Midilli Lesvos adasının başkenti ve geceleri çok güzel oluyor

Ouzo’nun başkenti: Midilli Gezisi


Bayram tatili kısa olup, başına sonuna izinler eklenemeyince hem yurtdışına gidelim hem de deniz tatili yapalım diye ouzonun başkenti  Midilli gezisi yapmaya karar verdik. Bayram zamanı gerçekten bir Yunan adasına geçmenin ne kadar mantıklı olacağı tartışılır. Eğer şansınız var ise  Midilli gezisi için mayıs ayını ya da eylül- ekim dönemini tercih edin derim. Kalabalık olmadan ve daha serin bir havada gezmenin daha keyifli olacağını düşünüyorum. Eğer deniz tatili yapmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Bu arada belirtmekte fayda var Midilli adası aslında Türklerin kullandığı bir isim, adanın asıl ismi Lesvos, Mytilini yani Midilli ise şehrin limanında yer alan adanın en işlek ve kalabalık şehri. Bana göre eğer Midilli adasında tatil yapmak için merkezde kalmaktan ziyade, adanın diğer güzel şehirlerini, kıyılarını gezerek araba ile dolaşmak gerekiyor. Mytilini her ne kadar canlı ve keyifli bir şehir olsa da, burada kaldığınız zaman diğer kısımlardaki keyifli alternatifleri kaçırmış oluyorsunuz.

Lesvos Map

Lesvos Map

Lesvos adasına Ayvalık Limanından kalkan feribotları kullanarak geçebilirsiniz. Biletleri ister önceden internetten, isterseniz limandaki gişelerden alabilirsiniz. Fakat internetten bilet fiyatları gişeye göre daha düşük. Feribot taşımacılığını düzenleyen iki tur şirketi var: Turyol ve Jale Tur. Biz Turyol’u kullandık ama Jale Tur’u kullananların yorumlarından da memnun kaldıklarını duyduk.

Adaya geçtikten sonra pasaport kuyruğunu geçip, limanın hemen paralel sokağında yer alan Hertz’den araba kiralayabilirsiniz. Bayram ve benzeri yoğun dönemde giderseniz günlük araba kiralama ücreti 100 Euro’ya kadar çıkıyor fakat sakin sezonlarda bu tutarın 30-35 Euro’ya kadar indiği oluyormuş. Lesvos adasına gidip araba kiralamadan gezmek epey güç, hele de diğer şehirleri gezeceğim diyorsanız. Diğer bir alternatif ise motorsiklet kiralamak, yani adayı gezmeyi aklınıza koyduysanız bir taşıt edinmeniz iyi olacaktır.

Biz bayram döneminde gittiğimiz için feribot, adaya varış, pasaport kontrolü ve araba kiralama derken 4.5 saatimiz gitti. Bu sebeple tatilimizi 1.5 gün olarak kullanabildik. 1.5 günlük rotamızı, 1. gün için Mytilini ve Thermi, 2. gün için Mandamadhos, Skamnia, Molyvos, Petra olarak belirledik.

Aslında yolculuğumuz adanın kuzey ve kuzeybatısına doğru oldu. Görülmeyen yerler kaldığından dolayı ilave bir Midilli gezisi daha düzenlemek gerekecek gibi :)

Midilli gezisi boyunca en çok vakit harcadığımız şey lezzetli yemekler bulmak oldu tabiki. Aralardaki vakit ise sahillerde dinlenmek, denize girmek ve sokakları dolaşmakla geçti. Adada denize girebileceğiniz yerleri bulmak çok kolay, ada boyunca “Skala” ile başlayan tabelalar görebilirsiniz, bunlar denize girebileceğiniz sahil kenarlarını gösteriyor. Bu arada Thermi de aynı zamanda adından da anlaşılacağı gibi termaller var. Genel olarak adanın doğusunda deniz dalgalıydı o yüzden doğu sahillerini tercih etmedik. Plajlarda genellikle kabinler oluyor, o yüzden araba ile seyahat ederken bile bir plajda durup, denize girip, üstünüzü değiştirip yola devam edebilirsiniz. Birde denize girdikten sonra frappe içmeyi ihmal etmeyin. Tüm plajların kafelerinde yapılıyor tabiki.

– Molyvos ve Petra sahilleri denize girmek için çok idealdi. Biz Molyvos’ta Olive Press Hotel’e ait olan plaja gittik. Daha rahat ve az kalabalıktı. Kişi başı 2.5 Euro. Kahve, su, yemek almak isterseniz de ayrıca sipariş verebiliyorsunuz. Molyvos’ta birde ücretsiz plajlar var, bunlarda gayet güzel ama bizim gittiğimiz tatih itibari ile epey kalabalık vardı. Molyvos’un denizi soğuk ama sakin, o yüzden denize girmek çok keyifli.

– Petra’da aynı şekilde çok keyifliydi. Petra ve Molyvos arası 10 dakika bile sürmüyor. O yüzden Molyvos’a kadar gitmişken uğramamak olmaz. Ayrıca burası,adada kalmak isteyebileceğim, samimi ve kendi halinde ama bir o kadar da güzel bir yer. Birde Molyvos ve Petra arasındaki yolda durup Molyvos’u uzaktan izlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin, biz sadece denize girmek için hareket ettiğimizden telefon ve fotoğraf makinasını yanımıza almadık ve pişman olduk :(

– Thermi’de de birden fazla plaj var. Hangisine gittiğiniz çok önemli değil bence, eğer dalgalı deniz sevmiyorsanız direkt es geçebilirsiniz. Ya da termal sularda şansınızı deneyebilirsiniz.

– Mytilini’de limanın çok yakınında yürüyerek gidebileceğiniz bir plaj var ama yine deniz çok dalgalı olduğundan dolayı biz tercih etmedik, bakıp çıktık. Burası da epey kalabalık olan yerlerden.

Bizim gittiğimiz sahiller bunlar ama dediğim gibi adayı dolaşırken bir çok koy, plaj bulabilirsiniz. Plaj olmayan ama beğendiğiniz yerlerde de durup denize girebilirsiniz :) Bu kadar dolaşıp, yüzüp, nerede yemek yesek diye düşünüyorsanız, mekanlar bir sonraki yazımızda :)

Keyifli geziler!