Rengarenk bir balıkçı Adası: Burano


Venedik’in minicik, sevimli ve rengarenk bir balıkçı adası Burano. Adalar arasında sefer yapan 12 numaralı vapura F.te Nove “D” durağından atlayıp, 40-45 dakikada gidebilirsiniz. Vapurdan indiğiniz anda sizi rengarenk evleri ile karşılayan Burano Adası, samimiyeti ile kendini sevdirmeyi hemen başarıyor. Adada gezmek çok zor olmayacaktır, zaten ufacık. Biz vapur ile gidip, biraz dolaşıp kahvemizi içip döndük. Elleri bastonlu yaşlı teyzeler, sokaklara asılmış elbiseler, kapılardaki perdeler ve yamuk kuleli kilisesi ile Burano Adası insana iyi geliyor.

Burano Adası neden rengarenk?

Burano geleneksel bir balıkçı kasabası ve  dantelleri ile de meşhur. Özenle işlenmiş danteller, rengarenk, minicik evler ile Burano adası bir filmden fırlamış gibi neredeyse. Evlerin rengarenk olmasının arkasında da bir hikaye yatıyor. Söylenene göre denize açılan balıkçılar, eve döndükleri zaman en kötü hava koşullarında bile evleri kolay seçebilsin ve böylelikle kıyıya yanaştıkları zaman evleri fark edip, yavaşlasınlar, kıyıya çarpmasınlar diye evler böyle renkli renkli boyanmış. Bugünde bu gelenek devam ediyor. Yine söylenene göre Burano’da ev alıp yerleşmeye karar verirseniz, hangi renge boyayacağınız ile ilgili önce otoritelere talepte bulunmanız ve renkle ilgili izin almanız gerekiyor. Anlaşılan evlerin boyanması konusunda takip ettikleri bir düzen var.

Burano Adası’nda neler yapabilirim?

Tıpkı bir gökkuşağı gibi olan Burano adası’na gittiğiniz zaman fırınlardan birinden atıştırmalık bir şeyler alıp gezinebilir, ya da kiliseye bakan kafede oturup bir kahve içebilirsiniz.

Gitmeden yaptığımız araştırmalarda Burano’ya gidersek iki yere uğramayı planlamıştık. Biri yemek, diğeri tatlı için. Tatlımızı yemeği başardık fakat yemek için saatleri tutturamadık.

Carmelina Palmisano

Biz festival zamanı gittiğimiz için festival çöreklerinden aldık ama eminim ne alsak lezzetli çıkacaktı. İçeri girin, gözününe bir tatlı kestirin, alın ve keyfini çıkarın :)

Da Romano (Trattoria da Romano)

Çok istememize rağmen, saati tutturamamız sebebi ile gidemediğimiz mekan. Denerseniz bizimle fikirlerinizi paylaşın, çok merak ediyoruz. Salı günleri kapalı, pazar günü sadece 12:00- 15:00 arası, diğer günler ise 12:00- 15:00 ve 18:30- 22:30 arası çalışıyorlar. Biz gezimizi sabah epey erken yaptığımız ve sonrasında Murano’ya da geçeceğimiz için kaçırdık :(

Renkli geziler :)

Kaynaklar

  1. http://www.amusingplanet.com/2014/02/the-colorful-island-of-burano-italy.html
  2. http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-3062423/A-town-technicolour-Venetian-island-Burano-house-painted-different-shade-rainbow-want-make-change-need-government-permission.html