Madrid ve Kalamarlı Sandviç


Kalamarı sevmeyen var mı? Yok dimi? Ben daha rastlamadım :) Şöyle güzelce kızarmış, yumuşak yanında tarator sosu ile masaya geldiği an biten enfes, leziz kalamarı kim sevmez. Sevenler, çok sevenler için Madrid’te kaçırılmaması gereken bir şey var: kalamarlı sandviç (bocadillo de calamares)! Madrid’te  bira ve kalamarlı sandviç bizim için muhteşem ikili oldu. Madrid’te kaldığımız süre içerisinde dünyanın en eski restoranı Botin‘de yemek yeme fırsatımız da oldu, sıradan bir büfede bu güzel sandviçi yeme şansımızda. Botin ziyaretimiz deneyimler listemize eşsiz bir deneyim daha ekledi, listeden bir madde daha sildi. Fakat kalamarlı sandviç bizi daha çok mutlu etti. Gelelim bu muhteşem sandviçin nerede yenilebileceğine.

Madrid ve kalamarlı sandviç

Taze ekmeğin arasında kızarmış hafif tuzlu yumuşak kalamar. İşte karşınızda kalamarlı sandviç. Bu güzel sandviçin tadına bakmak için not aldığımız 3 yer oldu ama kısıtlı vaktimizde sadece bir tanesini deneyebildik.

Cerveceria La Campana Madrid’in en güzel yerlerinden biri olan Plaza Mayor’a çıkan sokaklardan (Calle de Botoneras) birinde yer alıyor. Biz geç bir vakitte gitmemize rağmen epey kalabalıktı, öyle ben oturmadan yemem derseniz epey beklemeniz gerekebilir. Zaten oturmaktansa barın yanında durup yemek çok daha keyifli. Sandviçin hazırlanma seremonisini izlemek insanı daha da bir acıktırıyor :) Bir sandviç eğer çok aç değilseniz birazcık büyük gelebilir, söylerseniz ikiye bölüp servis ediyorlar. Kalamarlı sandviç ve cerveza, yani bira, muhteşem bir kombinasyon. Denemeden dönmeyin, lütfen!!

Bu arada gidemediğimiz diğer iki mekan ise La Ideal ile El Brillante. La Ideal, Cerveceria La Campana ile aynı sokakta yer alıyor. El Brillante ise Madrid Atocha tren istasyonunun hemen karşısında. Yani Madrid’ten tren ile bir yolculuğa çıkacaksanız araya sıkıştırılabilir.

Madrid ve kalamarlı sandviç ikilisinin keyfine varmadan, Plaza Mayor’da vakit geçirmeden, sokakları arşınlamadan Madrid’in tadına varılmaz, varılamaz :)