Şarap Tadımı Üzerine Tavsiyeler


Öncelikle itiraf edeyim, öyle çok profesyonel bir şarap içicisi değilim. Ama evde güzel bir şarabım olsun, yanına bir kaç güzel peynir ayarlayayım ve keyif yapayım işini seviyorum. Şarap tadımı konusunda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Son bir kaç ayda bu konuda bir kaç etkinliğe de katıldım. Bunlardan biri IWSA‘da gerçekleşti. Antre Gourmet tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden özenle seçilmiş peynirlerin şarapla eşleştirildiği güzel bir etkinlikti. Ancak geçtiğimiz günlerde çıktığımız Trakya Bağ Rotası yolculuğumuz bambaşkaydı. Bu yolculuk sırasında özellikle Arda Bağcılık’ta Yavuz Bey’den pek çok bilgi edindim. Şarap tadımı konusunda şimdiye kadar sağda solda okuduğum şeyleri de bu yeni öğrendiklerime katarak benim gibi hevesli şarap severler için bu yazıyı oluşturdum. Umarım hoşunuza gider.

Her ne kadar şarap tadımı desekte, bu iş insanın birden fazla duyusuna hitap ediyor. İlk olarak  şarabın görünümüne bakılması gerekiyor. Kadehi sapından tutup hafifçe ileri doğru yatırın. Beyaz bir arka planda, Yavuz Bey’in söylemiyle mum ışığı gibi bir ışıkta şarabın görünümünü kontrol edin. Bu noktada en önemli şey şarabın berrak olması. Rengi bulanık olan bir şarap kabul edilemez. Şarabın rengi; içinde gizlenen aromaların yoğunluğu, şarabın gövdesi gibi konularda da bilgi verir. Örneğin koyu kırmızı renkli bir şarabın, açık renklilere göre daha gövdeli ve tanenli olması beklenebilir.

Şarabın rengini kontrol ettikten sonra yapılacak en önemli şey tabiri caiz ise şarabı çalkalamak. Kadehi sapından tutup kendi ekseni etrafında bir kaç kez çevirin. Şarabın kadehin içindeki hareketinin hızı bize şarabın akışkanlığı hakkında bilgi verir. Çok tanenli yoğun bir şarabın kadeh içerisinde daha yavaş döndüğü gözlemlenebilir. Şarabı kadehte çevirmeyi durduğunuzda kadehin kenarından aşağıya doğru süzülen damlacıklar görebilirsiniz. Bunlara göz yaşı veya ayak deniliyor. Ayakların kalınlığı tadacağımız şarabın alkol oranı ve tatlılığını gösteriyor. Daha kalın ayaklar daha yüksek alkol ve tatlılık anlamına geliyormuş.

Şarabı bu şekilde çalkalamak aynı zamanda onun havalanması ve aromalarının açığa çıkmasını da sağlıyor. Bu noktada ikinci duyu organımıza, burna geçiyoruz. Burnumuzu kadehin içine sokup bir nefes alıyoruz, yani şarabı kokluyoruz. Bu sayede şarabı tatmadan önce ilk yudumumuzda hangi lezzetleri bulacağımız hakkında bir fikir edinmiş oluyoruz. Benimki gibi yeteneksiz bir burnunuz varsa çok bariz olmayan kokuları ayırt edemeyebilirsiniz. Herşey gibi bu konuda da pratik yaptıkça kendinizi geliştirmenizin önünde bir engel yok tabi ki.

Gelelim son aşamaya yani şarabı gerçekten tatmaya. Küçük bir yudum alıp onu ağzımızda çevirerek tüm lezzetleri algılamaya çalışıyoruz. Şu ana kadar gözle ve burunla yaptığımız analizlerin ve  bunlardan oluşan beklentilerin karşılığını aldığımız an bu an. Tabii ki gördüklerimiz ve kokladıklarımız ile tattığımız an fark ettiğimiz aromalar farklı olabilir. Bu bizi kötü bir gözlemci yapmaz. Bazı aromalar daha uçucu olduğundan burunla algılamak daha kolay olabilir ama bunların tadını alamayabiliriz mesela. Şarabı ağzımızda çevirirken bizim için gizlediği tüm lezzetlerin farkına varabiliriz. Tatlı mı, ekşi mi, tanenli mi bunların hepsini net bir biçimde söyleyebiliriz. Tabii birde gövde meselesi var. Şarabın ağzımızda bıraktığı tat ve bunun uzunluğuna göre şarabın gövdesinden de bahsedebiliriz. Hepsinden önemlisi bu an bu şarap ile ilgili nihai kararımızın oluştuğu andır. Yani tadına baktığımız şaraptan hoşlanıp hoşlanmadığımızı artık kesin olarak söyleyebiliriz.

Şarap tadımı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız tüm adımları gerçekleştirirken notlar almayı unutmayın. Görünümü böyle, kokladığımda şunu hissetim, tattığımda bu aromaları fark ettim gibi. Yukarıda özetlemeye çalıştığım bilgileri birde uzmanın ağzından dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=j065DHz-2W0]

Şarap tadımı ile ilgili olarak öneri ve tavsiyeleriniz varsa bu yazının altında bizimle paylaşabilirsiniz.

  • Azmi ÖNAL

    Tebrikler.

  • levent onal

    Cok guzel aydinlatici bir yazi.elinize saglik.