Zülfü Livaneli - Kardeşimin Hikayesi

Kitap önerisi: Kardeşimin Hikayesi


Zülfü Livaneli - Kardeşimin Hikayesi

Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi

Bazı kitaplar vardır, insan elinden bırakmak istemez. Hatta bazen o kadar kendini kaptırır ki kitaba, karakterlerden biri gibi adeta anı anına yaşar hikayeyi.

Ben kitap okurken, hikayenin geçtiği yerleri, hikayedeki kişileri kafamda canlandırmayı çok seviyorum. İşte bu nedenle de kitapları okurken genelde dalıp gidiyor ve dış dünya ile irtibatımı kesiyorum.

Tabi her kitap bu etkiyi oluşturmuyor. Bazı kitaplarda ne kadar uğraşırsam uğraşayım dikkatimi toplamam kolay olmuyor. Ya yazarın hitabından, ya konudan ya da karakterlerden hoşlanmadığım için bir anda soğuyuveriyorum.

Bazı kitapları ise sürekli okumayı, satır aralarında kaçırdığım noktalar var ise onları yakalamaya çalışmayı ve sonrasında ise okuduklarımla ilgili düşünmeyi seviyorum. Bazen bir kitaptaki karakter ya da durum beni o kadar etkiliyor ki, nerdeyse hayatımda çözemediğim bir soruna ya da aklıma takılan soruya cevap oluyor. Zaman zaman, kitapta bahsedilen yerler o kadar ilgili çekiyor ki ,gidip buraları gezmek, görmek ve kitaptaki karakterleri bu mekanlarda canlandırarak konuyu daha iyi anlamaya çalışmak istiyorum.

En son okuduğum kitapta da aynı duygu oluştu. Zülfü Livaneli: Kardeşimin Hikayesi

Kitapta geçen, Podima adlı, Karadeniz kıyısında yer alan ve İstanbul’a 2 saat kadar uzaklıktaki köye en kısa zamanda gitmek istiyorum. Kitaptaki sakinliği, modern hayata uzaklaşmayı vb. kendim yaşamak istiyorum.

Bu kitabı okumanızı ise şiddetle tavsiye ediyorum. Elime aldığımdan itibaren geçen 2. günün sabahında kitabı bitirdim. Eğer işe gelmiyor olsaydım, muhtemelen birinci gün ortalarında bitirebilecektim.

Hikaye insani alıp götürüyor ve öyle bir merak uyandırıyor ki, kitabı bıraktığım zamanlarda bile sürekli aklımda şimdi ne olacak sorusu vardı. Aşk, cinayet, hayal kırıklığı, merak, şefkat vb. bir sürü duyguyu yaşatıyor kitap.
Sonunun nasıl bittiğinden bağımsız, kitabın tamamlanma şekli bana hoş ve alışılmışın dışında geldi.

Kardeşimin Hikayesi kitabı da dahil Zülfü Livaneli’nin okuduğum tüm kitapları bende farklı duygular yaşattı. Hitabı, konuyu ele alışı ve merak uyandırıcı kurgusu ile okunmaya değer..

Sevgiler,