Balsamik’in şehrine yolculuk: Modena Gezisi


Balsamik sirke diye yıllarca bizi kandırmışlar. Meğer balsamik sirke denilen şey bizim bildiğimizden epey derin bir tarihe ve kullanım alanına sahipmiş. Sadece salatalarda, et yemeklerinde değil dondurmalarda, peynirin üzerinde sos diye kullanılırmış ama öyle bol bol değil, damla damla azcık. İtalya’ya yaptığımız son seyahatte bunu öğrenmiş olduk. Modena şehrini gezmeye karar verdiğimizde, yaptığımız araştırmalarda Modena’nın balsamik sirkesi karşımıza çıktı. Hem balsamik sirke merakımızdan hem de ünlü İtalyan şefin sahip olduğu dünyanın en iyi 50 restoranın arasında 2. Sırada yer alan Osteria Francescana’nın şehri olmasından dolayı Modena gezisi yapalım dedik. Yemek işleri sizin ilgilinizi çekmiyorsa belki Ferrari müzesi sizin Modena gezisi için motivasyonunuz olabilir.

Modena gezisi yapmayı planlarsanız, araya Parma’yı da ekleyerek 1 günde iki şehri tamamlayabilirsiniz. Biz öyle yaptık, Modena Bologna’dan yarım saat uzaklıkta tren ile, Parma ise 1 saat. Önce Parma’ya gidip, bizim gibi dönüş yolunda Modena’ya uğrayabilirsiniz. Şu ana kadar gittiğim tüm İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Modena’da buram buram tarih kokuyor ama diğer turistik şehirlere göre daha sakin, daha kendi halinde. Sanki birazda hüzünlü.

Modena tren istasyonundan tarihi meydan Piazza Grande’ye gelmek için yürümeyi tercih ederseniz, görmeniz gereken tarihi yerlerin çoğunun önünden geçmiş olursunuz. Biz yavaş yavaş yürüyerek, binaları durup izleyerek kendimizce kısa bir tur yaptık. Meydana geldiğinizde daha canlı bir ortam ile karışılacaksınız. Meydandaki kafelerden birine oturup, geleni geçeni izleyebilirsiniz.

Modena gezisi deyince bundan sonraki hayatım boyunca aklıma Massimo Bottura (Osteria Francescana) ve balsamik sirkesi geleceğine emin gibiyim :) Osteria Francescana’ya gidip, dünyanın en iyi 2. Restoranında bir akşam yemeği nasıl oluyormuş deneyimlemek isterdim fakat bu sefer organize edemedik. Giden olursa yorumları merakla bekliyorum. Balsamik sirkeye gelirsek, resmen ufkum açıldı diyebilirim. Meğer bizim yıllarca marketten alıp salatalarımızı tatlandırdığımız balsamik sirkenin arkasında bir tarih varmış ve aslında balsamik sirkenin kullanım alanları bizim bildiğimizden çok daha fazlaymış.

Meğer isterseniz Balsamik sirkeyi 100 yıllık olarak alabilirsiniz, fiyatı da 450 euro civarı. Peki neden yıllandırılmış balsamik sirke almalı? Birebir yıllandırılmış balsamik sirke denememiş olsak, ne gerek var hepsi aynı şey deyip geçerdik belki de ama tadına bakıp, aslında bildiğimizden ne kadar farklı olduğunu anlayınca bunun nedenini anlayabilir hale geldik. Önce nasıl oldu da yıllandırılmış balsamik sirke denediğimizi anlatmak isterim.

Bologna’ya vardığımız ilk akşam gittiğimiz ve daha sonra detaylı bahsedeceğimiz Borgo 979 adlı cafede, tadım menüsü istedik. Gelen tadım menüsü içerisindeki peynirlerden birinin üstünde bir sos vardı. Tabağımızdaki peynirleri tanıtırken bize bu sosun 30 yıllık balsamik sirke olduğunu söylediler. Tabi ki bu bizde merak uyandırdı ve balsamik sirke soslu parmesan peynirinin tadına baktığımız zaman da balsamik sirkenin tatlılığı ve kıvamı karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Meğer balsamik sirke aslında çok çok lezzetli ve tatlı bir şeymiş.

Balsamik sirkenin iki türü varmış, biri sadece üzüm şırası ile yapılan diğeri ise hem üzüm şırası hem de sirke ile yapılan. Bu durumda aslında balsamik sirke yerine balsamik deyimini kullanmak daha doğru olacak gibi :). Tek malzeme ile yapılan balsamik, anladığımız kadarı ile daha kıymetli ve lezzetli. Yine de malzemesinden bağımsız olarak her ikisi de yıllandırılıyor ve  fıçılarda yıllandıkça tatlılaşıyor, katılaşıyor ve lezzeti artıyor. 20 yıllık ve üzeri balsamiği et, salata gibi bol bol kullanım yapılacak yemeklerde kullanmayın diyorlar. Hakiki bir Modena Balsemik’i almak istiyorsanız, içindekiler kısmında mutlaka “Mosto d’Uva” (üzüm şırası) olmasına dikkat etmelisiniz.

Biz Modena’da Enoteca Ducale‘den alışveriş yaptık. Dükkan sahibi bize yardım etmek için yarı İngilizce yarı İtalyanca bize bu yukarıdaki bilgileri aktardı. Bir sürü çeşit balsamik var. Hediye olacak şekilde yıllandırma süreleri farklı birkaç şişe balsemik ile çok güzel setler hazırlamışlar. Bazılarını ise tekli de alsanız özel kutusunda satıyorlar. Genellikle çok hoş şişelerde sunuluyorlar. Yolunuz Modena’ya düşer ve farklı tatları deneme merakınıza yenilirseniz buraya bir uğrayın derim. Gitmeyi bekleyemeyeceğim, merak ettim derseniz Enoteca Ducale‘nin sahibi kargo ile gönderim yapabileceğini söyledi, kendisine ulaşıp sipariş verebilirsiniz. Şehrin biraz dışında olmakla birlikte Modena’da tabii ki bir balsamik müzeside var. Ferrari müzesi, balsamik müzesi ve birkaç turistik noktayı daha gezebilmeniz için shuttle servislerinden yararlanabilirsiniz.

Modena gezisi yapmayı düşünmüş olmamız ve bunu gerçekleştirmemiz çok yerinde bir hareket olmuş. Salatalarda bol bol kullandığım balsamik sirkenin artık şarabımın yanındaki peyniri, meyve salatamdaki meyveleri ya da vanilyalı dondurmamı tatlandırabileceğini öğrenmiş oldum.

Keyifli geziler :)