Tirbuşonsuz şarap açmak

Tirbuşon: Ya evde yoksa!


Sahilde, piknikte hatta bazen evde elinizde içmek istediğiniz bir şişe şarabınız olur ama bunu açabilecek bir tirbuşonunuz olmaz. İşte o anda insan ne yapacağını şaşırır hatta bazen kendine kızar, dertlenir. Neyse ki bu yazımızdan sonra tirbuşonunuz olmasada MacGyver misali her türlü alet edavat ile hatta aletsiz olarak şarabınızı açmayı öğreneceksiniz.

Yöntem 1: Tirbuşon yoksa ayakkabı var!

Güzel bir şişe şarabınız varsa ama tirbuşonunuz yoksa kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir yöntem bu. İhtiyacınız olan tek şey ayağınızdaki ayakkabı :) Evet yanlış duymadınız ayakkabınız! Şarabın mantarını saran folyoyu sökün. Şişeyi, mantarı üste gelecek şekilde ayakkabınızın topuk kısmına yerleştirin. Ayakkabıyı topuk kısmından sert bir yüzeye vurun ve mantar elle çekilecek kıvama gelene kadar bu işlemi tekrarlayın. Ayakkabının bu yöntemdeki rolü şişenin kırılmasını önlemek. Ayakkabı yerine kalınca bir kitap ya da havlu kullanılabilir.

Yöntem 2: Anahtar, tirbuşondan neyi eksik?

Ayakkabı pis ben onla uğraşmam diyorsanız anahtarınızı kullanın. Yaklaşık 45 derecelik bir açı ile anahtarınızı mantara iyice saplayın. Anahtarı çevirip yukarı doğru çekerek şarabınızı açın ve afiyetle için. Bu yöntemde anahtar yerine bıçak, makas vb. mantara saplayabileceğiniz her türlü nesneyi kullanabilirsiniz.

Yöntem 3: Vida, tornavida ve çekiç

Bu yöntem tamirat işlerinden anlayan, evde her türlü çekici çivisi bulunan kişiler için. Şarap mantarından biraz daha uzun bir vida bulun ve vidayı bir tornavida yardımı ile mantara vidalayın. Sonra çekicin çivi sökmek için kullanılan ucu ile (çekicinizde bu fonksiyon yoksa vidayı tutup çekmenize yarayacak herhangi bir şey kullanabilirsiniz mesela kargaburun) vidayı çekin, mantar çıksın. Ucu kancalı bir vidanız varsa bunu vidalamak ve çekip çıkartmak daha az alet ile mümkün olabilir. Bir diğer seçenek (vida bulamıyorsanız) bir kaç çivi kullanmak olabilir.

Yöntem 4: Tüm çareler tükendiğinde mantarı şişenin içine itebilmek için bir tornavida, diş fırçası vs. kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken dikkatli olmakta fayda var. Malum mantar şişeye girince şarabın dışarı fırlaması, üstünüze başınıza ya da etrafa sıçraması kuvvetle muhtemeldir.

Tüm bu yöntemler ve şarap hakkında bir kaç güzel bilgi için aşağıdaki videoya bir göz atabilirsiniz. Benim favori yöntemim en sonda yer alıyor :) Bildiğiniz yöntemleri bizlerle paylaşmak için yazının altında yer alan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Favori yönteminizden bahsetmeyi de unutmayın.