Lizbon’da Nerede Yemek Yenir? Ne Yenir?


Sardalya festivali zamanında gittiğimizden olsa gerek “Lizbon’da ne yenir?” sorusuna cevap olarak aklıma ilk sardalya geliyor. Normalde de böyle midir inanın bilmiyorum ama festival döneminde her yerde ızgara sardalya pişiriliyordu. Üstelik öyle bizdeki gibi ufak tefek değil sardalyalar resmen elim kadar. Bolca tuz ile çeşnilendirilmiş bu ızgara balıklar gerçekten denemeye değerdi. Portekiz mutfağında her çeşit deniz ürünü tüketiliyor. Lizbon’da da durum böyleydi. Porto’da tattığımız enfes ahtapotu burada bulamadık ama gerçekten harika kabuklular servis eden bir yere denk geldik. Lizbon’da atlanmaması gereken bir küçük detayda Nata pastacıkları. Lizbon’da ne yenir sorusuna kabaca bir cevap verdiğimize göre nerede yenir kısmına geçebiliriz. İşte denediğimiz mekanlar.

Lizbon’da nerede yemek yenir?

Cervejaria Ramiro

Yalan olmasın çok güzel biftekli sandviçleri var diye gittik. Bir önceki durağımız Porto’da Francesinha yedikten dünyada daha iyi bir sandviç olamayacağına emindim. Yinede bu dükkanın önündeki sırayı gördükten sonra burada beni harika bir sandviç beklediğine emindim. Biraz daha yaklaştığımda ise tüm hayallerim suya düştü diyebilirim çünkü Ramiro bir deniz ürünleri restoranıydı. Tabii ki kendimi toplamam uzun sürmedi. Malum deniz yaratıklarıyla da aram epeyce iyi. Burada da türlü türlü kabuklular enfes bir şekilde hazırlanıp önünüze geliyor ve siz afiyetle bunları silip süpürüyorsunuz. Yanında biz bira tercih ettik ama mekanda şarapta var. Biz tereyağlı sarımsaklı karides ile kocaman ızgara karideslerden istedik. Her ikisi de enfesti. Bu mekan ile ilgili tek hayal kırıklığım etli sandviçi yiyememek oldu. Evet, her şeye rağmen Ramiro’da muhteşem bir biftekli sandviç yapılıyormuş. Üstelik bunu yemekten sonra tatlı olarak alıyormuşsunuz. İlginç değil mi?

Rezervasyon alıyorlar mı bilmiyorum. Biz gittiğimizde saat 23.00 civarıydı ve dışarıda saate rağmen bir kuyruk vardı. Biz uslu uslu bekleyip sıra gelince yemeğimizi yedik. Daha yoğun saatler için fırsat varsa rezervasyon yaptırmak yararlı olabilir. Menü olarak bir tablet getiriyorlar. Yiyeceklerin resimleri ve her dilde isimleri yer alıyor (Türkçede var). Fiyatlar ise Yunanistan dışında nereyle karşılaştırırsanız karşılaştırın ucuz gibi.

Çalışma Saatleri:
  • Pazartesi kapalı
  • Salı – Pazar: 12:00 – 00:30

Adres; Av. Almirante Reis nº1 – H, 1150-007 Lisboa

Confeitaria Nacional

Figueira meydanında yer alan tarihi bir kafe burası. 1829 yılında açılmış ve günümüze kadar yaşamayı başarmış. Böyle işletmeler beni gerçekten çok etkiliyorlar çünkü ülkemizde maalesef bu kadar eski yerler yok. Biz buraya iki kez uğradık. Birinde Portekiz keklerinin keyfini bir fincan kahve eşliğinde çıkartırken diğerinde kahvaltı yapıp Nata yedik. Lizbon’da Nata yediğim yerler arasında burayı 3. sıraya koyabilirim (zaten 4 yerde falan yedik :)) ama kahvaltı olarak aldığımız tost gerçekten nefisti.  En azından bir kahve için bu mekana gitmeli ve atmosferi görmelisiniz bence.

