Nature's Cultural Hall @Masada

Israil – Masada ve DeadSeaRave


İsrail ile ilgili en unutulmayacak anımız sanırım çölde katıldığımız efsane konser. İlk duyduğumuz andan şu ana kadar hala aynı heyecanı hissettiren konser: DeadSeaRave

Konser İsrail’de Filistin topraklarını geçerek ulaşılan Masada’da, deniz seviyesinin 424 metre altında gerçekleştirilen, Steve Angelo, David Guetta, Infected Mushroom gibi efsaneler ile, Yahel gibi yerel ama bilinen DJ’lerin katıldığı ve insanları kendinden geçirdiği bir etkinlikti. Hangisi beni daha çok etkiledi bilmiyorum. Deniz seviyesinin metrelerce altında olmak mı?, saydığım DJ’lerin gösterilerinin mükemmelliği mi?, Masada’da olmak mı? yoksa hepsi birden mi?

Konserin bir diğer özelliği ise “from sunset to sunrise” mottosu, her ne kadar çok istememe rağmen her ikisini kaçırmış olsam da, gece 1-5 saatleri arası katıldığımız bu konser, bu yönü ile de kendini ilk sıraya oturttu. Katılımın ne kadar kalabalık olduğu ise ayrı bir şaşkınlık kaynağı.

Gelelim konseri nasıl ayarladık, Ölü Deniz’e nasıl gittik, konser alanı nasıldı?

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, İsrail’de yaşayan ve tanıdığımız biri olmasa bu konseri önceden yani gitmeden öğrenip, bilet alma şansımız olmazdı. Öğrendiğimiz anda hemen internet üzerinden biletlerimizi aldık. Biletler Masada’ya ulaşımı sağlayacak şekilde de alınabiliyordu, bizde o şekilde aldık. Konser alanına gitmek için Tel Aviv’de bize iletilen yerde diğerleri ile buluşmak ve organizasyon tarafından ayarlanan otobüse binip Masada’ya gitmek için yola koyulduk. Mekana vardığımızda, ki burası kocaman bir kongre salonu (Maçka’daki lüftü kırdar kongre ve sergi merkezi gibi), bizi kalabalık bir grup karşıladı. Tabiki “bizi” karşılamadı, biletlerini almak isteyen kocaman bir grup kalabalık ile biz karşı karşıya kalarak ciddi anlamda hayretler içerisinde kaldık. Meğer, biletler fiziki olarak gişelerin alınıyormuş. Hadi bu sorun değil ama var olan 4 gişe için 15 tane birbirinden ayrılamayan karmakarışık sıralar büyük problem oldu. Saat 20:00’de otobüse binmeyi beklerken 2-3 saatlik bekleme ile yola geç çıkmak zorunda kaldık. Eğer seneye yeniden bu konsere gidersek, ki ben çok isterim, kesinlikle en geç 17:00 de falan orada olmak gerekiyor sanırım.

Sonunda otobüsümüze binip yola koyulduk fakat tabiki yolun 2,5 saat sürmesi, Filistin topraklarından geçerken duraklamamız, bir süre sonra karşılaştığımız trafik gibi talihsiz nedenler ise ancak 01:00 de konser alanında olduk. David Guetta sahnedeydi ve ortamı, Guetta’nın performansını gördüğümüz zaman bütün sıkıntılarımızı unuttuk. Guetta, Steve Angelo ve Infected Mushroom derken sabahı sabah ettik. Aslında konser devam ediyor olmamıza rağmen, sabah 05:00’de otobüse binip yola koyulduk.

Karmaşa, yorgunluk, heyecan, kalabalık her ne kadar bizi perişan etse de, Masada’da olmak, çölün ortasında her şeyden uzak bir şekilde binlerce insanla sanki bir mabet içerisinde izledik konseri, bu bence anlatılmaz, yaşanır bir durumdu.

Sevgiler,