Neues_Rathaus

Münih Gezisi: Kap biranı Münih’i geziyoruz


Oktober Festival’i ile meşhur, gerçek anlamda küllerinden doğan bir şehir: Münih. Münih’te biranın önemini, bira bahçelerinin ne keyifli olduğunu October Fest’in yıldızı Münih Bira’sı ve  Münih Bira Bahçeleri yazılarımızla paylaşmıştık. Dolayısıyla bana sorarsanız, Münih gezisi için en uygun zaman Eylül sonu ya da Ekim başı. Ancak tabii ki her şey bira değil diyerek gelelim, Münih’e gitmişken nereleri görmek gerektiğine. Münih küçük sayılabilecek bir şehir, dolayısı ise bir-iki günde görülmesi gereken yerler bitirilebilir. Münih’te binalar güzel, bira bahçeleri keyifli, biralar çok lezzetli fakat şehre çok ısınamadım nedense. Yine de gezgin ruhlu insanlar için bir durak olması kaçınılmaz.

Münih’in bence simgesi ve en ihtişamlı binası Marienplatz’da bulunan Neues Rathaus. İnanılmaz bir mimarisi var, kitapta okuduğum kadarı ile bu binanın yapılabilmesi için 20’den fazla binayı yıkmak zorunda kalmışlar, yani o kadar devasa. Onun dışında, kiliseleri ve meydanları da görülmeye değer. Yine de benim Avrupa şehirlerinde alışık olduğum, bölgeler arası paralellik burada yok. Şu anlamda, Marienplatz ve çevresi çok güzel, tarihi iken,  biraz ilerisinde yer alan ana tren istasyonunun olduğu yer curcuna ve fazla kozmopolit. Şehrin içerisinde her yere ulaşım kolay, tren, tramway ve metro hatları sık ve birbirine bağlı ve yönlendirmeler var fakat yine de kaybolmak çok olası :)

Bu arada söylemem gerekir ki, Münih gezisi boyunca yemek yediğim yerlerin hiç birinden hayal kırıklığı ile kalkmadım. Gerçi, menüler genellikle et, özellikle de sosis, ağırlıklı ve birbirine benziyor fakat yine de lezzetli sayılabilir. Yemek yediğim ve beğendim mekanları da ayrıca paylaşacağım :)

Fotoroman formatını çok sevdiğimden ve sadece yazarak yeterli anlatımı yapamadığımı düşündüğümden Münih gezisi fotoromanını huzurlarınıza sunarım. Ben bu satırları yazarken elimde bir alman birası olmasını çok istedim, umarım siz okurken bunu yapabilirsiniz :)