadığı bir yer. Aynı zaman da da aldığımız bilgiye göre Unesco korumasında fakat yenilenmesi ve buraya yatırım yapılması önünde bazı yönetsel engeller varmış. Eski Yafa Kudüs’ün minyatürü. Dar sokaklar, taştan binalar ve limandaki tekneler çok enfes bir atmosfer yaratmış. Limanda bir kahve içmek için oturduk ve yerel biralar ile biraz serinledik. Limanda yer alan ve restoranların yer aldığı binanın içerisinde çok çeşitli biralar seçebileceğiniz bir dükkanda bulunuyor. Eski Yafa içerisinde de daracık sokaklar arasında çok keyifli butikler var. Uğramadan geçmemek lazım.. Yafa gezisinden sonra ise akşamki Dead Sea Rave etkinliğine hazırlanmak için eve geri döndük.

Tel Aviv’de gördüğümüz ve beğendiğimiz diğer yerler ve bir kaç ekstra bilgi:

1- Aroma Cafe: Burası İsrail’in yerel kahve zinciri. Kahveleri ve kahvaltısı epey güzel. Sandviçlerde kullandıkları ekmekler ise şahane. Bir çok yerde bulabilirsiniz. Bir Dziengoff caddesi üzerinde yer alan ve Dziengoff Center’a yakın olanı tercih ettik.

Aroma Coffee

Aroma Coffee

 

2- Room Service: Dizengoff ile Nordau Caddelerinin kesişiminde bir restoran. Aldığımız bilgiye göre yeni açılmış ama epey tutmuş. Biz gittiğimizde de dışarıda oturmak için insanlar sıra bekliyordu. Biz iki kişi olduğumuz ve içeride oturmayı kabul ettiğimiz için beklemedik. Gitmeyi düşünürseniz erken gitmekte fayda var. Biz Snitzel ve quinoa salad yedik. Porsiyonlar epey büyük. İki kişi çok paylaşabilir. İçecek olarak tercih ettiğimiz Limonata’nın lezzetine ise diyecek yoktu.

Room Service - Tel Aviv

Room Service – Tel Aviv: Akşam yemeği için güzel bir mekan.

3- Tel Aviv sahili dillere destan. Akdeniz kıyısında parlak kumların üstünde yatıp dinlenmek acayip keyifli. Sahilde bir çok plaj var. Hem paralı hem de bedava oturabileceğiniz yerler var. Ayrıca gaylar için, dindarlar için ayrı plajlar var. Dindarlar için yapılan plajın etrasında kocaman duvarlar örülü. Bu plajı belli günler erkekler, belli günler kadınlar kullanıyormuş.

4- Humus: İsrail’e gidip Humus yemeden olmaz. Bizim denediğimiz heryer güzeldi.

5- Giyim alışverişi: Dziengoff caddesinde boyda boya çok kaliteli butikler var. Çok başarılı dizaynlar fakat epey pahalı.

6- Moses: Burası İsrail’in meşhur hamburgercisi. Rotshschild caddesinde yer alıyor. Biz denedik ve bayıldık. Mutlaka denenmeli listemizde.

Moses, The best hamburger in town

Moses, The best hamburger in town

7- Vicky Christina: Burası Eski Yafa’ye giderken yol üzerinde yer alan Tren istasyonu içerisinde. Sangria içtik. Pek beğenmedik ama gidip yemeklerini denemek gerektiği tavsiye edildi. Ayrıca ortam da çok güzel. Tek sıkıntı yer bulmak çok zor.

8- Cafe 12: Rotshschild caddesi sonunda. İçerisinde 10:00’dan sonra canlı müzikte var. Kendi biralarını satıyorlar. Keyifli.

9- Lagenda: Dondurmacı. Tel Aviv’de bir çok dondurmacı var. Hepsinin lezzetli olduğunu duyduk. Biz Lagenda’yı denedik. Güzeldi. Rotshschild Caddesinde.

Lagenda Ice Cream Rothschild Caddesi Tel Aviv

Lagenda Ice Cream, Tel Aviv’de Rothschild Caddesi üzerinde yer alan bir dondurmacı.

10- Max Brenner: Burası İsrail’in çikolatacısı. Suflesi çok güzelmiş. Denemeye fırsatımız olmadı. Çok güzel çikolatadan hediye paketleri var. Ben kendime aldım:)

Max Brenner for Chocolate

Max Brenner for Chocolate

11- Benedict Cafe: Rotshschild Caddesinde çok keyifli bir kafe. Kahvaltısı ile meşhur. Bizde paylaşmak üzere bir israil kahvaltısı istedik. Epey lezzetliydi ve çeşit boldu. Sonrasında ise şımarıklık yapıp, birer kokteyl (evet alkollü) ve tatlı istedik. Çok lezzetli.

12- Dziengoff’u kesen tüm caddeleri ortasında küçük parklar var ve bu parklar üzerinde de çeşit çeşit kafeler. Bu kafelerde makarna
sushi, kahve, tatlı vb. çeşit çeşit yiyecek- içecek şey bulabilirsiniz.

Corner Coffee at Dziengoff

Corner Coffee at Dziengoff

13- Namal Bölgesi: Buradı Dziengoff’un en sonunda bir marina. Tam marina da denmez ama başka anlatacak bir terim bulamadım. Bir sürü restoran ve kafe var. Biraz Çeşme Marina gibi. Görmek gerek.

Sunset in Namal, Tel Aviv

Sunset in Namal, Tel Aviv

14- The White Pergola: Namal bölgesindeki bir deniz restoranı. Tek kelime ile şahane. Kalamarı şiddetle tavsiye edilir. Yemek öncesi bir sürü meze ikram ediliyor ve porsiyonlar büyük.

The White Pergola

The White Pergola

15- 9 Beach: Tel Aviv sahilde yer alıyor. Denizi karşınıza alıp sağa doğru epeyce yürüyün. Yemekleri konusunda çok kararsız kalmış olsakda, yer çok iyi. Akşam yemeğinden sonra birşeyler içmek için ideal.

9 Beach

9 Beach

16- Eden House Boutique: Kahvaltısı enfes. Bir kere gidip bu fransız esintili dekorasyonu ve lezzetli kahvaltısı ise güzel anlar yaşatan bu mekani ziyaret etmek gerek.

Ve Tel Aviv’den diğer kareler: