gun batiminda kadehlerimiz

Lezzet Durakları: Fethi’nin Yeri Ada Balık


Şimdi size pek kalıplara uymayan bir yer tanıtacağım. Ben tanıtacağım diyorum ama aslında her akşam yüzlerce kişinin akınına uğrayan bir yer burası. Belkide bayramda gittiğimiz için bu kadar kalabalık ile karşılaştık. Lafı uzatmadan ismi verelim: Ada Balık Fethi’nin Yeri. Çeşme’de Germiyan Yalısı, Ada Mevkii’nde salaş bir restoran. Normal şartlarda bir mekan için iyi yada kötü bir yorum yapmak benim için çok zor değildir. Ancak Fethi’nin Yeri için iyidir yada kötüdür demek çok zor. Nereden baksanız artıları ve eksileri eşit gibi mekanın. Bu sebeple beklentileri çok yüksek tutmadan kesinlikle bir kez denemeye değer! Gitmeden önce rezervasyon yaptırmazsanız yer bulamayacağınız kesin. Telefon numarası yazının en sonunda. Şimdi mekanın güzellikleri ile başlayalım.

Ada Balık’ta çeşit çeşit ege mezeleri ve deniz ürünleri bulunuyor. Soğuk mezelerden; zeytin dolması, boşnak dolması, girit ezme, haydari, barbunya, kabak çiçeği dolması istedik. Soğuk mezeler ortalamanın biraz üzerindeydi. Ancak iş ara sıcaklara gelince sınıf atladılar. Ara sıcaklardan; kalamar, tereyağlı karides, ahtapot ızgara, balık köftesi ve okyanus böreği denedik. Favorim okyanus böreği olmakla birlikte hepsi birbirinden taze ve nefisti. Balık çeşitleri zengindi, barbunya tava, çipura ızgara ve dil şiş’in tadına baktık. Genel olarak yiyecekler lezzetliydi. Kalabalık hesaba katıldığında serviste beklenmeyecek kadar hızlıydı. Biz balık siparişi verip yerimize geçene kadar mezeler çoktan masamıza ulaşmıştı.

gun batiminda kadehlerimiz

Haydi Abbas, vakit tamam;
Akşam diyordun işte oldu akşam.

Bu mekanın diğer bir güzel özelliği masalarını konumlandırma şekli. Masalar kumsala hemen denizin bittiği yere diziliyor. Eğer ön sıralardan yer bulabilecek kadar şanslıysanız yemeğiniz boyunca dalgalar yemeğinize eşlik edecektir. Yemek yerken bir yandan az ilerideki tepenin üstünden batmakta olan güneşin manzarasına karşı kadeh kaldırabilir, bir yandan da ayaklarınızı kumların üzerinde gezdirerek elektriğinizi toprağa verebilirsiniz.

Kötü taraflarına gelmeden iyi dediklerimizi bir özetleyelim. Yemekler lezzetli ve servis hızlı. Gerek manzarası, gerekse masalarının yerleştirilmesi çok keyifli. Deniz ve mehtap eşlik ediyor yemeğinize. Gecenin ilerleyen saatlerinde güzellikleri arasında saydığımız masaların konumu eziyete dönüşmeye başlıyor. Masalar hemen denizin yanına yerleştirildiğinden yediğinizi görmenize yarayacak bir aydınlatma bulunmuyor mekanda. Masalara mum getiriyorlar ama çok faydalı olmuyor aydınlatmada. Zaten püfür püfür esen rüzgar sık sık söndürüyor mumlarınızı.

Fethi’nin Yeri, yazının başında da söylediğimiz gibi salaş bir restoran. Ancak fiyatlar salaş bir yerden beklenmeyecek kadar pahalı. Bunda muhtemelen son iki üç yıl içerisinde gelen şöhretin payı büyük. Mekanın salaş olmasının yanı sıra, bulunduğu koy aynı zamanda bir kamping alanı. Aynı koyda bir yandan salaş bir restoranda pahalı yemekler yiyen bizler bir yanda çadırının yanında mangal yakarak keyif yapmaya çalışan insanlar. Sevgili eşimin daha önce yazdığı toplumun iki yüzü başlıklı yazı geldi aklımıza bu manzara karşısında.

Sonuç olarak Fethi’nin Yeri’ni ne övmem nede yermem mümkün. Artıları hemen hemen eksileri kadar. Yinede değişik bir tecrübe olduğunu kabul etmek, beklentileri yüksek tutmadan bir denemek şart bence. Şimdiden afiyet olsun. =)

Eğer Fethi’nin Yeri’ni denediyseniz yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer mekan hakkında sorularınız varsa elimizden geldiğince cevaplayabiliriz. Bu arada unutmadan Fethi’nin Yeri Ada Balık’ta rezervasyon için 0532 668 16 44’ü arayabilirsiniz.