Cristalli di Zucchero Cornetto ve Cappucino

Roma gezisi: İtalyan kahvaltısı için mekanlar


Yaşamak için yemek mi, yoksa yemek için mi yaşamak mı? Sanırım benim mottom yemek için yaşamak. O kadar çok farklı lezzet ve o kadar çok farklı mutfak varki, umarım hepsini denemeye fırsatım olur. Belkide alışık olduğumuz mutfağa yakınlığından, belkide uluslararası anlamda en çok benimsenmiş mutfaklardan olan İtalyan mutfağına ise ayrıca özel bir ilgim olduğunu zaten belirtmiştim. Hal böyle olunca, İtalya gezisi bizim için daha çok tadım gezisine dönüştü. Gitmeden mekanları araştırdık bulduk, önerileri topladık ve en nihayetinde kendimize ziyaret etmek için bir çok mekan içeren bir liste hazırladık. Sayılı gün çabuk geçti. Birde, her ne kadar çok dolaşsak enerji harcasakta her daim aç olmadığımızdan dolayı listemizden ancak sınırlı sayıda mekana gidebildik. Bu mekanları ise sizinle paylaşmak için bir yazı serisi hazırladık. Günün en önemli öğünü kahvaltı derler ya, o yüzden ilk yazıda italyan kahvaltısı için beğendiğimiz mekanlarından bahsedeceğiz.

4 günlük Roma gezisi boyunca ilk gün kahvaltıyı kaçırdığımız, ikinci gün ise otelin yönlendirdiği mekanı denediğimiz için diğer 2 gün sabahı için gittiğimiz kahvaltı mekanlarını paylaşacağım. Bununla beraber, tüm cornettolar aynı derseniz, şehrin her yerinde bulunan Bar / Pasticceria’larda kahvaltı edebilirsiniz. Bir kısmında tatlı yerine tuzlu seçeneklerde olabiliyor. Bu arada İtalyan kahvaltısı dediğimiz şeyi tekrar hatırlatmakta fayda var: Cornetto ve capuccino ya da espresso.

Bizim denediğimiz iki mekanı, isteyip gidemediğimiz mekanlar ve klasik İtalya kahvaltısı tercih etmeyenler için alternatif bir öneri ile beraber paylaşıyoruz.

Nonna Vincenza: Roma’daki 3. Günümüzün sabahında Vatikan’a gitmeden önce iyice enerji almak için iyi bir cornetto yemek hevesi ile araştırmalarımız sonucu  bulduğumuz Sicilya usulü tatlıları ile meşhur bu mekana gittik. Cornetto lezzetli olmakla beraber, bir kez daha  Floransa- Robiglio’da yediğimden daha iyisini bulamayacağıma ikna oldum. Sanırım ben kruvasan ve cornetto karşılaşmasında kruvasanı tercih edeceğim.  Yine de Nonna Vincenza en iyilerinden biriydi. Kahve olarak sadece espresso satıyorlar.Bu arada, buradan başka çok güzel tatlılar, fındık- fıstık ezmeleri ve tabiki Sicilya deyince akla gelen cannoli alabilirsiniz. Piazza Monte Citorio 116, 00186 Rome, Italia

Cristalli di Zucchero: Roma’daki son günümüzde haydi başka bir mekanı deneyelim kahvaltı için derken bulduğumuz ve sayesinde Mercato di Campagna Amica Circo Massimo’ya gitme fırsatı yakaladığımız mekan. Adı sadece kapısının üstünde yazıyor ve başka bir tabela yok. Bu sebeple özellikle fotoğrafını çektim, Mercato’ya gelmeden, sokağın başında solda. Cornetto gayet iyiydi, sürekli tekrarlıyorum ama bir Robiglio değildi :) Burada oturacak masa yok, cornetto ve cappuccino alıp ayakta takılabilirsiniz.  Sabah kahvaltısı için olmasa bile günün bir vaktinde tatlı yemek için de uğrayabilirsiniz.  Via di Val Tellina 114, 00151 Rome, Italia

Deneyemediğimiz ve bir sonraki Roma gezisine sakladığımız kahvaltı, cornetto, mekanları da meraklıları için aşağıda :)

  • Antico Forno Roscioli (Via dei Chiavari 34, Rome)
  • Cafe Barberini (Via Marmorata 41/43, Rome 00153)
  • Antico Forno ai Serpenti (Via dei Serpenti 122/123, Rome 00184)

Ekstra olarak ise, aslında tam olarak klasik italyan kahvaltısı için önerilecek bir mekan olmasada, cornetto’dan bıktık diyenler için sandviç yaptırabilecekleri Fratelli  Fabbi’yi  kahvaltı yazısı içerisinde paylaşmak istedik. Via della Croce sokağında yer alan ve nedense biz gittiğimizde tonton teyze ve amcaların alışveriş yapmakta olduğu bir şarküteri. Floransa’daki Antico Vanio’nun aksine burada sadece focaccia kullanılmıyor, istediğiniz ekmeği seçebiliyorsunuz. Biz kahvaltı için değilde ara öğün için burayı seçtik. Ekmek tercihimizi kepek ekmeğinden yana kullandık ve  içine prosciutto ile mozeralla koydurduk. Malzemeler o kadar bolduki başka bir şey ekletmeye gerek kalmadı. Ekmek tazeydi ve bence bir sandviç için bu çok önemli. Sandviçimizin yanına birkaç adet enginar kalbi aldık. Birer küçük şişe şarap ile alışverişimizi tamamladık. Sandviçlerimizi alıp, İspanyol Merdivenlerine bakan meydanda oturduk ve sandviçlerimizi afiyetle yedik. (Via della Croce, 28, Roma RM, Italia)

Roma’yı gezerken epeyce bir enerjiye ihtiyacınız olacak, bunun için gün içerisinde sık sık lezzetli İtalyan yemeklerinden tüketin ama güne güzel başlamak için lezzetli bir cornetto ve kahveyi atlamayın, afiyet olsun!