Anthony Bourdain No Reservations Kizilkayalar

Mutfak Sırları: Dışarıda yemek yerken dikkat edilmesi gereken 8 şey


Bir süredir bu bloğu takip edenler bilirler. Boğazımıza düşkünüz. Özellikle gezi ve yemek bizim için ayrılmaz bir ikili. Bir süre sonra dünyanın en güzel manzaraları birbirine benzemeye başlıyor, en büyük kiliseler bile aynı terane oluyor. Oysa yemek böyle mi? Bu görüşü paylaştığımız kişilerden biri Anthony Bourdain, Amerikalı bir şef, yazar ve gezgin. Yaptığı No Reservations ve The Layover gibi programları severek izliyoruz. Bu yazının üstünde yer alan resimde No Reservations programının İstanbul bölümünden. Gezilerimizde önerdiği yerlerde yemek yemeye çalışıyoruz.  Mekanlarda genellikle Amerikalı turistler ve biz oluyoruz. Bourdain’in 2000 yılında yayınlanan ve dilimize Mutfak Sırları (Kitchen Confidentials) olarak çevrilen kitabında şefin mutfak tarafı ile ilgili verdiği bir takım sırları ve tavsiyeleri sizler için özetledik.

Dışarıda yemek yerken dikkat edilmesi gereken 8 şey:

  • Güzel yemekler için ideal günler salı ile cumartesi günleri arasıdır. Bu günler satış ve rotasyon fazladır dolayısıyla yiyecekler daha tazedir.
  • Tenha bir restoranda egzotik isimli yemekleri sipariş etmekten uzak durun. Bir restoranda rotasyon önemlidir. Aksi halde menüde güzel durduğu için eklenmiş o yiyecekler büyük ihtimalle dolapta küfleniyordur.
  • Bir restoranda bir yemekte (özellikle deniz ürünleri ve suşi) indirim gördüğünüzde o yiyecekten (ve hatta restorandan) uzak durun! Şefler tasarrufu seven insanlardır, bozulmakta olan bir yiyeceği çöpe atmak yerine biraz indirimle size yedirmeyi tercih edebilirler.
  • Pazartesi günleri deniz ürünlerinden uzak durun! Muhtemelen o balıklar bütün hafta sonunu diğer etler ile birlikte bir buzdolabının içinde geçirmiştir.
  • Midye sipariş etmeden önce iki kere düşünün. Restoran sahibini tanımıyorsanız veya midyelerin düzgün koşullarda saklandığından emin değilseniz sipariş etmekten vazgeçin.
  • Bazıları domuzun pis olduğunu söyler ancak tavuk daha kötüdür. Kendi dışkılarını yer ve sıkış tepiş yaşarlar. Restoranlarda genellikle diğer yiyeceklere hastalık bulaştırırlar.
  • Tuvaletleri kirli olan bir restoranlarda asla yemek yemeyin. Eğer tuvalet temiz değilse siz birde mutfağı düşünün.
  • Masanıza gelen ekmek sepetinde büyük bir olasılıkla başka bir masadan arta kalmış ekmeklerde vardır. Yinede bir restoranda ekmek yemekten çekinmenize gerek yok. Eğer bu düşünce sizi tiksindiriyorsa metroya da binmeyin!

Tüm bunlar sizi dışarıda yemek yemekten alıkoymasın. Kendi ülkenizde, şehrinizde yani her zaman gidebileceğiniz yerlerde biraz daha dikkatli davranmakta tabii ki fayda var. Eğer bu hayatta belkide yalnızca bir kez gidebileceğiniz bir yerdeyseniz bütün bunları düşünmeksizin o özel yemeği denemelisiniz! Mutfak Sırları, Bourdain’in kariyeri ve genel olarak şeflerin hayatı hakkında pek çok ilgi çekici bilgi veriyor. Yeme/içme işlerini seven herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ederiz. Bu arada kitap aynı isimle bir televizyon dizisi haline de getirilmiş. Kitabı okuduysanız veya diziyi izlediyseniz yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!