İtalya Tren Bileti

İtalya Tren Yolculukları Rehberi


Ülkelerin ekonomik gelişmişlik seviyeleri ile demir yolu kullanımlarının doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Tabi bu varsayım herhangi bir bilimsel gerçeğe dayanmıyor. Yine de ne zaman bir Avrupa ülkesini gezsem, birinden diğerine geçsem yada en basiti hava alanından şehre inmek istesem trene binmek en kolayı oluyor. Teorileri bir kenara bırakırsak, yazımızın konusu İtalya’da tren ile ulaşım. İtalya tren hatları ülkeyi baştan başa sarıyor. Hemen hemen her büyük şehre tren ile gitmeniz mümkün. Biz Roma’da havaalanından şehir merkezine ve Roma ile Floransa arasında gidip gelmek için tren kullandık. Bu yazımızda da size işin püf noktalarını anlatmaya çalışacağız.

İtalya Tren Bileti Almak

Öncelikle İtalya tren bileti nereden nasıl alınır? Kaç paradır? Ucuz almak için ne yapmak gerekir sorularını yanıtlayalım. Tabii ki önceden online bilet almak her zaman daha ucuz. Bunun için size iki site önerebilirim. Birincisi Trenitalia, diğeri ise Italo. Italo her zaman Trenitalia’ya göre biraz daha ucuz, ancak sefer sayısı daha az. Trenitalia üzerinden en ucuz bileti almak için, mutlaka detay arama (advanced search) sayfasına geçin ve en iyi fiyat (Best Price) seçeneğini işaretleyin. Çok basit olmasına rağmen gözden kaçan bir detay.

Trenitalia: En iyi fiyat ile bilet aramak

Trenitalia: En iyi fiyat ile bilet aramak

Eğer biletleri online alamadıysanız (ki biz uçakta gecikme olur, bilmem ne olur treni kaçırma gerginliği yaşamayalım diye almamıştık), hemen hemen tüm tren istasyonlarında bulunan bilet otomatlarını kullanarak biletlerinizi alabilirsiniz. Bilet makinelerini kullanırken yine saate veya fiyata göre sıralayabilirsiniz.

Tren Bileti Almak İçin Otomatları Kullanabilirsiniz

Tren Bileti Almak İçin Otomatları Kullanabilirsiniz

Biletimizi Tanıyalım

Biletleri aldık peki şimdi ne yapmak lazım dediğinizi duyar gibiyim :) Şimdi biletlerimizi bir inceleyelim. Kare (QR) kodun hemen yanında data ve ora kısımları trenimizin kalkacağı gün ve saati gösteriyor. Partenza ve Arrivo, nereden kalkıp nereye varacağımızı. En sağdaki data ve ora ise varış tarihi ve saatini gösteriyor. Zaten bileti alırken nereden, nereye kaçta bilgilerini siz seçmişsinizdir. Dolayısıyla kritik olan kısmın bunlar değil. Bir alt satırda Treno 9507, Carrozza 009 ve Posti 3C Corridoio bilgileri var. Bize lazım olanlar bunlar.

İtalya Tren Bileti

İtalya Tren Bileti

Floransa SMN Giden Trenler

Floransa SMN Giden Trenler

İtalya tren istasyonları (özellikle şehirler arası yolculukların yapıldığı terminaller) gerçekten çok büyük. Biletler trenin hangi perondan kalkacağı dışında her türlü bilgiyi gösteriyor. Peki bu bilgiyi nasıl buluruz? İşte bilet üzerindeki tren numarası bu işe yarıyor. Terminalin her tarafında tıpkı hava alanlarında olduğu gibi gelen/giden trenleri gösteren monitörler asılı. Bu monitörde treninizin hangi platformdan kalkacağı ve varsa rötar durumu gösteriliyor. Örneğin bizim Treno 9507, 5 dakika gecikme ile (RIT), 11. platformdan kalkacak (BIN).

Platforma gitmeden önce yapmayı unutmamanız gereken bir şey daha var, oda biletinizi aşağıdaki makinelerden işletmek. Bunun saat, koltuk bilgisi içermeyen seferlerde yapılıyor olması gerekli. (Örneğin Roma’da hava alanı ve şehir merkezi arasında kullanacağınız Ancak biz riske atmayıp ne zaman bilet alsak işlettik.

İtalya Tren Biletleri

İtalya Tren Biletleri

Platformu bulma işini size bırakıyorum. Kafanızı kaldırın sağa sola bakının bulursunuz zaten. Olmadı birilerine sorarsınız. Bence bir sonraki önemli nokta o peronda nerede duracağınız. Sizin vagonun hangisi olduğu Carrozza olarak gösteriliyor biletin üzerinde. Hangi vagonun nereye denk geleceği ise yine tabelalarda yazılı. Örnek:

İtalya Tren İstasyonları

İtalya Tren İstasyonları

Treni nerede bekleyeceğimizi de öğrendiğimize göre son kalan şey doğru vagonu tespit etmek ve en yakın kapıdan trene giriş yapmak. Bunun için gelen vagonun üstünde kapının hemen yanında yer alan bilgiyi kullanabilirsiniz. Carrozza  9, doğru vagonda olduğumuzu gösteriyor. Sağ taraftaki 1-9 ise sıra numaralarını gösteriyor. Koltuğumuz 3 C olduğundan doğru kapıdayız.

İtalya Tren Vagonu

İtalya Tren Vagonu

Şimdiden iyi yolculuklar :)