Soğuk demleme yöntemi ile buzlu kahve

Soğuk demleme (Cold Brew) yöntemi ile buzlu kahve


Geçtiğimiz günlerde gittiğimiz Drip Coffeist‘ten sonra değişik kahve demleme yöntemleri ile tanışmış ve bir kısmına hayran kalmıştık. Son haftalardaki yağışlı havalar yüzünden pek hissetmesek de sıcak havalar kapıya dayandı. Yazın sıcağında buz gibi bir kahve içmek isterseniz bu yazı tam size göre. Amacımız soğuk demleme yani cold brew yöntemi ile buzlu kahve yapmak. Her ne kadar Drip gibi işi kahve olan yerlerde bu iş için kompleks sistemler olsa da bu iş evde de kolaylıkla yapılabilir.

Soğuk kahve yapabilmek için pek çok yöntem var tabii ki. Bunlardan biri bir miktar sıcak kahveyi soğuk süt ya da su ile karıştırıp üzerine bolca buz eklemek. Bizim tarif edeceğimiz yöntem biraz daha zahmetli ancak emin olun zahmetinize değecektir. Soğuk demleme yönteminin sıcak kahveyi soğutmaya çalışmaya göre önemli farkları var. Birincisi kahvenin tadını çok daha yoğun olarak alacaksınız, sıcak demleme esnasında kaybolabilecek pek çok aromayı bu yöntemle elde edebilirsiniz. Kesinlikle daha yumuşak bir içime sahip, daha az asidik bir kahve elde edeceksiniz. Demlenme süresi geleneksel yöntemlere göre uzun olsa da bir partide istediğiniz kadar soğuk kahve yapabilir ve soğuk demleme yöntemi ile hazırladığınız kahveyi yaklaşık 1 ay boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz.

Öncelikle malzemelerimiz;

  • french press ya da kağıt filtreye göre çekilmiş kahve
  • kahvenin çekimine göre kağıt filtre ya da french press :)
  • french press kullanmıyorsanız sürahi ya da kavanozlar
  • soğuk su
  • plastik ya da tahta bir kaşık/çubuk (kahveyi karıştırmak için)

Soğuk demleme yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli malzeme karıştırmak için kullanacağınız kaşık. Metalin kahvenin tadını bozacağına dair yorumlar sayıca çok fazla.

Gelelim ölçülere ve tarife. Ben evde 1 ölçek kahve için yaklaşık 5 ölçek soğuk su kullandım. Öncelikle kahveyi french press içerisine koydum ve üzerine soğuk suyu ekledim. Şöyle iyice bir karıştırıp tüm kahve parçalarının suya değdiğini garantiledim. French pressin üstünü kahve dolapta beklediği süre içerisinde buzdolabı kokusu almaması için bir strech film ile kapattım. Son olarak french pressi buzdolabına yerleştirdim ve yaklaşık 12 saat dinlendirdim. Evet, soğuk demleme yönteminin en büyük problemi bekleme süresi. Malum su sıcak olmadığından kahvenin bütün aromasının suya geçmesi uzun bir süre alıyor. Sonuç ise kesinlikle beklemeye değer! Kahve içmeye hazır olduğunda french pressin pistonunu kullanarak kahveyi süzdük. Üzerine bolca buz, biraz baileys/amarula veya çikolata likörü ekleyerek tükettik. Tabii ki sadece süt ve şeker eklemek ya da direk sade olarak tüketmekte mümkün. Afiyet olsun.