Minik bir Toledo Gezisi


Portekiz’den Madrid’e dönerken yolu yarım saat daha uzatıp Toledo Gezisi yapalım madem dedik. 2 ya da 3 saat geçirdiğimiz Toledo ile ilgili olarak anlatmak üzere çok anı biriktiremedik ama giderseniz yapın diyeceğimiz birkaç şey var. Bizim gibi iki arada bir derede Toledo gezisi yapmaya karar verenler için bir rehber olur dedik. Bu arada Toledo Cervantes’in kahramanı Don Kişot’un memleketi :) Don Kişot heykellerinden biri ile fotoğraf çektirmeyi atlamayın.

Minik Toledo Gezisi yapanlar için öneriler

Nerede yemek yiyeceğiz?

Ne yapın edin, Toledo’ya saat 16:00’dan önce gidin. Hatta belki 15:00’den. Restoranlar kapanıyor ve Toledo’da yemek yemek için düzgün bir yer bulmak çok zor oluyor. Gitmek istediğimiz mekanların hiç birine gidemedik. En son bir otelin restoranında yemek zorunda kaldık. Merak edenler için: Restaurante Palacios. Fiyatları uygun, yemekler ortalama. Biz patatas bravas, kalamar, gazpacho ve chorrizo istedik.  Başka öneri isterseniz, bulduğumuz mekanlar şöyle: Bar Trebol, Taberna el Botero, Bar Ludena. Bunların hepsi 16:00’ya kadar açık!

Badem ezmesi yiyin.

Biz iki yerden denedik, birini epey beğendik: Mazapanes Los Coledanos

Ne zaman gidelim?

Mümkünse Toledo’yu gezmek için bahar aylarını tercih edin. Haziran ayının başı olmasına rağmen Toledo feci sıcaktı. Güneş altında bir kaç dakika yürüdükten sonra gölge arar olduk. Bir yandan da bazı yerlerinde çılgın bir rüzgar esiyor. Acaba Madrid’den dönerken hasta olmamda bununda etkisi var mı? Sokak araları ise güzel, genelde gölge ama yine de sıcak, çok sıcak!

 Arabamız varsa, nereye park edelim?

Araba ile seyahat ediyorsanız, şehir merkezine yakın otoparklar var, şehrin girişinde park edip boşuna yokuş tırmanmayın.

Sokaklarda gezin.

Toledo’nun sokakları çok güzel. Evlere, binalara bayıldık.

Nereleri mutlaka görmeliyiz?

Toledo Gezisi yapıp aşağıdakileri görmeden gelmeyin:

  • Toledo Kathedrali
  • San Martin Köprüsü
  • Alcazar de Toledo

Keyifli bir Toledo gezisi olsun!