Rahmi Baba'da Enfes Yayın Şiş

Rahmi Baba’da Yayın Şiş


Rahmi Baba’da Yayın Şiş Yenir!

Rahmi Baba'da Enfes Yayın Şiş

Rahmi Baba’da Enfes Yayın Şiş

Biraz huzur, doğal güzellikler ve lezzetli yemekler arayanlar için mutlaka uğranması gereken biraz gizli saklı kalmış bir lezzet durağı Rahmi Baba restoran ve burada mutlaka yayın şiş yemeli. Bursa’nın Orhangazi ilçesi, Dutluca Köyünde zeytin ağaçlarının arasında, İznik gölünün hemen kenarında yer alıyor bu güzel restoran. Ben göl kenarlarını çok sakin ve huzurlu bulmuşumdur her zaman. İznik gölünün hemen yanı başında olan bu restorana girdiğimde de ilk olarak sakinliği dikkatimi çekti. Gittiğimiz dönem sebebiyle kapalı alanında oturmak zorunda kalmıştık ve kapalı alan biraz karanlık ve kasvetli gibi gelmişti bana. Havalar güzelken gittiğinizde mutlaka göl kenarında, çimlerin üzerinde oturmayı tercih etmelisiniz.

Yemeklere gelince buranın spesiyali yayın şişmiş, birde kerevit. Biz gittiğimizde kerevitleri yoktu, deneyemedik. Biz birer porsiyon yayın şiş aldık, yanında da salata ve ara sıcak olarak kalamar, karides. Aslında avcı börekleri de meşhurmuş ama neredeyse kahvaltıdan kalkıp gittiğimiz için daha fazlasını yiyemeyecektik. Salata gerçekten müthişti. Çeşit çeşit taze otlardan yapılmış enfes bir tattı. Kalamar ve karideste şahaneydi. Yine de bunlar yemek için geldiğimiz yayın şişin yanında sadece birer bonustu.

Yayın kocaman bir balıkmış. Boyu 3 metreye kadar büyüyebiliyormuş. Derin suları tercih edermiş. Yayın et obur bir balıkmış, ne bulursa yermiş. Hatta Almanya’da bir yayın balığı köpek yemiş ve baya olay olmuş. Balığı avlamak için hummalı bir çalışma başlatmışlar. Balığın ölümü ise eceliyle olmuş sanırım, Google’da aratınca köpek yiyen efsanevi yayın balığı ölü bulundu şeklinde haberler çıkıyor. Rahmi Baba’da yediğimiz yayınlar İznik gölünde yakalanıyormuş. Yakalandığı andan bizim soframıza gelene kadar pek çok zahmetli süreçten geçiriliyormuş. Kocaman balığı temizlemek, şişe geçirecek hale getirmek falan zor iş tabi. Rahmi Baba’da yayın şiş pişirilmeden önce gizli bir sosla marine ediliyormuş. Bunca hazırlıktan sonra bize kalan ise bu nefis yemeği midemize indirmek oldu ve sonrasında göl kenarında zeytinliklerin içinde bir süre yürüme fırsatı bulduk. Rahmi Baba’da yayın şiş kesinlikle denemeye değer!