Confeitaria Nacional Lizbon

1829 yılında açılan Confeitaria Nacional size hem tarihi bir atmosfer sunuyor hemde güzel tatlar.

Çalışma Saatleri:

  • Pazartesi – Cumartesi: 08.00 – 20.00
  • Pazar: 09.00 – 20.00

Adres; Praça da Figueira 18B, 1100-241 Lisboa

Nata Lisboa

Bu mekanın ulvi amacı tüm dünyayı o çıtır çıtır hamur içerisinde yumuşacık dolgu ile gelen Nata ile tanıştırmak. Bence bu tatlıyı çıkış noktası Pasteis de Belem’den bile daha güzel yapıyor olabilirler. Biz aşağıda adresini verdiğim Rua da Prata’daki şubesine gittik. Ancak amacına uygun olarak bir sürü şube açmayı başarmışlar. Tüm şubeler, iletişim bilgileri ve çalışma saatleri için buraya göz atabilirsiniz.

Nata Lizbon

Lizbon’a özgü Nata Pastacığı. Çıtır çıtır hamur içinde yumuşacık bir dolgu. Bunu yemek için en güzel yer bence Nata Lisboa.

Çalışma Saatleri:

  • Pazartesi – Cuma: 08.00 – 19.00
  • Cumartesi – Pazar: 09.00 – 19.00

Adres; Rua da Prata 78, 1100-420 Lisboa

Bebedouro Wine and Food

Burada yemek yiyemedik ama eminim ki yesek beğenirdik. Douro şaraplarının tadına bakmak için uğramanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben porto şarabı ile yapılmış kokteyllerden (Porto tonik) yana kullandım tercihimi. Eşim ise bir kadeh kırmızı aldı. İşini seven ve sundukları şarapları iyi tanıyan insanlar. İlgiyle size seveceğiniz bir şarap seçmenizde yardımcı oluyorlar.

Çalışma Saatleri:

  • Salı: Kapalı
  • Diğer günler: 12:00 – 23:45

Adres; R. São Nicolau 24, Portekiz

A Ginjinha

Ginjinha, yada kısa adı ile Ginja, bir vişne likörü. Pek çok yerde deneme fırsatı buldum. Kiminde fazla şekerliydi kiminde fazla alkollü. Ben São Domingos Kilisesinin hemen yanındaki bu dükkanı (daha çok duvarda bir delik) tavsiye ediyorum çünkü burası bu içkinin doğduğu yermiş. Eğer Lizbon’a geldiyseniz mutlaka bir yerlerde Ginja denemeniz lazım. Shot olarak servis edilen Ginja’yı çikolatadan bardakta da alabilirsiniz. Likörle beraber bardağa vişnelerden de konuluyor. Önce likörü içip sonra vişneleri yiyeceksiniz. Geçmişte Ginja’nın pek çok hastalığa çare olduğu söyleniyormuş.

Çalışma Saatleri:
  • Hergün 09:00 – 22:00
Adres; Praça Dom Pedro IV 71, Lisboa

Lizbon’da önerilerimiz diğer şehirlerle karşılaştırıldığında biraz az kaldı farkındayım. Sardalya festivali sebebi ile bir gece yemeğimizi sokaklara kurulan pis stantlardan yedik. Bir günüde çevre illeri gezerek geçirdik. Bu söylediklerim bize uymadı diyenler için A Ginjinha’nın karşı çaprazında yer alan “R. das Portas de Santo Antão” caddesindeki mekanları önerebilirim. Bu sokakta her türlü restoran bulmak mümkün. Otelden de bizi buraya yönlendirmişlerdi. Bu yazıda yer alan Lizbon mekanlarını denediyseniz yorumlarınızı bizimle paylaşın. Lizbon’da nerede yemek yenir sorusuna alternatif cevaplarınız, önerebileceğiniz mekanlarınız varsa onları da duymak isteriz. İyi geziler!