Madam Despina

Lezzet Durakları: Madam Despina


Dün günün şarkısı olarak Sezen Aksu ve Cihan Okan’ın Yine mi çiçek isimli parçasını seçmiştik. Bunun sebebi akşamına dostlarla buluşmaya Madam Despina’nın Meyhanesine gidecek olmamızdı. Dün güzel bir akşam geçirdikten sonra sıra geldi izlenimlerimizi paylaşmaya.

Hava güzel olduğundan mekanın bahçesinde bir masa ayrılmıştı bize. Buraya gitmeden önce rezervasyon yapmak şart, yoksa kapıdan dönerseniz söylemedi demeyin. Mekan tıka basa doluydu. Bahçedeki masalar ağaçların altına yayılmış, üstlerine muşambalar serilmiş. Vaktiyle bu muşambaları temizlemek kolay olduğundan serilmiş herhalde ama şimdi mekanla özdeşleşmiş. Söylemek gerek, Madam Despina tarihi bir meyhane. Kuruluş yılını ve tarihini tam olarak bilemesemde şu an Kurtuluş’taki yerinde yaklaşık 30 yıldır falan bulunduğu söylersem yanlış olmaz herhalde.

Dünkü programımızın iki önemli noktası vardı. Öncelikle kardeşimin doğum günüydü. Üstüne birde uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımla bir araya geliyordum. Bu sebeple muhabbet bir geçmişten, bir günümüzden olabildiğince koyuydu. Alışılageldiğinin aksine masalar dip dibe yerleştirilmemiş Madam Despina’da. Buda bizlere diğer masalara aldırmadan dilediğimizce sohbet etme imkanı sağlamıştı. Bence mekandaki en güzel şeylerden biri bu oturma düzeniydi.

Söz konusu meyhane olunca mezeler ön plana çıkıyor tabii ki. Madam Despina’da meyhane kültürüne uygun olarak meze tepsisi masaya getiriliyor ve siz içinden istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Biz tam muhabbete başlamışken garson gelip ne alırsınız diye sorunca üşengeçliğimizden fiks menü istedik. Fiks menü içinde; Patlıcan Ezme, Acılı Ezme, Pilaki, Haydari, Amerikan Salatası, Yaprak Sarması gibi soğuk mezelere ek olarak paçanga, ciğer gibi ara sıcaklar son olarakta ana yemek olarak çoban kavurma var. Bizde kavurmaya muhalefet olunca garson hemen siparişimizi şiş ve köfte olarak değiştirdi. Eğer dalgaya düşmeyip fiks menüdeki mezeleride sorsaydık muhtemelen Amerikan Salatası yerine başka birşey alırdık. Mekanda tüm çalışanların kafası rahat, mezeler bittikçe istedik getirdiler, içkimiz bitti istedik sorun etmediler. Bütün mezeler ve yemekler nefisti.

Müzik işine gelince, mekanda bir fasıl ekibi vardı. Ekip yaklaşık 20:30 civarında başlayıp uzunca bir süre masa masa gezdi ve türk sanat müziğinden parçalar seslendirdi. Yer yer muhabbeti bırakıp şarkılara eşlik ettik, keyifliydi. Sonuç olarak müziğiyle, atmosferiyle ve yemekleriyle Madam Despina’nın yeri kesinlikle denemeye değer!

  • levent önal

    en kısa zamanda orayeğera gitmek istiyorum.çok güzel anlatmışsınız.denemeye değer.