Lizbon Sardalye Festivali (St Anthony Festivali)


Bir şehre gittiğimiz zaman bilmeden bir festivalin içerisinde kalmak ve de o festivalden aldığın keyif ile gezinin daha da unutulmaz hale gelmesi bence muhteşem bir deneyim. Yaptığımız gezilerin bazılarında biz de böyle festivalin ortasında buluyoruz kendimizi ve eğer hoşumuza gittiyse hemen uyum sağlamaya çalışıyoruz. Portekiz gezimizde Lizbon’a gittiğimiz gün karşılaştığımız Türk bir çift sayesinde tam da o gün Sardalye Festivali başladığını duyduk. Zaten her tarafı renkli renkli süslemeye başlamışlardı, bunlar ne için diye aranıyorduk ki bilgi ayağımıza geldi. Gündüz Belem’i gezip iyice yorulduktan sonra, akşam kendimizi festivale kaptırdık.

Sardalye Festivali Lizbon Portekiz

Festival kutlamaları için sokaklar süsleniyor. Fotoğrafta mutlu bir sardalye görebilirsiniz.

Sardalye Festivali her yıl 12-14 Haziran tarihleri arasında, Portekiz’in başkenti Lizbon’da kutlanıyor. Bu festival Aziz Anthony’e adanmış ve bu isimle de anılıyor ama festival zamanı Lizbon’da bulunursanız sardalye demekte ne kadar haklı olduğumuzu görebilirsiniz. Festival boyunca bütün sokaklar sardalye kokuyor, her köşe başında birisi ızgara sardalye pişiriyor ve söylemem gerekli bence çok lezzetli yapıyorlar. Bu arada benim bildiğim sardalye ufacık balıktır ama bu Portekizlilerin sardalyesi kocaman. Peki neden sardalye?

Şimdi sizleri 13. yüzyıla geri götüreceğim. Anthony henüz aziz olmamış, İtalya’nın Rimini kentinde vaaz veren Padovalı bir rahipmiş. Rimini halkının verdiği öğütleri dinlememesine sinirlenen Anthony bu adamlarla konuşacağıma gider balıklarla konuşurum demiş ve tutmuş denizin yolunu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre Anthony deniz kıyısına varıp konuşmasına başlayınca yüzlerce balık kendisini dinlemek üzere denizin üstüne çıkmış. İmana gelen bu balıkların çoğunun sardalye olması sebebi ile Aziz Anthony ile özdeşleşen bu festival aynı zamanda sardalye festivali olarak anılıyor.

Bu öyküyü okuyunca sizin aklınızda iki soru belirdi. Bir madem sardalye iman etmiş niye festivalde bunu yiyoruz, ayıp değil mi? İnanın bende bilmiyorum. Sizde sorgulamayın gidin bulduğunuz yerde yiyin derim. İki madem bu adam İtalyan, mucizesi İtalya’da gerçekleşmiş neden festival Portekiz’de? Bunun cevabı basit sevgili Aziz Anthony her ne kadar Padovalı diye anılsa da aslında Lizbon doğumluymuş. Kendisi kayıp eşyaların, çöpçatanlığın ve Lizbon’un koruyucusuymuş. Bu sebeple festival aynı zamanda bekar kadın ve erkeklerin hayatlarının aşklarını araması ile de ilişkilendirilmiş.

Festival kapsamında şehrin en büyük caddesi Av. da Liberdade üzerinde bir geçit töreni düzenleniyor. Hemen hemen her mekanda, sokaklarda DJ performansları ve sanatçılara denk gelmek mümkün. Şehrin en eski kısımlarından Alfama bölgesinin sokaklarında her evin önüne bir tezgah kuruluyor. Tezgahlarda çeşitli sokak lezzetleri satılıyor. Tabii ki ekmek üstü/arası sardalye hemen her tezgahta bulunuyor. Sokaklarda gezdikçe yükselen sardalye kokuları o kadar leziz geliyor ki insana, acıkmamak elde değil. Sadece sardalye yok elbet; sosis, et gibi başka ızgara yiyeceklerde bulabilirsiniz. Yanında da bolca bira! Hijyen takıntısı olanlar için önden söylemekte fayda var, öyle mis gibi tertemiz standlar beklemeyin. Karmaşa ve kalabalık içerisinde biraz dağılıp gidebiliyor stantta servis yapanlar. Belki balıkları bu kadar güzel yapanda budur zaten :)

Lizbon Sardalye Festivali Alfama

Alfama sokakları kocama n bir festival alanına dönüşüyor. Tüm sokaklar ızgara sardalye yapan tezgahlar ile doluyor

Herkese festival tadında geziler dilerim!