Kolombiya tarzı sosisli sandviç

Perro Caliante Colombiano yani Sosisli Sandviç


Kolombiya tarzı sosisli sandviç

Evdeki malzemelerle yaptığımız sosisli sandviç

Bir Güney Amerika seyahatı pek çokları gibi bizi de heyecanlandırıyor. Ne yazık ki bu gezi bizim için yakin gelecekte ufukta gözükmüyor. Şimdiye kadar gittiğimiz yerlerde bazı Güney Amerika ülkelerinin mutfağının temsil edildiği restoranlara denk gelmiştik, örneğin Amsterdam Arjantin restoranları ile dolu.  Geçenlerde izlediğimiz Anthony Bourdain’in Miami’de gerçekleşen programı ise Kolombiya mutfağı konusunda ufkumuzu açtı. Bourdain’in Miami’deki duraklarından biri Kolombiya tarzı sosisli sandviç yapan bir dükkandı. Bu sandviçin ilginç yanı ise elinize yüzünüze bulaştırmadan yenilememesi ve üzerine aklınıza gelebilecek her türlü malzemenin konulduğu, aynen Kolombiya’lılar gibi çılgın bir şey olması.

Programda Bourdain pek çok farklı malzeme ile tatlandırılmış sosisli sandviçleri mideye indirirken bizde ağzımızın suyu aka aka izledik kendisini. İlk fırsatta da kendi versiyonumuzu denedik. Bizim tarifimize geçmeden önce Kolombiya usulu sosisli sandviç için olmazsa olmazlardan bahsedelim:

  • Öncelikle sosisler kesinlikle ızgara değil haşlanmış olacak.
  • Standart bir Kolombiya tadı için sosisli üzerine mutlaka ananas sosu ve pembe sos konulacak.
  • Yine coleslaw olmazsa olmaz malzemelerden.
  • Sosisli üzerine son olarak mutlaka patates cipsi serpiştirilecek.

Gelelim Ananas ve Pembe Sos tariflerine. Pembe sos denilen ketçap ve mayonezin karışımından başka bir şey değil aslında. 2 ölçü mayonez ile 1 ölçü ketçap karıştırılarak hazırlanıyor. Ben içine biraz toz paprika yada acılı paprika soslarından bir kaç damla eklemeyi seviyorum. Ananas sos ise biraz daha komplike.

Sosisli Sandviç Malzemeler

Kolombiya tarzı sosisli sandviç için kullandığımız malzemeler

Ananas Sos gerekli malzemeler:

Küp küp kesilmiş 2 bardak Ananas
Bir yada yarım limonun suyu
Bir çay kaşığı bal yada şeker
Bir çay kaşığı mısır nişastası
Bir tutam tuz

Ananas Sos’un yapılışı:

Malzemeleri bir kap içine koyup blendardan geçiriyoruz. Sonra orta ateşe koyup, kaynayana kadar pişiriyoruz. Bu süreçte sos çok koyu gözüküyorsa biraz su ilave edebilirsiniz. Biz denediğimizde ananas sos yapacak vakit ve malzemeden mahrumduk. Aşağıdaki gibi daha basit bir tarif denedik, çok da keyifli oldu:

Büyük gurme sosisleri kaynar suyun içine attık ve onlar pişerken  de diğer malzemeleri hazırladık. Önce, salatalık turşularını küçük parçalar halinde doğradık. Sosisli ekmeklerinin içine ballı hardal sürdük. Tabi ki pembe sos da hazırladık. Biraz cheddar, biraz kasar peyniri rendeledik. Konserve Jalapeno biberlerini de bir kenarda tuttuk. Son olarak üstüne serpiştirmek için cipsleri (Ruflless Original kullandık) parçaladık. Sosisler piştiğinde hazırladığımız tüm malzemeleri ekmeğin içine tıkıştırdık ve elimize yüzümüze bulaştıra bulaştıra, afiyetle yedik sosisli sandviçlerimizi.

Umarım bir gün yerinde deneme şansımız da olur, ancak şimdilik bu tarifte bizce denemeye değer!