İtalya'da espresso

İtalyan Kültürü ve İtalya Hakkında


Roma- İspanyol Merdivenleri

Roma- İspanyol Merdivenleri

İtalyan kültürü, yemekleri, yaşam tarzları hep ilginç gelmiştir bana ve de yakın, samimi. Bu sebeple, İtalyan mutfağından denemeler yapmak keyiften ziyade bir alışkanlık haline de geldi. Fakat gitmeden ve yerinde görmeden aslında neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı da pek bilmiyoruz. Özellikle de İtalyan yemekleri ile ilgili klişelerin gerçekten var olup olmadığını. Nitekim, Floransa ve Roma gezimiz esnasında aslında bildiğimizden daha derin bir mutfak kültürü olduğunu öğrendik. Çok mutlu olduk. Malzemelerimizi de alabildiğimizce getirdik. Şimdi sıra yeni tarifleri denemekte.

Floransa- Ponte Vecchio

Floransa- Ponte Vecchio

Peki biz bu lezzetleri nerelerde denedik. Kültürel gezilerden arda kalan zamanlarda olabildiğince yerel alışkanlıkları dikkate alarak, değişik mekanları denemeye çalıştık. Floransa ve Roma için iki ayrı yazımız olacak.

Fakat öncelikle, İtalyan kültürü  ile ilgili birkaç genel bilgi vermek istiyoruz :)

– Yemek mekanları arasında kendi içlerinde bir ayrım var ve bu ayırım kafe – restoran kadar kolay değil. İşte detaylar;

Osteria: Tipik yerel yemeklerin servis edildiği ve menüsünde epey az alternatif bulunan mekanlar. Geleneksel anlamda, yaşlıların toplandığı, şarap içip oyunlar oynadığı mekanlar. Günümüzde ise bu özellik pek kalmamış gibi.

Ristorante: Restoran. Bu mekanlar bildiğimiz anlamda restoranlar. Dekor anlamında daha özenli, masa servisleri daha profesyonel olan mekanlar. Biraz daha pahalı, menüsü geniş ama yerel mutfaktan ziyade daha kendine has tarifler sunan yerler.

Trattoria: Daha çok aileler tarafından işletilen, menüsünde sunulanlar yerel lezzetler ile sınırlı olan ve aile üyeleri tarafından yemeklerin hazırlandığı mekanlar.

Tabacchi: Tütün ürünleri satan yerler. Ayrıca, bizim ihtiyacımız olmadı ama buralardan otobüs biletleri ya da telefon kartı gibi şeyler da satın alabilirsiniz.

Bar / Pasticceria: Pastane diyebiliriz. Özellikle sabahları kahvaltı için tercih ediliyor. (Kahvaltı detayları aşağıda :) )

Gelateria: Dondurmacı. İtalya’da bence nerede dondurma yerseniz yiyin güzel ama tabiki deneyip beğendiklerimizi ayrıca paylaşacağız. Dondurma İtalyan kültürü’nün vazgeçilmez bir parçası. Sokakta elinde dondurması ile gezen tonton teyzeler görebilirsiniz :)

– İyi mekanlarda genelde sıra oluyor dolayısı ile, iyi yemek istiyorsanız beklemeyi göze almalısınız. Bir çok yere ise zaten rezervasyon olmadan gitmek pek mümkün değil. Özellikle çok gitmek istediğiniz restoranlar için rezervasyon yaptırmanızı öneririz. İtalyan kültürü’ne has şu özellik yemek mekanlarında daha belirgin: “Yemek için yaşıyorlar :)”

– Mekana girdikten sonra da size servis edilmesi için acele etmeyin, garsonlar kendini hazır hissettiği zaman zaten yanınıza gelecek. Özellikle daha az turistik mekanları tercih ederseniz, İngilizce bilmeme olasılıkları var. Bu durumda vücut dili ile kullanın, anlıyorlar :). Anlamazlarsa da sabırlı olun çünkü yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

– Roma’da her yer çok kalabalık. Eğer vaktimi müzelerde geçirmek istemiyorum, zaten pek de sevmiyorum diyorsanız, özellikle Vatikan ve Kolezyum’dan uzak durun. İllede gidicem diyorsanız biletinizi mutlaka önceden online olarak alın yoksa günün yarısı sıra beklerken geçebilir. Biz biletlerimizi burdan almıştık.

– Roma ve Floransa gece daha ayrı bir güzel oluyor. Mutlaka gece sokaklara çıkın.

– Floransa’da yürüyerek her yeri dolaşabilirsiniz ama Roma’da mutlaka toplu taşımaya ihtiyacınız olacak. Roma Pass alabilirsiniz, 3 gün geçerli ve 2 müzeye giriş bedava. Eğer günlük bilet almak isterseniz tüm otobüs, metro ve tramlarda geçerli olacak şekilde 7 euro. Gün sayısı arttıkça, fiyat daha avantajlı oluyor.

– Roma’da toplu taşıma kullanmaya başlamadan önce mutlaka metro, tram ve otobüs hatlarını öğrenin. Öğrendikten sonrası çok kolay :)

– Mercato diye geçen pazarlara gidin ve peynir vb.  gibi alışverişlerinizi buradan yapın. Pazarların detaylarını şehir yazılarında paylaşacağız. Peynir alışverişini marketten de yapabilirsiniz. Biz Simply’den aldık.

– Cappuccino’yu sabah 10’a kadar tüketin.  Kahve de yine İtalyan Kültürü’nü tanımlayan şeylerden biri.   Sabah, öğle, akşam yani her daim kahve içen birilerini görmek mümkün.

– Sabah kahvaltısında cornetto ve Cappuccino tüketiliyor. Cornetto, kruvasana benzeyen ama farklı olarak daha şekerli ve kruvasana göre daha sert bir hamur yapısı var.

– Roma ve Floransa’ya gitmişken şunları mutlaka deneyin; 

Carbonara, Cacio e pepe,Gnocchi, Mozarella, Prosciutto, Tiramisu, Dondurma,  Sakatat (özellikle Roma’da), Floransa Bifteği, Saltimbocca alla Romana, Yaban Mantarı, Kızarmış Enginar, Kabak Çiçeği Kızartması, Negroni, Bellini, Limoncello, Ricottali Kek, Cornetto

Biz bir çoğunu denedik, bazılarını ise atladık. Örneğin sakatat. 

– Magnet vb. hediyelik eşyaları tren istasyonlarına doğru olan yerlerden alın, merkezde ve turistik alanların yanlarında çok daha pahalı oluyor ve de zaten her yerde aynı şey satılıyor.

– Şehirler arası veya hava alanından merkeze ulaşım en rahat tren ile. Biletleri ise tren istasyonlarında bulunan kiosklardan kendiniz alabilirsiniz. Kart ile ya da nakit ödeme seçenekleri de var. Bilet seçtikten sonra bazı trenler için birinci- ikinci sınıf ayrımı var. Fiyat epey fark ediyor ama bu trenlerde bazı kurallara uymak lazım. Bununla ilgili de detaylı bir yazımız olacak :)

Keyifli geziler :)