Sütlü Kadayıf Tatlısı

Sütlü Kadayıf Tatlısı Tarifi


Son yıllarda Ramazan Bayramı yaz aylarına denk geliyor. Bu sebeple tatiller bayram ile birleştirilerek uzadıkça uzuyor. Yazlık mekanlar dolup taşıyor, pek çok yerde adim atmak bile zorlaşıyor. Biz bu bayramı yazlıkta, ailemiz ile geçirme fırsatını yakaladık. Yani hem bayramın gerektirdiği gibi ailemiz ile olduk hem de tatil yapabildik. Tabii ki bayramı aile ile geçirmenin faydaları arasında bayrama özgü lezzetlerin hazırlanmış olması var. Börekler, yaprak sarmaları önceden hazırlanmış. Çikolatalar, çerezler, gazozlar ve sodalar stoklanmış. Tüm bu hazırlıklara ek olarak anneciğim çeşit çeşit tatlılar yapmış; tahinli sarma, bitter çikolatalı brownie ve aşağıda tarifini bulabileceğiniz sütlü kadayıf tatlısı. Bu tatlı eşim için yeni bir lezzet oldu, daha önce böyle bir şey tatmamış. Benim için ise çocukluğumdan yadigar, ailece sıkça gittiğimiz Çiçek Izgaranın spesiyallerinden.

Sütlü Kadayıf Tatlısı

Bayramın tadı dondurma ile servis edilmiş enfes sütlü kadayıf tatlısı

Annemizin Nefis Sütlü Kadayıf  Tatlısı Tarifi:

Malzemeler:

 • 500 gr kadayıf
 • 1,5 lt süt
 • 2,5 su bardağı şeker
 • 400 gr antep fıstığı yada ceviz
 • 250 gr tereyağ

Yapılışı:

 1. Tereyağı ile tepsi yağlanır. Kadayıflar birbirinden ayrılarak tepsiye serilir.
 2. Dövülmüş ceviz ya da Antep fıstığı kadayıfın üzerine serpilir.
 3. Bu şekilde iki ya da daha fazla sıra yapılır.
 4. En üste kalan kadayıflar koyulur ve üstünden tereyağı gezdirilir.
 5. Altı ve üstü kızarana kadar 170 derecede pişirilir.
 6. Bir yandan kadayıflar pişerken diğer taraftan sütlü kadayıf tatlısı için bir tencerede süt ve şeker bir arada kaynatılır. Kadayıf ve şurup soğuyunca, sürüp yavaş yavaş (bir-iki saat içerisinde) kadayıflar üzerinde gezdirilir. Her şey soğuduğunda tatlımız servise hazırdır.

Sütlü kadayıf tatlısı üzerine ekstra soğuk süt eklenerek servis edilebilir. Biz resimden de görebileceğiniz gibi kadayıfımızı yanında dondurma ile yedik. Sizlere de afiyet olsun. :) Sütlü kadayıf tatlısı tarifimiz hakkında yorumlarınızı, tarif ile ilgili iyileştirmelerinizi ya da servis önerilerinizi yorumlardan paylaşabilirsiniz.